Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Gundam 00 Videoları ve Seiji Mizushima Röportajı

Yazar: Akuma_Blade

Gundam 00

Gundam 00

Gundam 00

Gundam 00

Gundam 00

© Sunrise, MBS, TBS, Ki/oon Records

İçinde bulunduğumuz ay içerisinde seride yer alan organizasyonlar ile ana ve yan karakterlerin tanıtım videolarının yanı sıra yeni bir fragmana daha ulaştık. Ayrıca, bir diğer ilginç gelişme de Japonya'nın popüler J-Rock gruplarından L'Arc-en-Ciel'in Gundam 00 için yaptığı müziklerden ilkinin Gundam Expo fuarında yayımlanması oldu. Aşağıdaki bağlantılardan şu ana kadar yayınlanmış tüm Gundam 00 videolarını izleyebilirsiniz.

L'Arc-en-Ciel - Daybreak's Bell

 • Gundam Expo gösterimi
 • Canlı konser kaydı

  Fragmanlar ve ön tanıtımlar

 • 1. Fragman
 • 2. Fragman
 • 3. Fragman
 • 4. Fragman
 • Organizasyonlar

  Seiji Mizushima Röportajı

  Gundam hayranları bir süredir yeni Gundam jenerasyonu Kidou Senshi 00 için beklemedeydi ama anlatım bakımından yönetmenin izleyeceği yol gerçek bir kara kutuydu. Neyse ki Newtype Magazine'in röportajı imdadımıza yetişti ve yönetmenin yorumu hakkında bir miktar bilgi sahibi olabildik. Dileriz bu röportaj merakınızı bir nebze olsun giderebilir.

  SORU: 2 Haziran'daki Toward the Terra bölümünden sonra 15 saniyelik tanıtım videosu ilk kez yayımlandı. İnsanlardan aldığınız tepki nasıl?

  CEVAP: Çok kısa sürede oldukça fazla ilgi uyandırdık diyebilirim. Tanıtım videosunun yayınının ertesi günü bir arkadaşım restoranda yemek yerken yeni Gundam hakkında konuşan ve TV'deki tanıtım görüntülerini cep telefonlarına çekip birbirleriyle izleyen gençlere kulak misafiri olmuş.

  SORU: Bu Gundam serisi şu ana kadarki evrenlerin bir parçası değil, bununla birlikte serinin Seireki (AD , Anno Domini, Milattan Sonra) 2307 yılında geçmesinin nedeni nedir?

  CEVAP: Hikayenin miladi takvimde geçmesini istedim. Universal Century (UC) ve Cosmic Era (CE) takvimleri hakkındaki bilgilerimin kısıtlı olması nedeni ile senaryoyu miladi takvimde kurgulamak hem daha kolay, hem de bugünkü olaylara ilişkin gündemi yansıtmak açısından daha uygun oldu.

  SORU: Bugünün gündemi yarattığınız konseptin özünü mü oluşturuyor?

  CEVAP: Söz konusu konsept Mobile Suit Gundam olduğu için, savaş hakkında birşeyler yazmak zorunda olduğunuz bir konumda kalıyorsunuz. Durum böyle olunca, yazacağınız şeyler bugünkü terör odaklı çatışmalara benzer kurgu olabilir. Gundam serilerinde yer alan Mobile Suitler (MS) bu kurguya eğilmeme olanak sağlayan silahlar. Bu hikayeyi bir fantazi olarak kurgulamak mümkünse de ben bunu yapmak istemedim. Bugünkü dünya üzerine kurgulanmış bir çağ yaratmak istedim.

  SORU: Ana karakterimiz Setsuna F. Seiei, Orta Doğu'da savaş şartlarında büyümüş, yerel kuvvetlere bağlı genç bir asker. Bu, günümüzün etnik ve dinsel çatışmalarının bir yansıması gibi görünüyor.

  CEVAP: 300 yıl sonra, bu problemin sona ereceğini sanmıyorum. Buna karşılık, ortaya bu sosyal sorunun çözümü gibi gözükecek birşeyler sunar gibi ortaya çıkmak da istemiyorum. Seri, izleyicileri bu konularda araştırma yapmaya yöneltirse bu durum bizim açımızdan kazanç olacaktır. Şahsen, olayları yalnızca izlemektense, bu olaylarla daha yakından ilgilenebileceğimize inanıyorum. Bizim için savaş koşullarında yaşayan insanların düşüncelerini anlamak zor olsa da araştırma yaparak bu konuda biraz bilgi sahibi olabiliriz. Ben bu düşünceleri özümseyerek bunları filmde izleyicilere aktarmak istiyorum. Bunun oldukça zor bir şey olduğunun da farkındayım.

  Burada karşımıza bir başka zorluk çıkıyor. MS aksiyonu ile ilgili yenilikler hedefliyorum. Her grubun farklı biçim ve hareket motiflerine sahip MS’leri olacak. Daha basit bir şekilde ifade etmek gerekirse, normal bir MS gerçekçi hareket motiflerine sahip olacak. Gundamlar süper silahlar olduklarından mekanik hareketleri de normal mekanik hareketlerden farklı olacak. Bu farklılıklar bilinçli olarak seriye aktarıldığında ortaya koyabileceğimiz aksiyon çeşitliliğini birlikte göreceğiz. Herkesin bu unsuru takip etmesini istiyorum; çünkü ben de ortaya çıkacak sonucu sabırsızlıkla bekliyenler arasındayım.

  SORU: Setsuna, soğukkanlı, esrarengiz ve duygularını gizleyen bir karakter olarak gösterildi. Bunun anlamı, neden savaştığı da dahil olmak üzere tüm hislerini kendi içinde sakladığı mı?

  CEVAP: Bu şimdilik bir sır olarak kalacak. Setsuna oldukça zor bir geçmişe sahip bir karakter. Sanırım karakterin esrarengiz görünümüze yol açan neden de bu. İzleyiciler seri içerisinde yer alan vakaları gördükçe Setsuna’nın neden böyle bir karakter olduğunu daha iyi anlayacaklar.

  SORU: Neden onun gibi birisini ana karakter olarak seçtiniz?

  CEVAP: Öncelikle, artık tipik Japon karakterleriyle uyuşacak formatın dışında bir kahraman arıyordum. Önce, istediğim özelliklere sahip genç bir karakter oluşturduk ve sonrasında yerinde olsam neler yapacağımı düşündüm. Bir hikayeyi bu şekilde kurmanın çok büyük bir adım olduğuna inanıyorum.

  SORU: Bu durum izleyicilerinkinden biraz uzak bir bakış açısı değil mi?

  CEVAP: Evet, öyle. Bu nedenle karakter tasarımlarında Yun Kouga’ya başvurdum. Kouga-san’ın tasarımları olmasaydı, insanlar eseri yadırgayabilir ve eserle bağlantı kuramayabilirlerdi. Yaptıklarımızın tamamının benim fikirlerim üzerine dayandırıldığı sonucuna ulaşbilabilir ama bu eserin sadece bir parçasıdır. Eğlenceye yönelik bir yapım olduğu için diğer bazı unsurları da bünyesinde barındırıyor.

  SORU: Yapımda romantizm olacak mı?

  CEVAP: Bu sert koşulların altında bile yeterince romantizm olacak. Yousuke Kuroda hikayeye oldukça fazla romantizm ekleyecek.

  SORU: Bu bayan bir ana karakterin de olacağı anlamına mı geliyor?

  CEVAP: Bu konuda bir açıklama yapmadık mı? 24 yaşında, pek çok zorluk yaşamış bir bayan kahraman olacak.

  SORU: Bu karakter Setsuna’nın ilgisinin odağı mı olacak?

  CEVAP: Bu konuda henüz bir karar vermedik.


 • Seiji Mizushima Röportajı, Akuma_Blade tarafından, orijinal metni ilk olarak Newtype dergisinde yayımlanan ve daha sonra Gunota Headlines sitesinesinde yer alan röportajdan Türkçe'ye çevrilmiştir. Sayfa düzeni Arda tarafından hazırlanmıştır. Lütfen alıntı yaparken orijinal metne, siteye ve tercümeyi yapan editöre atıfta bulunmayı unutmayın. © Newtype, Gunota Headlines, AGT     

   

  Son Girilen Anime Tanıtımları

  1. Mushikaburi Hime
  2. Spy x Family
  3. Koukyuu no Karasu
  4. Bubble
  5. Kimetsu no Yaiba
  6. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis (Encounter)
  7. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis 2 (Stellar War)

  Son Girilen Manga Tanıtımları

  1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
  2. Rurouni Kenshin: Restoration
  3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
  4. Tonari no Kaibutsu-kun
  5. Lady Victorian
  6. Hadashi no Bara wo Fume
  7. Anne no Aijou

  En Son Yorum Girilmiş Animeler

  1. Clannad After Story
  2. Fullmetal Alchemist 2
  3. Steins Gate
  4. Death Note
  5. Baccano!
  6. Hellsing Ultimate
  7. Himouto! Umaru-chan

  En Son Yorum Girilmiş Mangalar

  1. Steel Ball Run
  2. Stone Ocean
  3. Death Note
  4. Steel Ball Run
  5. Berserk
  6. Kaichou Wa Maid-sama!
  7. NANA

   

  Copyright © 2000 - 2023 Anime.GEN.TR