Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Kidou Senshi Gundam MS IGLOO: Mokushiroku 0079 Hakkında Yorumlar

Anime'nin Adı: Kidou Senshi Gundam MS IGLOO: Mokushiroku 0079

Yazar: Edenknight
Tarih: 05/04/2008

Yoruma 1 kişi oy vermiş. 1 kişi (%100) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 7
Video: 9
Hik.-Anlat.: 8
Karakter: 9
Tasarım: 8
İzlenebilirlilik: 7

Genel: 8.00

Genel:
MS IGL00 serisinin ilk adımı olan Hidden One Year War çok hoş bir seri olmasına rağmen özellikle karakterleri yansıtışı ve dramatik işleniş yönünde sıkıntıları olan bir seriydi.Apocalypse 0079 olayları ilk serinin kaldığı yerden alıyor ve One Year War'un bittiği en büyük son savaşa kadar götürüyor,özellikle son iki bölüm bu tarz bir seriden beklemeyeceğiniz derecede bir duygusal yoğunluk içeriyor ve muhteşem aksiyon sahnelerinin arasına gerçekçi insan öykülerini başarıyla koyuyor.

İyi Yanları:
İlk seriden daha başarılı bir CG uygulaması hemen göze çarpıyor,karakter animasyonları ve tepkileri daha çeşitli,bu da olayın duygusal yoğunluğunun daha iyi yansıtılmasına yol açıyor.Oliver ve Monique karakterleri burada daha başarılı işlenmiş,özellikle Monique'ün yan öyküsü gerçekten yürek burkan cinsten ve tüm o hengamenini içinde yok olan yaşamlara bir saygı duruşu niteliğinde,orjinal serideki son savaşı 3d görmek ise bambaşka bir deneyim ve gerçek bir efsanenin içindeymiş hissi uyandırıyor,az ve öz müzikler duyguları mükemmel yansıtırken,dengeli senaryo da seyir sevkini zenginleştiriyor.

Kötü Yanları:
Büyük bir eksisi yok ilk oav serisinde olmayan herşey burada var,kimi noktalarda animasyonlarda hatalar ve kusurlar olsa da bu çok can sıkmıyor,onun dışında dört başı mamur denebilecek ve öncülünden çok daha iyi bir oav serisi.

Sonuç:
Gundam efsanesinin hakkını sonuna kadar veren ve orjinal serideyansıtılmayanları yansıtan bir yapım,umutsuzluk içinde olsa da insanların yaşama azmini ve birbirleri arasındaki bağlara olan sadakatlerini ön plana çıkartan,savaşın alıp götürdüğü nice ruha saygı duruşunda bulunan müthiş bir mini-seri,3d animasyon tutkunları da burada aradıklarını bulacaklardır,başdöndüren aksiyon sahneleri de ait olduğu türde en iyiler arasında,tüm Gundam ve mecha severlere rahatlıkla önerebilirim.Yazar: Akuma_Blade
Tarih: 24/04/2007

Yoruma 2 kişi oy vermiş. 1 kişi (%50) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 9
Video: 10
Hik.-Anlat.: 10
Karakter: 9
Tasarım: 10
İzlenebilirlilik: 9

Genel: 9.50

Genel:
Sürekli aldığım bir soru var : "Gundam'a nereden başlanmalı?" MSIGLOO tam da bu görevi gören bir prequel (ön seri) olsa da Apocalypse 0079'un bitişi tam olarak orjinal seriyle aynı dakikalara rastlıyor bu da onu bir Side Story (yan öykü) niteliği almasına yol açıyor.

Spoiler:
Benim size önerim MSIGLOO'ları 6 bölük olarak kabul etmeniz ve şu izleme sırasını takip etmenizdir :

Gundam 0079 orjinal TV serisinin hala fansublanmadığını göz önünde tutarak bir izleme sırası hazırladım.

1- MSIGLOO : Hidden One Year War (ilk 2 bölüm)
2- Gundam 0079 Movie I
3- MSIGLOO : Hidden One Year War (3. bölüm) ve MSIGLOO : Apocalypse 0079 (ilk bölüm)
4- Gundam 0079 Movie II : Ai No Senshi ve 08th MS Team
5- MSIGLOO : Apocalypse 0079 (2. bölüm)
6- Gundam 0079 Movie III : Meguriai Sora ve MSIGLOO : Apocalypse 0079 (3. bölüm)

Bu listenin bu şekilde olmasının sebebi MSIGLOO'nun tüm bölümlerinin %100 bir prequel olmaması ve bölümler arasındaki kimi boşluklarda diğer bazı Gundam serilerinin de olaylarının geçmesi... Eğer bu listeyi tam sadık kalarak bu sırayla takip ettiyseniz sonrasında Gundam 0080 ile izleme sıranıza devam edebilirsiniz.


MS IGLOO , G Saviour'dan sonra ilk kez CG tekniğinin bir Gundam'daki tüm sahnelere yayıldığı sonraki örnek ama 2 farkla : MS IGLOO'da gerçek karakterler yok ve tüm sahneler en uzak detaylar düşünülerek yapılmış.Haliyle G Saviour'un askine MS IGLOO kanımca gerçek bir klasiktir.Savaşı Zeon tarafından vererek asla normal insanların "kahraman" olarak tanımayacakları insanların bunu bildikleri halde görev ve inandıkları değerler uğruna belki asla kazanamayacakları bir son savaşa doğru gidişlerinin hikayesi: Bu tür öyküleri daima sevmişimdir ve MS IGLOO'yu da sevdim.

İyi Yanları:
+Mükemmel detay seviyesi , hatta illa bir karşılaşma yapmak gerekiyorsa Macross Zero'dan hiçbir eksiği yok diyebilirim.İlla birkaç örnek vermeye gerek yok , detayların tüm sahnelere yayılması ne kadar üzerine titrenmiş bir çabanın ürünü olduğunu , Gundam'a karşı önyargınız yoksa gayet bariz şekilde size anlatmakta...
+Aksiyon Anime'si değil , bazı şeyler üzerinde düşünmenizi ve empati yapmanızı bekliyor.Ama temposu iyi ayarlarmış ,tümden de sıkmıyor.
+Dramatik doz sizi olayların tam içine taşıyor , asla bir karaktere karşı yabancılaştığınızı hissetmiyorsunuz.
+Fanboy'lar için değil! Bu Anime kesinlikle bir Gundam SEED değil : İzlediğiniz her dakika için bu seçimi yaptığınız için sizi zihinsel anlamda ödüllendiren , hiçbir noktada kolaya kaçmayan bir kurgusu var.
+Müzikler sayıca az olsalar bölüm sayısına böldüğümüz zaman bana yeterli geldiler.Ambiansı tamamlayan enstümantal parçalardan oluşan yaklaşık 30 parçalık OST da Zeta Gundam'da da olduğu üzere dinleyicilere gerçek bir resital yaşatmakta... Bunu ayrıyeten belirtmek istedim : Opening ve Ending ekranı tüm zamanların ölümsüz klasiklerinden Legend of Galactic Heroes'e gerçek bir saygı duruşu gibi...

Kötü Yanları:
-Anime'den anladığım şeyler adına ben şahsen kötü taraf göremedim.Belki MSV (Daha çok yazılı dökümanlar ve oyunlar yoluyla Anime'lerde anlatılmayan yerleri anlatan UC yan öyküleri bütünü) öğelerinin ve karakterlerinin daha sık karşımıza çıkmasını beklerdim ama ama zaten önceki sizi bu anlamda pek çok yerde sizi şaşırtıyordu (Loum Savaşı'nı görmek , RX78-2 Gundam'ın bir kameraya yansıyan 2-3 saniyelik imajı yada Zudah'ların aslında Gundam 0080'deki Kampfer'in modifiye edilmemiş ilk örneği olması gerçeği gibi) UC serilerindeki tanıdık karakterlerin burada olmayışı açısından eleştirilebilir belki ama burada neticede bir prequel ile karşıyayız : Zeta Gundam ve benzeri seriler zaten bunu yeterince iyi yapmaktalar.

Sonuç:
-Gundam'ı seven ve UC'ye saygı gösteren herkesin görmesi gereken bir klasik.Ve MS IGLOO'nun ilk serisi Hidden One Year War ile bilikte seriye başlamakisteyenlerin mutlaka edinmesi gereken ilk adımlardan birisi...Yazar: valkryei
Tarih: 23/04/2007

Yoruma 1 kişi oy vermiş. 0 kişi (%0) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 8
Video: 9
Hik.-Anlat.: 10
Karakter: 10
Tasarım: 10
İzlenebilirlilik: 10

Genel: 9.50

Genel:
Mecha serilerinde artık 3D'ye alışmamız gerek diye düşünüyorum. Nitekim fenada olmuyor. Eh, tabii, bunun kadar başarılı bir yapım enderdir. Gerçi Gundam serilerini takip eden biri değilimdir. Ama mecha olması yüzünden izledim ve izlediğime de deydi. Hikâye çok başarılı bir şekilde dramatize edilmiş. Savaşın kötü yüzü yine vurgulanmış her neyse savaşın kötü bir şey olduğunu herkes gayet iyi biliyor ama hala da savaşmaya devam ediyor. Anlamsız bir şey.

İyi Yanları:
Çok detaylı bir yapım olmuş özellikle 3D’lerdeki ayrıntılar çok hoşuma gitti. Neredeyse her yüzeyin ve her noktanın ayrıntılarını görmek mümkün. Karakterlerin ağız hareketleri bile seslendirmeye çok yakın bir şekilde işlenmiş.

Kötü Yanları:
Pek de kötü yönü yoktu. Ancak çekik gözlülerin sarışın mavi gözlü olanını ben hiç görmedim sanırım bunlar farklı bir gezegenden.

Sonuç:
Görülmesi gereken bir OAV serisi.Bu anime hakkında kendi yorum ve puanlarınızı girmek için buraya tıklayın
   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Ushio & Tora (TV 2)
2. Ushio & Tora (TV)
3. Mirai no Mirai
4. Watashi to Watashi no Futari no Lotte
5. Detective Conan Movie 22: Zero's Executioner
6. Himouto! Umaru-chan
7. Goblin Slayer

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Fist of the North Star
2. Recorder to Randoseru
3. A.D. Police
4. Jormungand
5. Kimi no Na wa
6. Sword Art Online
7. Kimi no Na wa

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Berserk
2. Kaichou Wa Maid-sama!
3. NANA
4. Skip Beat!
5. Death Note
6. Berserk
7. Death Note

 

Copyright © 2000 - 2020 Anime.GEN.TR