Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Ghost in the Shell 2: Innocence Hakkında Yorumlar

Anime'nin Adı: Ghost in the Shell 2: Innocence

Yazar: nuat
Tarih: 09/08/2007

Yoruma henüz oy verilmemiş

Müzik: 8
Video: 7
Hik.-Anlat.: 4
Karakter: 5
Tasarım: 7
İzlenebilirlilik: 6

Genel: 6.17

Genel:
"2."si şeklindeki o riskli isimle, insanlara sunulan bir sanat ürününün, ilki kadar samimi ve başarılı olamama riski, her zaman mevcuttur. Bu kural bazen tersine dönse de, Ghost in the Shell 2: Innocence, bence bu iş kazasında önemli bir hasar alan anime-filmlerden biridir.

Eski asıl öyküdeki, pek işlenmeyen bir ayrıntıyı, yeniden zenginleştirerek sunarken, farklı bir animeymiş gibi gözükse de; ilk müthiş filmdeki hazların devamını bekleyen fanları için, küçük bir hayâl kırıklığı olmuştur! "Küçük" diyebiliyorum; çünkü 2. Ghost in the Shell'i, elbette farklı bir film olarak izlemek de mümkündür.

Fakat zor soru şu: Eğer halâ, ilk filmdeki karakterler varsa, o eski güzel duyguların kırıntısı, sözler ve hatırlatmalar varsa; ilkini özlememeyi ve kıyaslama yapmamayı kim başarabilir?

İyi Yanları:
Son yıllarda iyice dozunu (!) arttıran, bilgisayar destekli çizim efektleri, açıkçası bu animede başarılı bir biçimde kullanılmış (Çok fazla karşımıza gelen, polis-yol haritası, Batou'un gördüklerini yansıtan ekran bilgi mesajları v.b gibi, yoğun kırmızı veya yeşil renkli, şematik görüntüleri, bunun dışında tutmak zorundayım. Çünkü bir anime yaratıcılığını değil; en fazla, yoğun bir teknik çabayı alkışlayabiliriz buralarda). Gizemli şehre geliş ve festival sahneleri ise, bu tekniğin doruklarda yaşandığı, ve ara sokaklardaki yürüyüşle devam eden, gerçekten etkileyici bölümler. Batou'nun ilkindeki gibi değişmeyen, o sert yüz ifadesi ve kendine özgü mimikleri, öyküdeki soğukluğu (karmaşıklığı) destekleyen, tutarlı bir faktör. Ve evdeki, koca kulaklı köpekciği sevmemek, Batou'nun ve o sevimli hayvanın tuhaf ilişkisine tanık olurken, etkilenmemek mümkün değil. Bütün bunlar olup biterken, kulağımıza çalınan dinlendirici müziği de unutmayalım.

Kötü Yanları:
Eksik yanları olsa da, yine de izlerken bize ilginç dakikalar yaşatan bir filmi, tek tek kötü taraflarını sayarak küçümsemek, pek hoş olmaz. En azından birinci film ve anime sanatı adına.

Fakat şunu mutlaka eklemeliyim: Keşke, Binbaşı'nın (ilk filmdeki dişi-robot başrol karakterimiz) ismi, bu 2. filmde sık sık hatırlatılmasıydı da; biz de hüzünle hatırlayarak, bir kıyaslama yapmak zorunda kalmasaydık.

Sonuç:
Müzikte veya edebiyatta "doğu-batı sentezi" denen o garip karmaşık şey gibi; animelerde de artık "el çizimi-bilgisayar tekniği" karmaşası hüküm sürüyor.

Tekniğini önceden belirlemiş bir sanat ürünü ise, sanırım bu karmaşayı yaşamayacaktır. Tekniği belirleyecek olan da, temel duygular ve temel öyküdür. Sağlam bir (temel) çıkış noktası bulamayan, sadece kurguya ve tekniğe abanan süslü ürünler ise, en fazla "iki saatlik" bir seyir keyfi yaşatabilirler...Yazar: valkryei
Tarih: 14/09/2006

Yoruma henüz oy verilmemiş

Müzik: 10
Video: 8
Hik.-Anlat.: 9
Karakter: 7
Tasarım: 7
İzlenebilirlilik: 7

Genel: 8.00

Genel:
Genel anlamı ile tam bir Ghost in shell filmi. Her yönü ile aynı hikâye. Ancak farklı olan yön konun işleyişi ve işlenişi. Bunda başrol oyuncularının da rolü küçümsenmemelidir.

İyi Yanları:
Müzikleri ve karakter çizimleri hoş.

Kötü Yanları:
Kullanılan renkler çok koyu (gerçi bu zaten G.I.T.S. genel kuralı gibi) bazı teknik çizimleri de daha iyi yapılabilirdi. Bazı ufak ayrıntılar gözden kaçırılmış gibi.

Sonuç:
Ghost in the Shell hayranlarını düşündürecek bir yapım. Aynı zamanda ilk filmden etkilenenlere mutlaka tavsiye ederim. Eğer ilk filmi izlediniz ve sıkıcı ve karışık bulduysanız bu filimden de uzak durun (siz en iyisi bütün G.I.T.S. serilerinden uzak durun).Bu anime hakkında kendi yorum ve puanlarınızı girmek için buraya tıklayın
   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Mushikaburi Hime
2. Spy x Family
3. Koukyuu no Karasu
4. Bubble
5. Kimetsu no Yaiba
6. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis (Encounter)
7. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis 2 (Stellar War)

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Clannad After Story
2. Fullmetal Alchemist 2
3. Steins Gate
4. Death Note
5. Baccano!
6. Hellsing Ultimate
7. Himouto! Umaru-chan

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Stone Ocean
3. Death Note
4. Steel Ball Run
5. Berserk
6. Kaichou Wa Maid-sama!
7. NANA

 

Copyright © 2000 - 2023 Anime.GEN.TR