Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Red Garden Hakkında Yorumlar

Anime'nin Adı: Red Garden

Yazar: köpük
Tarih: 12/05/2008

Yoruma 1 kişi oy vermiş. 1 kişi (%100) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 8
Video: 8
Hik.-Anlat.: 8
Karakter: 9
Tasarım: 8
İzlenebilirlilik: 6

Genel: 7.83

Genel:
Kardeşlerimle izlerken tuhaf,tuhaf bittikten sonra da "tuhaf" ama güzeldi dediğimiz bir seri.

İyi Yanları:
Çizimler alışılmışın dışında ki bence iyi.Karakterler birbrinden farklı ve bir arada olunca gerçekten "tuhaf" oluyor.Her birinin yaşadıklarını ilgiyle izliyosunuz.Hepsinin ayrı dünyaları ve çok farklı sorunları var.Kime üzüleceğinizi bilemiyorsunuz bazen.Bunun dışında senaryo oldukça iyidi.Söylemeden edemeyeceğim animede gösterilen giyisiler çok güzeldi.

Kötü Yanları:
İlk bölümlerin biraz sıkıcı olması.

Sonuç:
Farklı şeyler denemek istiyorsanız izleyin derim.Yazar: kratorin
Tarih: 26/08/2007

Yoruma 1 kişi oy vermiş. 1 kişi (%100) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 8
Video: 7
Hik.-Anlat.: 8
Karakter: 7
Tasarım: 7
İzlenebilirlilik: 6

Genel: 7.17

Genel:
Animasyon açısından bence herhangi bir animeden fazla tarafı olmayan bir yapım. Tabi eksiği de yok mesela FMA'nın çizimlerine nasıl kimse laf edemezse bunun için de benzer şeyleri söyleyebiliriz. Sadece arada chibi çizimler yoktu ki bu bence bir eksiklik değil. Ölüm, mücadele gibi teması olan bir animede chibi görmek isteyebileceğim en son şey olurdu sanırım. Karakterler normal ama mekan çizimleri oldukça zengin.
Müzikleri oldukça başarılı. Ben op ve ed seyretmem -Ergo Proxy dışında- ama bunlara bakarak biraz oyalandım. Açılış parçası oldukça güzel ama serinin asıl önemli yanı bu değil. Animede kimi yerlerde karakterlere şarkı söyletiliyor. Bunlar seslendirmenlerin kendileri söyledikleri ve pekde profesyonel olmayan şarkılar. Ama seri içerisinde o parçalar öyle güzel gidiyor ki, hem karakterlerin ilişkisini dha iyi anlıyorsunuz hemde sizi animenin havasına çekiyor.
Karakterler ile ilgili biraz sıkıntım oldu. İlk 6 bölüm boyunca hepsi hiç durmadan ağladılar. Hani becersem ekrandan içeri elimi sokup iki sille nakşedecektim. O kadar sinirlerimi bozdular. Tamam insan öldüğünü duyunca ve inanında biraz afallar, sarsılır, depresyona felan girer ama kardeşim iş bu kadar da uzatılmazki.Karakterlerin tamamen farklı sosyolojik platformlardan gelmeleri oldukça ilginç. Bir birleriyle daha önce hiç konuşmadıkları gibi, biri pragöz babasından kaçıp meteliksiz yaşayan biri, biri marka ve gösteriş delisi bir şıllık, biri kardeşlerine hem baba hemde anne olmaya çalışan çelimsiz bir kız, bir tanesi ise okulda disiplini temsil eden ve herkesin çekindiği bir grubun üyesi olan zengin ve köklü bir ailenin kızı. Bırakın animeyi bu dördünün gerçek hayatta yan yana gelmesi veya ortak amaç için hareket etmesi imkansız gibidir. Doğrusu karakterler ilk olarak çok güzel seçilmiş.Daha sonra birbirlerine yakınlaşıyor hatta Claire'in evinde toplandıklarında tam anlamıyla "bütün kızlar toplandık" hadisesi oluyor.

İyi Yanları:
Özellikle müzikleri

Kötü Yanları:
Depresyonun dibine vurdukları için, bir yerden sonra bayabiliyor ancak çok uzun değil.

Sonuç:
Başdaki 5-6 bölümü dişini sıkıp aşabilenler için seri ilerleyen bölümlerde daha hareketli ve tatminkar bir seyir vaad ediyor. Özellikle sonunu çok güzel bağladıklarını söylemeliyim. Animelerde bilirsiniz kötü adamlar bile aslında kötü değil iyi amaçlar için micadele vermektedirler. Bu animede de aynen böyle. Aslında iyi-kötü yok, sadece farklı iki taraf var.Yazar: Edea
Tarih: 31/05/2007

Yoruma henüz oy verilmemiş

Müzik: 6
Video: 7
Hik.-Anlat.: 10
Karakter: 10
Tasarım: 7
İzlenebilirlilik: 9

Genel: 8.17

Genel:
Sanırım Red Garden'ı koymak için "tuhaf"tan daha iyi bir sınıf seçilemezdi. İçinde gerilimi de, dramı da, macerayı da barındırıyor. Ama yine de ağzınızda adını koyamadığınız bir tad bırakıyor. Farklı çizim tekniği hemen kendini belli ediyor. İzlemeden önce kendinizi bir moda gösterisine hazırlayın derim. Finale kadar karakterlerin giysileri de hikaye kadar ön planda tutuluyor. Seri Amerika'da geçmesine rağmen Fransız havası o kadar bariz ki... Ayrıca, güncel hayata yaptıkları göndermeleri de unutmamak lazım.
Spoiler:
Seinfeld'i izlemişseniz "Nazi Çorbacı" göndermesini fark etmemeniz imkansız. New York'u gösterirken Amerika'da oynamakta olan bir oyunun reklamlarını görebilirsiniz. Ayrıca ana karakterin adı "Kate Ashley" ünlü ikiz oyuncular Mary Kate - Ashley Olsen'dan alınmış sanırım.

Başlarda gerilim ön plandayken ilerledikçe dramın ve çözülmeyi bekleyen bilmecelerin içine gömülüyorsunuz.

İyi Yanları:
Hikaye çok iyi. Sonuna kadar insanı merak içinde bırakıyor. Olay kurgusu çok iyi hazırlanmış. Her karakter çok iyi işlenmiş. Özellikle kızların duygularını yansıtmakta çok başarı olunmuş. Onların çaresizlikleri, yalnızlıkları, hatta geçirdikleri sinir krizleri izleyeni etkiliyor. Kimse mükemmel değil. Yaşadıklarına karşı olağanüstü bir karakterin değil, olağanüstü bir olayın içine düşmüş normal insanların vereceği tepkileri veriyorlar.
Finale yaklaştıkça heyecan artıyor. Her şeyin nasıl sona ereceğini de merak ediyorsunuz. Olaylar tek bir tarafın gözünden anlatılmamış, bu yüzden kimin kötü kimin iyi olduğuna karar vermek zor. Aslında derinine indiğinizde kötü karakterlere de hak verebilirsiniz.

Kötü Yanları:
Yukarıda da söylediğim gibi çizim tekniği kendini çok belli ediyor. Alışılmışın dışına çıkmak ve farklı şeyler yapmak iyi elbet. Ama kimi yerde ince ve uzun bir silüetin omuzlarının üstündeki küçücük başın oluşturduğu orantısızlık gözleri rahatsız ediyor. Bazen karşımıza çıkan büyük ve şekilsiz ağızlar, tuhaf gözler ve saçlarda kullanılan pastel renkler insana olayı unutturup "Neden bu kadar kötü?" diye sorduruyor. Yine de kabul etmek gerekir ki Red Garden'ı farklı yapan da bu teknik. Zaten bir yerden sonra artık alışıyorsunuz. Alışamadığınız şeyse müzikler. Bölüm boyunca sinirleriniz gerilmişken bitişte sizi karşılayan müzik şaka gibi. O kadar ağır bir havanın üstüne hiç olmamış.

Sonuç:
Kötü yanlarının fazla görünmesine bakmayın. Red Garden bunları kapatacak kadar harika bir hikayeye sahip. Başladıktan sonra kolay kolay başından kalkamadım. Zaten OVA'sı yolda, ama ikinci bir sezonun çekilmesi çok iyi olurdu. Zira seri çok iyi bir şekilde sona erdi.Bu anime hakkında kendi yorum ve puanlarınızı girmek için buraya tıklayın
   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Ushio & Tora (TV 2)
2. Ushio & Tora (TV)
3. Mirai no Mirai
4. Watashi to Watashi no Futari no Lotte
5. Detective Conan Movie 22: Zero's Executioner
6. Himouto! Umaru-chan
7. Goblin Slayer

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Kanojo to Kanojo no Neko
2. Claymore
3. Brynhildr in the Darkness
4. Fist of the North Star
5. Recorder to Randoseru
6. A.D. Police
7. Jormungand

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Berserk
2. Kaichou Wa Maid-sama!
3. NANA
4. Skip Beat!
5. Death Note
6. Berserk
7. Death Note

 

Copyright © 2000 - 2020 Anime.GEN.TR