Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Wedding Peach

Yazar: Abyss

İçindekiler

Japonca Adı: Ai Tenshi Densetsu Wedding Peach
İngilizce Adı: Legend of the Angel of Love, Wedding Peach
Bölüm Sayısı: 51 Anime
Yapıt: Manga ve Anime 
Yönetmen: Kunihiko Yuyama
Temel Seslendirme Aktörleri: Uyako Hikami (Momoko Hanasaka/Wedding Peach), Shinichiro Miki (Kazuya Inaba, Limone), Yuko Miyamura (Hinagiku Tamano/Angel Daisy), Yukana Nogami (Yuri Tanima/Angel Lily), Mika Doi (Queen Laindevila), Kazuki Yao (Plouis)
Karakter Dizaynı: Kazuno Tadano
Tür: Shoujo-Fantezi-Macera-Komedi-Romantik      Aşk meleği Wedding Peach 6 - 12 yaş arası kızlar için hazırlanmış bir animedir. Fakat diğer animeler gibi; Wedding Peach her yaş grubundan ve de her iki cinsten kendine izleyici kitlesi buldu. Shakespear'in Romeo ve Jülyet'inden (tabi ki bazı değişiklerle) esinlenerek yapılmış; hayalci, çoğu zaman açık yürekli, ayrıca dramatik olarak her zamanki iyi ve kötü arasındaki savaşı anlatıyor. Pek çok sembolize var bu animede, bazıları açık bazıları da gizli.

Aşk meleği Wedding Peach ilk kez Japonya'da 5 nisan 1995 den 6 mart 1996'ya kadar yayınladı. Animenin yaratıcısı Tomita Sukehiro. Flower Comics tarafından da mangası yayımlandı. Wedding Peach hem Japon hem de batı kültürünün geleneksel düğün adetlerinin karışımını sergiliyor. Çoğu deyimler ve isimler aşkın dili olarak bilinen Fransızca'dan. Wedding Peach TV serilerinden sonra, 4 tane OVA 1996-1997'de yaratıldı. Bu OVA'lara Wedding Peach Deluxe(DX) denildi.

Wedding Peach ne anlatıyor?

Aşk meleği Wedding Peach, Sailor Moon veya Magic Knights Rayearth gibi kahraman kızlar serilerine benzetilebilir ama kendi özgün hikayesi vardır. Hikaye şöyle gelişiyor:

Momoko Hanasaki 12 yaşında bir ortaokul öğrencisi (bu tanıdık geliyor mu?). Çok meşgul bir fotoğrafçı olan babasıyla annesi öldüğünden beri yalnız yaşıyorlar. Momoko biraz saf ve beceriksiz (çok tanıdık!!) fakat çok tatlı bir kız. Yuri ve Hinagiku adında çok iyi iki arkadaşı vardır. Ve tabi ki çoook hoşlandığı okulun futbol takımının kaptanı Yanagiba vardır. Bir gün; arkadaşları Yuri ve Hinagiku ile yemek yerken Momoko, Pluii adında bir şeytanın saldırısına uğrar. Bu şeytan Momoko'dan yakut yüzüğünü ister. Ama Momoko annesinde ona kalan tek şey olan bu yüzüğü ona vermek istemez. Böylece Momoko hayatı pahasına bile olsa yüzüğü savunur. Arkadaşları ona yardım etmek ister ama Jama-pii adında başka bir yaratık tarafından engellenirler. İşte tam bu sırada melek Limone (aşırı sarışın herhalde o yüzden limon) tarafından kurtarılır. Melek Limone Momoko'ya değişmesi için çok güzel bir pudra kutusunu verir ve ona efsanevi melek Wedding Peach e dönüşmesini söyler. Sonra da olaylar gelişir, gelişir, gelişir.........................

      Olaylar geliştikçe de melekler dünyası ve şeytanlar dünyası arasındaki savaşı öğreniriz. Sevgiyi, sevilmeyi ve arkadaşlık gibi diğer güzel duyguları anlattığı için izlemeye değer.

Aşk melekleri 2 değişim aşamasından geçiyorlar. İlk olarak gelinlikleriyle çıkıyorlar karşımıza sonra;

 

 

 

 

 

 

 

 

2. bir değişimle savaşçı melek oluyorlar(!) ve Reine Devila'ya ve onun akumalarına karşı savaşıyorlar.

 

 

 

 

Wedding Peach, Sailor Moon'un taklidi mi?

      Serinin karakter dizaynını Sailor Moon ve The Graduation OVA serilerinin karakter dizaynını yapan Tadano Kazuko yaptı. Herhalde bundan dolayıdır ki her iki seride de ( Sailor Moon ve Wedding Peach) karakter birbirlerine aşırı benzer. Hem fiziksel hem ruhsal. Birini inceleyelim.

      Baş kahramanlar Momoko(WP) ve Usagi(SM) ikisi de başta beceriksiz, aşırı çocuk, sulu gözlü, hafif(!) saftırlar. Sonra ikisi de zaman geçtikçe ve olaylar geliştikçe olgunlaşır ve çocuk havalarından sıyrılırlar. Çok hareketlidirler her zaman neşeli olmayı başarırlar. Arkadaşlarını çok severler. Derslerden ve okuldan nefret ederler. İkisi de takımlarının kaptanlarıdır. Düşmana en son darbeyi onlar vurur.

Görünüş olarak ele alırsak

İki resmi beraber inceleyelim. Zaten ilk bakışta bile benzerlikler gözlenebiliyor. Bunlardan sağ taraftaki Sailor Moon sol taraftaki Wedding Peach (bilmeyenler olabilir). SM'nin kendine özgü saç modeli WP'de daha farklı olarak ama aynı dikkat çekicilik hedeflenerek yapılmış gibi görünüyor. İkisinin de tarzları benzer olarak yapılmış. Değişimden sonra ortaya çıkan kostümler bile nerdeyse aynı. Diğer karakterlerde de benzerlikler var. Ama onları da katarsak işin içinden çıkamayız. (poz da aynı! fark etmeyenlere yine)

 

      Aslında iş sadece karakterlerin benzerliğiyle kalmıyor. Hikayeler de birbirlerine çok benziyor. Her zamanki iyi kötü savaşından ötede bir şeyler var. Kahramanlar geçmişte yaşamış, üstün güçleri olan ve karşılaşılan kötülerle savaşmış bir nedenden dolayı kaybolmuşlardır. Sonra bir şekilde günümüzde tekrar ortaya çıkıyorlar. Kahramanlar düşmanla savaşmak için özel bir değişimden geçerler ve onları yenmek için özel güçlerini kullanırlar....vb. Daha saymakla bitmeyecek kadar çok benzerlik var.

      Kısacası; Wedding Peach her ne kadar güzel bir anime olsa da ne kadar taklit değilim dese de Sailor moon'la olan benzerlikleri su götürmez bir gerçek. Bunlar Sailor Moon'un popülerliğinden yaralanarak daha çabuk beğeni toplamak için yapılmış olabilir. Yine de izlenmeye değer.

      Ayrıca temel karakterlerin 2. değişimle savaşma gücü kazanmaları için ilk değişimde gelinlik giymeleri, kızların güçlü olmak için evlenmeleri gerektiği gibi anlamlara neden olabileceği için ve evlenmeye teşvik ettiği için özellikle feministler tarafından eleştirilmektedir.

 

İçindekiler


Wedding Peach tanıtım ve karakterler sayfaları Abyss tarafından hazırlanmıştır.   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Pluto
2. A Silent Voice
3. Ride Your Wave
4. Suzume no Tojimari
5. Watashi no Shiawase na Kekkon
6. Bright: Samurai Soul
7. When Marnie Was There

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Clannad After Story
2. Fullmetal Alchemist 2
3. Steins Gate
4. Death Note
5. Baccano!
6. Hellsing Ultimate
7. Himouto! Umaru-chan

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Stone Ocean
3. Death Note
4. Steel Ball Run
5. Berserk
6. Kaichou Wa Maid-sama!
7. NANA

 

Copyright © 2000 - 2024 Anime.GEN.TR