Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Evangelion Tanıtımı

Yazar: Alpin


Japonca Adı: Shin Seiki Evangelion
İngilizce Adı: Neon Genesis Evangelion
Yayın Tarihi: 4 Ekim 1995- 1996
Bölüm Sayısı: 26
Yapıt: Anime ve Manga
Yapımcı Şirket: Gainax
Yönetmen: Hideaki Anno
Yazar: Hideaki Anno
Karakter Dizaynı: Yoshiyuki Sadamoto, Ikuto Yamashita (mecha)
Temel Seslendirme Aktörleri: Megumi Ogata (Shinji Ikari), Mitsuishi Kotono (), Megumi Hayashibara (Rei Ayanami), Yuko Miyamura (Asuka Langley)
Tür: Bilim-kurgu, Dev Robotlar, Genetik Mühendisliği2000 yılında "Second Impact" adıyla bilinen bir felaket, dünya nüfusunun yarısını yok eder ve Antartica'daki bütün buzulları eritir. Birleşmiş Milletler'e göre bu felaketin nedeni dünyaya çarpan bir meteordur, ama ortada gerçek nedenin bu olmadığını söyleyen birçok söylenti dolaşmaktadır....

Yıl 2015.... "Angels" adı verilen bazı yaratıklar ortaya çıkmıştır ve bunlar geçen felaketten sonra hayatta kalmış olan dünya populasyonunu yok etmeye başlamışlardır. Bilinen tüm silahlar bu yaratıklara karşı etkisiz kalmıştır. Birleşmiş Milletler'in en gizli silahı olan N2 bombası bile, bu yaratıkları çevreleyen gizli bir ve kalkan görevi yapan güç alanı nedeniyle etkisiz kalmaktadır.

Bu güç alanını geçebilecek tek şey "Evangelion" adı verilen biyolojik robotlardır. Bu robotları kontrol edebilmek için pilotların beyinlerinin robotla bütünleşmesi gerekmektedir. Bu sayede pilotların duyuları ve refleksleri robotlara geçmektedir ve ayrıca pilotlar bu bionik robotların duyduğu "acı, yorgunluk" gibi hissleri kendileri yaşıyormuş gibi hissedebilmektedir. Sadece "Second Impact"den kısa bir süre sonra doğan birkaç çocuğun bu robotlarla bütünleşebilme becerisi vardır.

Evangelion Nedir?
Neon Genesis Evangelion, Anno Hideaki tarafından yaratılmış ve Anime dünyasında çok özel bir yeri olan seridir. Ilk önce bir TV serisi olarak başladı ve kısa sürede popüler olup çizgi romanı (Manga) basıldı, oyunları, albümleri çıktı ve hatta dünyadaki milyonlarca hayranı için canlı konserleri düzenlendi.

Evangelion - Neden Bu Kadar Başarılı?
İlk bakışta Evangelion sıradan bir bilimkurgu hikayesi gibi görünebilir, ama aslında bunun çok ötesidedir. yazi/1/28-lerin derin ve etkileyici kişilikleri vardır. Her insan gibi sorunları vardır, felsefi ve dini ikilemlerle karşılaşırlar. Gerçekte Evangelion insanın varoluşu ve evrimi üzerinedir.

Evangelion - Bu kadar İlginç Yapan Şey Ne?

Evangelion'un en önemli yanlarından biri metafiziksel ve dini teorilerle, eski medeniyetler ve doğaüstü gizlerle bağlantı kuran olay örgüsüdür. Bazen gerçekliğin temel kanunları bile değerini yitirir. Tanrı ve Yaratılış daha önce görülmemiş bir bakış açısından incelenir ve insanın Tanrı olma arzusu vurgulanır. Evangelion çok farklı bir yapımdır ve fazla Anime seyretmeyen insanlar arasında bile önemli bir yere gelmiştir.

Evangelion'a Giriş

Yıl 2015. "Angels" (Melekler) tarafından saldırıya uğrayan insanoğlunu çok bir kötü kader beklemektedir. Dünya nüfusunun yarısı daha ilk Meleğin saldırısı sonucunda ölmüştür. Dünyada geri kalanları kurtarabilmek için NERV adında gizli bir örgüt kurulur. Bu örgüt Meleklerin saldırılarına karşı koyabilmek için "Evangelion" adı verilen dev biomekanik robotlar üretmeye başlar.

Bu robotlar, ilk Meleğin saldırısından tam 9 ay sonra doğmuş olan sadece bir avuç seçilmiş genç tarafından kontrol edilebilmektedir. Dünyanın kaderi ve yeryüzündeki bütün canlıların hayatı bu bir avuç gencin başarısına bağlıdır.
İsim: Ikari Shinji
Yaş: 14
Cinsiyet: Erkek
Statüsü: 3. çocuk / Eva Unit 01 Pilotu
Bağlantıları: Ikari Gendo, Ikari Yui

Ikari Shinji, NERV örgütünün kumandanı olan babasının emri üzerine Tokyo-3'e gelmiştir. Shinji bulunan 3. çocuktur ve Eva Unit 01'in pilotudur. Hiçbir eğitim almadığı halde robotuyla daha önce hiç bir pilotun başaramadığı kadar iyi bir senkronizasyon seviyesine ulaşmış ve bir çok başarılı göreve imza atmıştır. En kritik anlarda bir çok Meleği yok etmiştir.

Shinji babası tarafından hep ihmal edilmişti. Önceleri kendine güveni olmayan, mutsuzluğunu ve yalnızlığını kalbine gömmüş bir çocuktu. Herkese yardım etmeye çalışır, başkalarına kendi hayatından daha çok önem verir ama gerçeklerden devamlı kaçar ve kişisel sorunlarında başkalarının yardımına muhtaç kalır. Ama bu kişiliği, Asuka Langley ve koruyucusu Misato Katsuragi ile yaşamaya başladıktan sonra değişmeye başlar.İsim: Ayanami Rei
Yaş: 14
Cinsiyet: Dişi
Statüsü: 1. çocuk / Eva Unit 00 Pilotu
Bağlantıları: Ikari Yui, Lilith

Ayanami Rei, pilotluk yapmaya uygun bulunan ilk çocuktur. Eva Unit 00'ın testlerini yaparken ağır biçimde yaralanmıştır. Kumandan Ikari Gendo'nun favori çocuğudur ve aynı zamanda İnsanlık Evrimi İçin Yardım Programı'nın temel basamağıdır. Her zaman verilen tüm emirleri soru sormadan ve tereddüt etmeden uygular.

Rei, İnsanlığa Yardım Programı için biolojik olarak kopyalanmış bir klondur. Hep kendi başına yaşar ve kişisel duyguları yoktur. Nadiren kendi düşüncelerini söyler. Kumandan Ikari'nin gurur kaynağıdır. 2. Melek Lilith'in DNA'sı ve Kumandan Ikari'nin hücrelerinin birleşiminden kopyalanmıştır.İsim: Sohryu Asuka Langley
Yaş: 14
Cinsiyet: Dişi
Statüsü: 2. çocuk / Eva Unit 02 Pilotu
Bağlantıları: Sohryu Kyoko Zeppelin

2. çocuk olarak bulunduktan ve Eva Unit 02 için pilot olarak seçildikten sonra NERV örgütünün Almanya kolunda eğitim almaya başladı. Eğitimden sonra Kaji Ryouji'nin eskortluğunda Tokyo-3'e getirildi. NERV'deki görevi boyunca bir çok Meleği yendi. Asuka'nın annesi, ilk Evangelion'u test eden araştırma birimindeydi.

Kendine olan aşırı güveni ve gururu başkalarının ona yaklaşmasını önlemektedir. Başkalarını aptal yerine koymaya bayılır. Shinji'ye karşı ilgi duymaktadır ama bunu kabul etmemektedir.İsim: Nagisa Kaoru
Yaş: 14
Cinsiyet: Erkek
Statüsü: 5. çocuk / Eva Unit 02 Pilotu
Bağlantıları: N/A

Asuka'nın ruhsal çöküntüye girmesi üzerine SEELE örgütü tarafından seçilerek NERV'e gönderildi. Eva Unit 02'ye pilotluk etmek üzere görevlendirildi ama halbuki kendisi SEELE tarafından göderilmiş bir Melek'ti. Kaoru 17. Melek'ti ve pilotu olmayan Evangelionlarla istediği her oranda senkronize olma yeteneği vardı.

Kaoru genç bir erkeğin bütün özelliklerini taşır. Tanrı tarafından gönderilen son haberci olduğu için havada uçmak gibi insanüstü güçlere sahiptir. Çevresinde kalkan görevi AT Güç Alanı'na sahiptir ve bu kalkan diğer bütün Melek'lerin kalkanlarından güçlüdür. Kaoru insan hayatı, güzelliği ve evrimi hakkında birçok düşünceye sahiptir. İnsan düşüncelerini ve duygularını çok rahat anlamaktadır ve sayesinde Shinji pozitif düşünmeyi öğrenir. Kaoru, Shinji'nin en iyi arkadaşı olur.İsim: Suzuhara Touji
Yaş: 14
Cinsiyet: Erkek
Statüsü: 4. çocuk / Eva Unit 03 Pilotu
Bağlantıları: Suzuhara Maiko

Touji, Eva Unit 03'ün pilotu olmayı kardeşinin NERV hastanesine yerleştirilmesi şartıyla kabul etmiştir. Kardeşi 3. Meleğin saldırısı sırasında ağır yaralanmıştır. Touji'ye Eva Unit 03'ü test etme görevi verilir ama test beklenmedik bir felaketle sonuçlanır.

Touji ilk başta EVA'yı kullanarak Meleklere karşı savaştığı ve bu sıradaki bir savaşta kardeşi ağır yaralandığı için Shinji'den nefret etmiştir. Ama zamanla Shinji'yi tanıdıkça onun en iyi arkadaşı olmuştur. Asuka ile kavga etmeyi çok sever. Asuka and Misato gibi iki güzel kızla aynı dairede yaşayacak kadar şanslı olan Shinji'yi kıskanmaktadır.İsim: Ikari Gendo
Yaş: 48
Cinsiyet: Erkek
Statüsü: NERV'in baş kumandanı
Bağlantıları: Ikari Yui, Ikari Shinji

Gendo, "2nd impact"den önce Dr. Fuyutsuki'nin arkadaşıydı. 1. Meleğin araştıma projesine katılmıştı. 2003 yılında İnsanlığa Yardım projesi sırasında yöneticilik yaptı. 2010 yılında NERV organizasyonunun komutanı oldu. SEELE organizasyonu için çalışmasına rağmen kişisel bir gizli planı vardı.

Shinji'nin babası olmasına rağmen Shinji'ye hiçbir zaman ilgi göstermemiştir. Karısının ölümü, Gendo'nun kişiliğini tamamen değiştirmiştir ve kendini tamamen işine adamıştır. Amacı bütün Melekleri yenmek ve İnsanlığa Yardım projesinde kendi planlarını gerçekleştirmektir. Oldukça kararlı bir kişiliğe sahiptir ve amacına ulaşmak için yoluna çıkan herşeyi ortadan kaldırabilir. Bu sert tutumu onun en zor durumlarda bile soğukkanlı kalmasını sağlar.İsim: Katsuragi Misato
Yaş: 29
Cinsiyet: Dişi
Statüsü: NERV Operasyon Komutanı
Bağlantıları: Dr. Katsuragi

Misato, Antartika seferinden canlı kurtulabilen tek kişidir. "2nd Impact" sırasında babası Dr. Katsuragi tarafından kurtarılmıştı. Amacı bütün Melekleri yok etmek ve Antartika'da olanların intikamını almaktır. Asuka ve Shinji'nin bakımı ve korumalığını üstlenmiştir. Daha sonra NERV operasyon başkanlığına getirilmiş ve Meleklere karşı olan bütün saldırıları yönetmeye başlamıştır. Genelde açık görüşlüdür ve oldukça pozitif görüşlüdür. İşinde oldukça kesin kararlar alır ve detaylı planlar hazırlar. Ama ev hayatında oldukça sakar ve beceriksizdir. Bira ve Fast Food ile yaşar. Yemekleri berbattır ve çoğunlukla bu işleri Shinji halletmek zorunda kalır.İsim: Akagi Ritsuko
Yaş: 30
Cinsiyet: Dişi
Statüsü: NERV teknik bilimadamı
Bağlantıları: Akagi Naoko

Ritsuko, büyük bir bilimadamı olan annesinin izinden yürümekte ve NERV'in MAGI sistemini kontrol etmektedir. Görevi Evangelion senkronizasyon testlerini, bilgi analizi ve MAGI operasyonlarını test etmektir. Shinji'nin kurtarılma operasyonunu, MAGI istilasını ve Melek analizlerini hazırlamıştır.

Ritsuko kedileri çok sever ve kendi başına yaşar. Annesi olan Naoko'nun MAGI sistemi üzerindeki çalışmalarına hayrandır.İsim: Kaji Ryouji
Yaş: 31
Cinsiyet: Erkek
Statüsü: NERV özel ajan
Bağlantıları: N/A
Başka: Çift taraflı ajan / Casus

NERV ajanı olarak görevi Almanya'da Asuka'ya bakmaktı. Daha sonra Asuka'nın Japonya'ya getirilişinde ona eskortluk yaptı. Kaji aynı zamanda kumandan Gendo'nun sağ koludur. Risk ve yetenek gerektiren bir çok gizli görevi başarıyla tamamlamıştır. Ama aynı zamanda Japon devleti için çift taraflı ajanlık yapmakta ve NERV'ün plan ve amaçlarını devlete bildirmektedir. SEELE ve NERV tarafından yapılan operasyonlar konusundaki bilgisini devlete sızdırmaktadır.Aida Kensuke Akagi Naoko
Horaki Hikari Sohryu Kyoko Zeppline
Keel Lorenz Ibuki Maya
Aoba Shigeru Hyuga Makoto
PenPen Ikari Yui

EVANGELION UNIT 00 (Mavi) -- Prototip
EVANGELION UNIT 01 (Mor) -- Test Tipi
EVANGELION UNIT 02 (Kırmızı) -- Son Üretim

Evangelion tanıtım sayfası Alpin tarafından hazırlanmıştır. Yardımlarından ötürü NG EVACORP sitesine teşekkür ederiz. Neon Genesis Evangelion is copyright © 1995 Gainax

   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Mushikaburi Hime
2. Spy x Family
3. Koukyuu no Karasu
4. Bubble
5. Kimetsu no Yaiba
6. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis (Encounter)
7. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis 2 (Stellar War)

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Clannad After Story
2. Fullmetal Alchemist 2
3. Steins Gate
4. Death Note
5. Baccano!
6. Hellsing Ultimate
7. Himouto! Umaru-chan

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Stone Ocean
3. Death Note
4. Steel Ball Run
5. Berserk
6. Kaichou Wa Maid-sama!
7. NANA

 

Copyright © 2000 - 2023 Anime.GEN.TR