Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Vampire Hunter Hakkında Yorumlar

Anime'nin Adı: Vampire Hunter

Yazar: inispiritusen
Tarih: 30/04/2007

Yoruma henüz oy verilmemiş

Müzik: 6
Video: 8
Hik.-Anlat.: 6
Karakter: 10
Tasarım: 8
İzlenebilirlilik: 8

Genel: 7.67

Genel:
Yaklaşık 30'ar dakikalık 4 bölümlerden oluşan bir anime. Capcom oyunun animasyona dönüştürülmüş hali. Bir nevi Street Figther ya da Tekken gibi değerlendirilmiş. Yani oyundaki karakterlere bir kurgu uydurulup bunun üzerinden bir aksiyon yaratılmış. Seri ilk başta insanların ve karanlık güçlerin birbirleriyle dünya üzerinde yaşayamayışları üzerine temellendiriliyor. Daha sonra da ortak bir düşmana karşıda bir beraberlik yakalayamamalarından dem vurup çözümü arada kalanlara bırakıyor. Bildik bir hikaye olmaması gayet iyi ama seri bazı yerlerde özünden uzaklaşıyor bunun da nedenleri bol miktarda var.

İyi Yanları:
Serideki karakterler müthiş. Sonuç olarak, yıllardır oynanan bir oyunun devamlı gelişen karakterleri. Bu yüzden modellemeler teknoloji ve tiplemelerde açıkçası kusur aramak çok anlamsız. Aksiyon sahneleri de oyundaki her karakterin özel saldırı şekillerinden alıntılar bulundurduğundan farklı bir hava, farklı bir lezzet katmış. Özellikle dövüş sahnelerinden çok fazla keyif aldım diyebilirim. Hareketler gerçekten çok iyi kurgulanmış ama bunlar oyunundaki profilden gösterim yerine değişik kamera açılarıylada desteklenseymiş daha çok verim alınabilirmiş.

Karakter tiplemeleri oyundakinin aynı desek de bu noktada bir şeyi es geçmemekte yarar var. Bu tiplerin modellenmesinden önce ünlü Marvel çizeri X-Men'den tanıdığımız Joe Madureira. Bu oyundaki karakterlerin tektek pin-uplarını ve storyboardlarını yapmalarını istemişler. Açıkçası Joe Madureira'nın bu noktada animasyona kattığı çok şey var. Özellikle bazı tiplemeleri neredeyse baştan yaratmış denebilir ve estetik olarak gerçekten izlemeye doyulmaz bir tip zenginliği filmde yerini alıyor. Canlandırma kısmında bu pin-uplara bağlı kalınması da Madureira'nın seriye katkısını perçinlemiş diyebilirim. Bunun dışında oyunda olmayan ama filmin kurgusunda bulunan robot tiplemesi de Madureira'nın Cliffhanger'dan (Image Comics'in alt kolu) çıkardığı “Battle Chaser” çizgi romanındaki robot tiplemesinin çok benzeri. Bunun dışında aynı çizgi romanda bulunana kurt adam ve şovalye tiplemelerini bilenler bu animasyonda yer yer bu tiplemelerin izlerini sıklıkla görecek.

Bu noktada Capcom gerçekten iyi bir tercih yapıp Japon anime tiplerine yakın bir çizimi olan çizeri doğru bir tercih yaparak bünyesine katmış.

Bu kadar tiplerle uğraştıktan sonra konuya gelirsek, aslında ilginç ve insan doğasında olan bir çekişmenin anlatımı var ki gayet keyifli bir şekilde ilerleyen zevkli bir anlatım. Hele hikayenin tek bir kişi üzerinde dallanıp budaklanması yerine pek çok karakter üzerinden bir sonuca gidilen yol beni oldukça tatmin etti.

Kötü Yanları:
Maalesef oyununun da getirdiği bazı zorunluluklar filmde bazı sorunlar oluşturmuş. Oyundaki tüm karakterleri bu filmin 4 bölümünde kısalı uzunlu olarak yer verme isteği olarak şekillenmiş ki bu da izleyiciyi çok yoruyor. Bazı sahneler, bu karakter de burada gözüksün mantığıyla yapıldığı çok belli olan sahneler. Hafif sırıtan bu noktaların inanın serinin bazı yerlerinden çıkarılsa film çok daha iyi bile olabilir. Bu kopukluk sanırım Capcom'un beklentileri göz önüne alınarak göz ardı edilmiş.

Bu kadar başarılı tiplemeler içinde kedi kız Felicia'nın modellenmesinde nedendir bilinmez belirgin bir başarısızlık var. Joe Madureira'nın pin-uplarındaki Felicia çizimlerinden uzaklaşmış bir modelleme söz konusu.

Müzikleri çok başarılı değil. Hatta bazı yerlerde seriyi destekler pozisyonunu kaybediyor. İyi bir düşmanla savaşamadığı için üzülen karakterler, büyülerin uzak doğu ağırlıklı yapılması, samuray, karateciler gibi kahramanlar filmin uzak doğu menşeili olduğunu gözünüze sokuyor. Hatta rus bir vampirde bile bu etkileri görmek beni biraz gülümsetti. Evrensellik hafiften ıskalanmış anlayacağınız.

Sonuç:
Fantastik kurgusu zayıf, ilginç karakterleriyle dikkat çekici ve aksiyona doyurulmuş bir seri. Zengin bir alt yapının ve emeğin sonucu olduğu belli. Dövüş animelerinden hoşlananlar kaçırmasın.Bu anime hakkında kendi yorum ve puanlarınızı girmek için buraya tıklayın
   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Ushio & Tora (TV 2)
2. Ushio & Tora (TV)
3. Mirai no Mirai
4. Watashi to Watashi no Futari no Lotte
5. Detective Conan Movie 22: Zero's Executioner
6. Himouto! Umaru-chan
7. Goblin Slayer

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Kanojo to Kanojo no Neko
2. Claymore
3. Brynhildr in the Darkness
4. Fist of the North Star
5. Recorder to Randoseru
6. A.D. Police
7. Jormungand

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Berserk
3. Kaichou Wa Maid-sama!
4. NANA
5. Skip Beat!
6. Death Note
7. Berserk

 

Copyright © 2000 - 2020 Anime.GEN.TR