Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

CLAMP

Yazar: Blue

 

Combination

Manga: 2 Cilt
Yayım: 1991-1994
Yayıncı: Koubunsha

"Combination" da "Cluster" gibi Clamp tarafından başlanmış ancak Leaza Sei, Clamp dan ayrıldıktan sonra kendi adına seriyi devam ettirmiştir. (Sadece iki cildi, Clamp adı altında çıktığı için 2 cilt olarak belirttik. Manga toplamda 6 cilt) "Combination" hayatlarını polislik yaparak yaşayan Hashiba ve Sasaki'nin tüm şehri kontrol eden bir suç çetesi olan Sawada'ya karşı mücadelesinin hikayesi anlatılıyor. "Combination"da, Leeza Sei, Clamp ile birlikte yaptığı doujinshileri kullanmıştır. Karakterlerin çoğu "Shoten"den. Hashiba ve Sasaki, "Tokyo Babylon" ve "X"den hatırlayacağınız Subaru ve Seishirou'ya benziyor. "Combination" hakkında herhangi bir bilgi görmedim. Açıkçası okumadığım bir mangayı da tanıtamıyorum.

 

Tokyo Babylon

Manga: 7 Cilt
Anime: 2 Bölüm (OVA)
Yayım Tarihi: 10.04.1991 - 25.03.1994

Yayımcı: Shinshokan - Wings Comics

"Tokyo Babylon", genç bir onmyouji olan Subaru Sumeragi, ikiz kız kardeşi Hokuto ve onların arkadaşları olan Seichirou-san’ın çevresinde gelişiyor. Seichirou-san bir veterinerdir, fakat bu onun gündüzleri yaptığı işidir. Rakip bir kabilenin reisi, aynı zamanda o da onmyouji ve de bir suikastçıdır. İkizlerin, Hokuto’nun şüpheleri hariç, arkadaşlarının Sakurazukamori olduğuna dair hiçbir fikirleri yoktur. Bu yine de onu erkek kardeşiyle Seichirou’nun iyi geçinmesini sağlamaktan alıkoymamıştır. Manganın ilk 5 cildi (ve de mangadan bağımsız gelişen OAVlar) Subaru ve onun yeteneği ile Tokyolulara yardım etmeye çalışması üzerine oturtulmuş. 3 ana karakterin aile ilişkileriyle harmanlanmış bu olaylar, Hokuto’nun her defasında Subaru’yu Seichirou-san ile olan ilişkisi yüzünden alay edip onu utandırmasıyla daha da renkleniyor. Seichirou, Subaru’nun kalbini çalmak için elinden geleni yapacak kadar da kötüdür.

Her nasılsa, ilişkileri hakkında karanlıkta kalan bazı imalar vardır. Bunlar rüyalar aracılığıyla verilen ipuçları ve 1. ciltte Seishirou’nun söylediği o garip replikten anlaşılabiliyor.
Not: Onmyoujitsu, Ying-Yang ilkelerine dayanan bir çeşit büyüdür.

Seishirou ve Subaru, ilk kez Shoten'de gözüküyorlar. Subaru bir süre Clamp Campus'de okudu. Son olarak Seishirou, Subaru ve Hokuto'nun öyküsü "X"de devam eder. Manga TOKYOPOP® lisanslı.

 

Gakuen Tokkei Duklyon (CLAMP Campus Police Duklyon)

Manga: 2 Cilt
Yayım: 03.03.1992 - 25.04.1993

Yayıncı: Kodakowa Shoten

Bu hikayede Campus CLAMP da polis gibi çalışan bir grup genç insan konu ediliyor. Campus Clamp'da meydana gelen garip olaylara karşı özel bir polis gücü oluşturulur --Duklyon--. Takepon [Shuukaidou Takeshi], Kenpi [Higashikunimaru Kentarou] ve güzel asistanları Erii Chuusonji hikayenin kahramanları olarak karşımızda. Görevleri dünyayı uzaylıların istilasından korumak özellikle Clamp Campus'ü.

Ele alınış biçiminden dolayı ilk bakışta Takeshi ve Kentarou bir nevi "Power Rangers"ı anımsatıyor. Ayrıca bu mangadaki karakterler diğer CLAMP çalışmalarında da görebileceğimiz Duklyon restoranının da kurucularıdır.

Takeshi Shukaidou, normal bir gençtir. Orta sınıf bir Japon ailesinin oğludur. Böylesine normal bir hayat yaşarken kendini ciddi, kurallara  bağlı, adaletin savunucusu bir polis olarak bulur. Takeshi kendo uzmanıdır ve adaleti savunmak için kendine silah olarak kılıç seçer.

 

Kentarou Higashikunimaru ise eğlenceli, sportif ve insanlara sataşmandan duramayan biridir. Genelde bu sataşmaların kurbanı Takeshi olmaktadır. Polis olarak onun payına düşen barışı korumaktır ve bunun için kendine silah olarak tabanca seçer. Kendini "Kenpi", Takeshi'yi ise "Takepon" olarak adlandırıyor. Soyadının anlamını bilmiyorum ancak bu kadar uzun bir soyadı verdiği için Clamp'ı kınamaktan öteye geçmiyor duygularım.

Erii Chuusonji, güzel asistan rolünde karşımıza çıkıyor. Kahramanlarımıza görevlerini iletmekle sorumlu iken asıl işi Takeshi ve Kentarou'nun birbirini öldürmesini engellemek gözüküyor. İçten, sevimli ve kendini işine adamış biri, hiçbir şey onu görevi tamamlamaktan alıkoyacağa benzemiyor. Onun rolü de burada aşk. Erii aslında "Uzay Savunma Birliği"nin bir ajanı.

 

Bu garip üçlü Clamp School'da sevgi, adalet ve barışı koruyor. Komik ve takıntılı. Kesinlikle beni Clamp'tan soğutan bir çalışma. Neden kitaba bağlı ve serseri polis, neden sevgi, adalet ve barış savunucuları kendime sormadan edemedim. Komedi tarzında bir manga olmasına verilebilir ama gülmek için işkence çekilmez.

Burada belirtilmesi gereken bir diğer karakter ise Kotobuki Sukiyabashi. Takeshi ve Kentarou'nın sınıf arkadaşı. Aslında "Imonoyama Shoutengai" nin yani dünyayı ele geçirmeye çalışan uzaydan gelen düşman kuvvetlerinin lideri elbette bu bir sır. Zayıf noktası Erii. Erii'ye olan aşkı, Kotobuki'nin başkalarına zarar vermesini engelliyor. Ne tesadüftür ki aslında Kotobuki'de uzaylı bir prenstir. Sonradan Erii ve Sukiyabashi'nin birbirine aşık olması ve Sukiyabashi'nin nişanlısının gelmesiyle olaylar komik bir yönde gelişiyor. Manga TOKYOPOP® tarafından lisanslı.

 

Clamp Gakuen Tanteidan (Clamp Campus Dedectives)

Manga: 3 Cilt
Anime: 26 Bölüm - (TV Serisi)
Yayım: 30.04.1992 - 01.12.1993
Yayıncı: Kadokawa Shoten - Asuka Comics DX

Gizem, bishounen, kızlar ve çözülmesi gereken olaylar... "Clamp Campus Dedectives"i özetlemeye yeter herhalde. Clamp Campus evreninin en bilindik eseri, bu okulda en iyi eğitim verilmektedir ve öğrencileri çok genç olmasına rağmen devlet yönetiminde söz sahibidir. Bu hikayenin kahramanları Campus CLAMP da öncelikleri olan 3 öğrenci; Nokoru Imonoyama, Suoh Takamura ve Akira Ijyujin. Üçü de öğrenci konseyinin önde gelen üyeleridir. Liderlik vasıflarının yanında, bu çocuklar kendilerini genç bayanlara yardım ve kayıp eşyalarını araştırmaya adamışlardır.

"Clamp Campus Dedectives", Nokoru'nun Tokyo Kule'sinde ağlayan bir bayanı görüp, üçünün bu zavallı bayana yardım etmeye karar vermesiyle kuruluyor. Amaç gözü yaşlı bayan kalmasın. Bu yardım severlik erkekler için geçerli mi? Hiç sanmam.

Nokoru Imonoyama, 12 yaşında, 6. sınıfa gitmekte ve oldukça zeki. Dokuz yaşında Imonoyama Zaibatsu Elektrik Mühendisliği bölümünün başına geçmiştir. Öğrenci konseyinin (Clamp Campus Elementary Government) başı, "Clamp School Dedectives"in kurucusu ve yöneticisidir. Açıkça gösterilmese de "Clamp Campus Police Dukylon"un da kurucusudur. Nokoru, dünyadaki tüm canlıları çok sever ve onlarla yakından ilgilenir. Bu Nokoru'nun yakın arkadaşının da olmasına engeldir çünkü onun yüzünden başkalarının incinmesini istememektedir. Başı belada olan herkese yardım etmeye çalışır özellikle de bayanlara. 2 kilometre öteden bile bir bayanın gözyaşlarını görebilir. Bunları yaparken ailesinin aşırı zengin olmasının katkısını unutmamak gerekir. Japonların Richie Rich'i galiba:)

Suoh Takamura, 11 yaşında beşincisi sınıfın en başarılı öğrencisi. Okul konseyinin sekreterliğini yapmaktadır. Karate, aikido ve okçulukta oldukça başarılı. Ağırbaşlı ve sorumluluk sahibidir. Suoh ailesi bir ninja klanıdır. Clamp Campus Dedectives'de bir ninja olarak tüm tehlikeli roller onundur. Takamura Ninja'ları hayatlarını seçtikleri insanı korumaya adamışlar. Suoh'da kendini Nokoru'yu korumaya adamıştır. Suoh, Nagisa Azuya'ya aşıktır.

 

Akira Ijyuin, 10 yaşında ve tahmin edileceği gibi 4. sınıfta elbette çok başarılı. Akira ilk defa "20 Mensou Ni Onegai" de masum, güvenilir, saf ve centilmen bir hırsız olarak karşımıza çıkmıştı. Uzun yıllardan beri yemek ve ev işleriyle haşır neşir olduğundan Clamp Campus Dedectives'de de bu görevlerine devam ediyor. Her cuma akşam 10'da Utako ile olan randevusunu da kaçırmıyor.

 

Nokoru, Suoh ve Akira çocukluklarını geride bırakmış delikanlılar olarak "X"de karşımıza çıkıyorlar. Ayrıca Takepon, Kenpi ve Eri de Spor musabakalarının sunucuları olarak yine bu manganın içinde yerlerinin alıyorlar. Bunun dışında ilerde çıkacak olan mangaları "Miyuki-Chan in Wonderland"'ın baş kahramanı olan Miyuki'de özel bir rolle karşımıza çıkan karakterler arasında.

Clamp Campus ile alakalı bu üç manga içinde en çok sevilen "Clamp Campus Dedectives" olur. O dönem çıkardıkları mangalardan farklı olarak "20 Mensou Ni Onegai", "Gakuen Tokkei Duklyon" ve "Clamp Campus Dedectives" konuları daha alaycı işlemiştir. Nokoro ve Suoh da Akira gibi ilk kez "Shoten" de gözükmüşlerdir. Manga TOKYOPOP® tarafından, anime Bandai tarafından lisanslı.

 

ShiraHime Syo (Snow Goddess Tales)

Manga: 1 Cilt
Yayım: 10.06.1992
Yayıncı: Kobunsha - Pretty

Bu çalışma göz yaşlarının kar fırtınasına dönüştüğü söylenen Shirahime nin etrafında dönen üç farklı hikayeden oluşuyor. Clamp, Clamp Campus evreninde geçen hikayeleri ne kadar alaycı ve komik bir şekilde işlemişse aynı dönemde çıkan "Shira-Hime Syou" da oldukça dramatik işlemiştir. Özellikle ikinci hikaye çok klasik olsa da oldukça beğendiğimi söylemeliyim. Zaten fark edilecektir en çok onu anlattım:) Buradaki hikayeleri anlatmak gerekirse.

İlk hikaye Garou no Yama [Sivri Dişli Kurdun Dağı], babasını öldüren kurdu dağlarda arayan genç bir kızı anlatıyor. Bir süre sonra genç kız ölmek üzereyken bu gizemli kurt tarafından kurtarılır. Bununla gelişen olaylarda kurt kızın iyileşmesine yardımcı olur ve kurdun, babasının ölümüyle alakası olmadığı anlaşılır ama...

Diğer bir hikaye olan Koori no Hana [Buz Çiçeği], ayrılmak zorunda olan bir çifti anlatıyor. Kız, delikanlıyı bekleyeceğine söz verir. Aradan 30 yıldan fazla zaman geçer ve delikanlı en azından sevgilisini son bir kez olsun görmek için köyüne geri döner. Ancak delikanlı, sevgilisini evlenmiş ve mutlu bir şekilde göreceğini düşünürken ummadığı bir tablo ile karşılaşır.

Son olarak, en son hikaye olan Hiyoku no Tori [Mutlu Çift], bir grup genç insanın kar fırtınasının ortasında nasıl kaybolduklarını ve bununla gelişen olayları anlatıyor.

Kısa bir not: Biz mangaların çıkış tarihini ciltlere göre verdiğimizi söylemiştik. Clamp'ın ilk dönemlerinde yayınlanan mangaları 2000'li yıllarda tekrar yayınlandı. Biz bu ikinci yayımın tarihleri ve yayıncı gruplarını belirtmeyi gereksiz bulduk. Ancak bazı yerler ikinci yayımı baz almış. Yukarıda yayıncı olarak belirttiğimiz dergi, ilk yayınlandığı dergidir. "Shirahime-Syo", 01 Ağustos 2001 yılında Asuka Comics DX'de yeniden yayınlandı. Bunu neden belirttim. Çünkü; "Shirahime-Syo"'nun lisansına sahip olan TOKYOPOP un sitesinde ufak bir hata var. İlk kez 1992 yılında Asuka Comics DX tarafından yayınlandığı yazıyor. Bizim verdiğimiz tarih ve yayıncı kuruluşların kaynağı Clamp'ın kendi resmi sitesi biz yayıncı kuruluşu yanlış çevirsek bile şunu biliyorum. İlk kez Asuka Comics DX'de yayınlanmadı:))

İlk bölümde karşımıza çıkan kurt "X"de Yuzuriha’nın ortağı olan kurtla aynı adı paylaşıyor, İnuki. Ayrıca, Clamp "Angelic Layer"da ki Sai'nin meleğinin ismini Shira-Hime'den esinlenerek vermiş. Son olarak da, CLAMP “İnugami” olarak adlandırılan ruhsal köpekleri ilk defa Shirahime Syou'da kullandı. Manga TOKYOPOP® tarafından lisanlı.

 

X

Manga: Devam ediyor.
Anime: 24 Bölüm (TV Serisi) / 1 Bölüm (OVA) / 1 Film / 1 Müzik Video
Yayım: 17.08.1992 -
Yayıncı: Kodakowa Shoten - Asuka Comics

CLAMP ın günümüze kadar uzatılmış bu hikayesinin mangası Japonya'da hala devam ediyor ve hatta serinin 21. cilde kadar uzayacağı tahmin ediliyor. "X" konusunu 2 grubun - Cennetin ejderleri ve Dünyanın ejderleri – dünyanın kaderini savaşarak belirleyecekleri Kıyamet savaşı üstüne kurulu. Kamui, bu savaşta son sözü söyleyecek kişi, hangi yolu seçeceğine karar veremez, dünyayı kurtarmak mı, yoksa dünyayı yok etmek mi?

"Tokyo Babylon"un 3 baş karakteri (Subaru, Hokuto, Seishirou) izlerini hala taşıdıkları o trajik olaydan 7 yıl sonrasında geçen bu hikayede oldukça önemli rollere sahipler. Ayrıca "CLAMP Campus Detectives"den Akira, Suoh ve Nokoru'da burada boy gösteriyor.

Diğer yandan süper bilgisayar --Beast-- i kontrol eden Satsuki adını bir CLAMP çalışanı Satsuki Igarashi'den almış ve Aoki Seiichirou seride X'in yayımlandığı Asuka dergisinde çalışıyor. (ek bir bilgi; Asuka dergisinde çalışan bir Aoki Seiichirou gerçekten de var.)

Diğer detaylar, Seishirou Sakurazuka (bir gözü olmamasına rağmen) Wish'deki Kokyou ile benzerlikleri; Kamui’nin kılıcıyla, Card Captor Sakura’nın Clow Card’ı olan kılıcın benzerlikleri dikkat çekiyor. Manga VIZ®, anime Pioneer tarafından lisanslı. Ayrıntılı inceleme için buraya tıklayın.

 

                         

 

Clamp tanıtım sayfaları Blue ve Abyss tarafından hazırlanmıştır.
© CLAMP   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Mushikaburi Hime
2. Spy x Family
3. Koukyuu no Karasu
4. Bubble
5. Kimetsu no Yaiba
6. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis (Encounter)
7. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis 2 (Stellar War)

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Clannad After Story
2. Fullmetal Alchemist 2
3. Steins Gate
4. Death Note
5. Baccano!
6. Hellsing Ultimate
7. Himouto! Umaru-chan

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Stone Ocean
3. Death Note
4. Steel Ball Run
5. Berserk
6. Kaichou Wa Maid-sama!
7. NANA

 

Copyright © 2000 - 2023 Anime.GEN.TR