Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Kidou Senshi Gundam SEED Hakkında Yorumlar

Anime'nin Adı: Kidou Senshi Gundam SEED

Yazar: _Skywalker_
Tarih: 22/02/2009

Yoruma 1 kişi oy vermiş. 0 kişi (%0) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 9
Video: 9
Hik.-Anlat.: 10
Karakter: 9
Tasarım: 8
İzlenebilirlilik: 10

Genel: 9.17

Genel:
Gundam Serisine Seed ile basladim. UC evrenini henuz bilmiyorum ama CE evreni yeni basladigim icin belki de oldukca sevdim. Seyrettigim en iyi animeler arasinda diyebilirim.

İyi Yanları:
Muthis bir tempo, her bolum sonunda hemen yeni bolumu seyretme isteginiz hic kaybolmuyor. Savas karsitligi, olaylarin her iki taraf acisindan anlatimi, yansiltilmasi cok guzel.Muzikler de gayet tatmin edici.

Kötü Yanları:
Karakter cizimleri yeni teknolojiye ragmen biraz zayif kaliyor, basta yadirganiyor ama sonrasinda alisiyorsunuz. Baska kotu bir yan goremedim.

Sonuç:
Ozellikle genclere hitap edecegini dusunuyorum, buyulu vs seklinde daha cok cocuklara hitap edecek animelere gore konu olarak cok daha saran bir atmosferi var. Seri bittiginde buyuk olasilikla Kira Yamato ismi hafizalariniza kazinacak.Yazar: Edenknight
Tarih: 02/10/2008

Yoruma 2 kişi oy vermiş. 1 kişi (%50) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 9
Video: 6
Hik.-Anlat.: 7
Karakter: 8
Tasarım: 6
İzlenebilirlilik: 8

Genel: 7.33

Genel:
Hemen hemen tüm Gundam fanları arasında bir tartışmadır yürümektedir, U.C. mi yoksa Cosmic Ere mı daha iyidir diye? Universal Century (U.C.) 1979'da başlamış olan orijinal Gundam'ın ve pek çok devamının geçtiği halen de üzerinde çalışılan artık Star Wars kalıbında olgunlaşmış koskoca bir zaman dilimini kapsayan bir evren ayrıca Gundam serilerinin de kalbi.Cosmic Era ise Gundam Seed ile başlayıp Destiny ile devam etmiş daha çok genç jenerasyona hitap eden farklı bir evren,ama ikisini karşılaştırmak bence mümkün değil,hele hele neredeyse 0079 serisinin yarısından fazlasını recaplayan SEED serilerini hiç değil,konu ilk seri ilke hemen hemen aynı gelişiyor.Kriz anının gereği olarak yeni prototip Gundam robotuna binen özel yetenekli gencin karşısına çıkan engelleri aşması,çeşitli insani değerleri kazanması ve erginleşmesi üzerine kurulu bir olay akşı var karşımızda,fazla plot twiste yer verilmeyen genelde düz ve tahmin edilebilir bir gidişat söz konusu eski Gundam'ları izledi iseniz(ama elbette ilk kez Gundam'a başlayacak birisi daha çok etkilenecektir SEED'den)Ama elbette serinin kendi başına da ayakta durmasına yetecek öğeleri var,savaş karşıtı tutum da yerli yeride duruyor tüm Gundam serilerinde olduğu gibi.

İyi Yanları:
Mecha tasarımlarındaki zenginlik ve işlevsellik savaşları oldukça göz alıcı kılıyor ve aksiyon sahnelerinde sıkılmanızı engelliyor.Karakterler ilginç ve değişik özelliklere sahipler,özellikle kadınların serideki ağırlıkları gözden kaçmayacak derecede,bu da kimi anlarda hissedilen belirsizlik halini güçlendiriyor.Kira ve Arthrun arasındaki ilişki kimi anlarda bayağı olsa da serinin geneline güzel yayılmış ve yapımın duygusal dinamosu olma görevini başarıyla yerine getiriyor,bunun yanında özellikle Flay karakterinin yan öyküsü dikkate değer ve animeyi kesinlikle daha izlenilebilir kılıyor,politik göndermeler,savaş karşıtlığı,dostluk kavramının evrenselliği ve düşman saydıklarımızın da aslında insan olduğu gerçeği sıklıkla vurgulanıyor,kimi sahnelerdeki duygusal sunum gerçekten etkileyici ve hedefi 12den vuruyor.Ayrıca yapımın gençleri hedeflediği ve bu sebeple eski serilere göre daha hızlı bir tempoya sahip olması da 50 bölümün hızla akmasına sebep oluyor,müzikler oldukça etkileyici ve atmosfere uygun iken sık sık çalan şarkıların da hemen hiçbirisi kötü değil.Hümanist bir yaklaşıma sahip olmasının yanı sıra seride bolca duygusal mevzulara da girilmesi sıcak ve empati kurmayı kolaylaştırıcı bir atmosfer yaratmış.Son olarak mecha tasarımlarının gücü ve ihtişamı da gözlere birer ziyafet niteliğinde.

Kötü Yanları:
O kadar artı saymama rağmen serinin öyle eksileri var ki,neredeyse yapımı komple bırakmama sebep olacaktı.İşte başlıyoruz;her şeyden önce aşırı,aşırı ve aşırı derecede flashback ve kopyala/yapıştır animasyon kullanımı,yani diyelim ki önemli bir sahne oluyor,sonraki hemen hemen her bölümde o an 1 ya da 2 kez mutlaka gösteriliyor,veya aynı aksiyon sahnesi 8-10 kez tekrarlanıyor,bir süre sonra "e artık yeter ama"dedirtecek kadar tembellik boyutuna varan bu sunum şekli ilk Gundam da bile yoktu,açıkçası büyük bir hayal kırıklığı oldu benim açımdan.Mecha tasarımları ne kadar göz alıcı ve başarılı ise karakter çizimleri de o kadar vasat ve itici.Tüm genç karakterlerin orantısız ve sıkıcı kafa yapıları mı yoksa hatalarla dolu yüz ifadeleri mi dersiniz,ayrıca aşırı parlak renk seçimlerinin de serinin atmosferine uymadığını düşünüyorum,keza aynı yavanlık sıklıkla başvurulan 3d animasyonlarda da mevcut,özensiz ve geçiştirilmiş gibi bir halleri var.Serideki pek çok öğenin ve olayın diğer Gundam'lardan resmen apartılmış olması da müthiş bir tekrar hissi yaratıyor izleyende ve yapımın orjinalitesini baltalıyor.Yine kendisiyle çelişen bir durum olarak dialoglarda sıklıkla belirtilen anti-militarist tutuma karşın özellikle mechaların savaşlarının aşırı bir ihtişamla ve göz boyayıcılıkla sunulması da biraz samimiyetsiz kaçıyor,bu noktada Zeta Gundam'ın değeri daha iyi anlaşılıyor.Ayrıca bir Gundam için bu denli başarısız karakter çizimlerine ve orjinallikten yoksun bir öyküye sahip bir serinin bu kadar çok fanı olması da büyük bir eksi bence.

Sonuç:
Karakterlerin değişimleri,mecha savaşları ve müzikler için izlenilebilecek bir Gundam serisi,U.C. hayranlarının neden bu kadar tepkili olduğu rahatlıkla anlaşılıyor seriyi izleyince,lakin Zeta Gundam gibi bir şaheserden habersiz kuşaklar için SEED'in gayet cazibeli olduğu da bir gerçek,eskileri izleyip beğendiyseniz buna beklentileri fazla yükseltmeden bakın derim.Diğer yandan Gundam evrenine yeni başlayacaksanız ve eskileri tercih etmeyecekseniz Gundam 00 daha iyi bir başlangıç olacaktır.Yazar: kazeTR
Tarih: 29/04/2008

Yoruma 2 kişi oy vermiş. 0 kişi (%0) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 10
Video: 10
Hik.-Anlat.: 8
Karakter: 10
Tasarım: 10
İzlenebilirlilik: 7

Genel: 9.17

Genel:
Müthiş bir mecha, benim için adeta bir klasik. Kira Yamato gelmiş geçmiş en iyi gundam pilotu ( bence ^^)

İyi Yanları:
Mecha çizimleri, Karakterler, Müzikler ve tabiki mecha savş sahneleri

Kötü Yanları:
yok :)

Sonuç:
Herkezin izlemesi gereken bir mecha klasiği. İzlemeyen hemen izlesin :) Kira Yamato Hayranı olmayan kalmasın :PBu anime hakkında kendi yorum ve puanlarınızı girmek için buraya tıklayın
   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Ushio & Tora (TV 2)
2. Ushio & Tora (TV)
3. Mirai no Mirai
4. Watashi to Watashi no Futari no Lotte
5. Detective Conan Movie 22: Zero's Executioner
6. Himouto! Umaru-chan
7. Goblin Slayer

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Fist of the North Star
2. Recorder to Randoseru
3. A.D. Police
4. Jormungand
5. Kimi no Na wa
6. Sword Art Online
7. Kimi no Na wa

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Berserk
2. Kaichou Wa Maid-sama!
3. NANA
4. Skip Beat!
5. Death Note
6. Berserk
7. Death Note

 

Copyright © 2000 - 2020 Anime.GEN.TR