Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Abenobashi Maho Shotengai Hakkında Yorumlar

Anime'nin Adı: Abenobashi Maho Shotengai

Yazar: Arda
Tarih: 15/08/2006

Yoruma 1 kişi oy vermiş. 1 kişi (%100) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 7
Video: 8
Hik.-Anlat.: 8
Karakter: 8
Tasarım: 8
İzlenebilirlilik: 9

Genel: 8.00

Genel:
Abenobashi anime ve manga ile ilintili sektörler üzerinden ilerleyen bir yapım. Şöyle ki, karakterlerin karşılaştıkları doğa üstü olaylar sonucunda sürüklendikleri paralel dünyaların her birisi bu endüstrinin birer kolu. İçeriğinde mechalar ile dolu bir bilim kurgu ve uzay macerası, fanservice yüklü bir kız arkadaş simülasyonu, orta çağda geçen bir RPG oyunu, uzak doğu odaklı bir dövüş aksiyonu ve klasik romantik shonen/shojo draması dahil olmak üzere sürüyle temaya yer veren Abenobashi kabaca anime ve manga endüstrisinin (veya daha genel bir bakış açısı ile otaku kültürünün) temel (ve klişeleşmiş) unsurlarını tiye alan bir yapım.

Ancak, Abenobashi'nin yegane amacı bu değil. Kendisini, doğup büyüdüğü, çocukluğuna ilişkin tüm güzellikleri yaşadığı Abenobashi Çarşısını, bu çarşının birer parçası olan insanları ve en önemlisi de anılarını kaybetme tehdidi altında hisseden Sasshi'nin arka planda, abartılmadan ve sömürülmeden işlenen dramı serinin bir başka yönü.

Abeshonun en başarılı yanı iki kurguyu bir arada götürebilme konusundaki yeteneği. Üst katmanda Sasshi ve Arumi'nin birbirinden tuhaf tematik dünyalara yaptıkları yolculuklar, alt kurguda iki çocuğun "büyüme" sürecindeki sancıları ile bir arada işleniyor. Abesho gerek senaryo, gerekse yönetim itibariyle bunu hakikaten iyi bir şekilde kıvırmış bir çalışma. Genellikle paralel giden böyle kurgularda birisinin diğerinin üzerine binmesi ya da birisinin daha baskın çıkması devamlılık ve bütünlük hissini yerle bir eden bir olasılıktır. Abesho gerek tematik üst anlatımda gerekse izleyiciyi ana kurguya hazırlarken böyle bir hataya düşmemiş ve alnının akıyla işin içinden çıkmış.

Üst katmanda Sasshi ve Arumi'nin fantastik ve tematik dünyalar arasında gidip gelen tuhaf yolculuğunu izlerken zamanla tüm olayların neden bu şekilde geliştiğini de açık bir şekilde öğrenme şansına erişiyoruz. Konu, serinin 13 bölüm gibi (kanımca) ideal bir anlatım süresine sahip olmasının da etkisiyle oldukça düzgün bir tempoda açığa çıkarılıyor. Yani anlatım temposunda herhnagi bir düşüş ya da gereksiz bir hızlanma hissine kapılmıyorsunuz.

Seri ele aldığı (altta yatan) ana temayı da oldukça güzel bir şekilde ifade etmiş.

Spoiler:
Özünde değişimin getirdiği bunaltıcı gerçekler ile yüzleşmek istemeyen ve bunlardan kendi "ideal" dünyalarına sığınarak kaçmaya çalışan bir çocuğun (Sasshi) hikayesini anlatan Abesho, değişim ve "büyüme" üzerine bir hikaye. Bu yönü ile hepimizin çocukluğunda dinlediği çocukluktan olgunluğa geçişi konu alan masalları andırıyor.


Altta yatan bu kurguya doğru ilerleyen anlatım izleyiciyi sıkmama, ilgisini ayakta tutma, gereksiz karışıklıklara yer vermeme konusunda son derece iyi niyetli. Özellikle 12 yaşındaki bir çocuğun ilgi alanlarına yapılan göndermeler seriye ayrı bir tat katıyor. Film noirlardan anime klasiklerine, Kubrick filmlerinden dating simlere geniş bir yelpazede kullanılan göndermeler izleyici hem eğlendiriyor hem de serinin ilgi çekiciliğini arttırıyor. Tüm bu göndermeler ile birlikte ortaya koyulan mizah da oldukça başarılı.

Seri görsel olarak Gainax'ın kalburüstü yapımlarından birisi. Stüdyonun önceki çalışmaları ile haşır neşir olanlar animasyon ve tasarımlarda tanıdık unsurlar görebilirler. Özellikle tematik dünyaların farklı tasarımcılar, animasyon ve sanat yönetmenleri tarafından kaleme alınmış olması bu dünyaların birbirinden farklı yapısının altını çiziyor. Hiroyuki Imaishi'nin özgün tarzı buna bir örnek.

Neticeten, Abenobashi son derece derli toplu, oldukça eğlenceli, konu ve anlatım itibari ile de gayet kaliteli bir yapım. İçerik ve eğlenceyi bir bütün olarak ele alacak olursak Gainax etiketi ile piyasaya sürülen en iyi eserlerden birisi.

İyi Yanları:
Yukarıda.

Kötü Yanları:
Yukarıda.

Sonuç:
Yukarıda.Bu anime hakkında kendi yorum ve puanlarınızı girmek için buraya tıklayın
   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Ushio & Tora (TV 2)
2. Ushio & Tora (TV)
3. Mirai no Mirai
4. Watashi to Watashi no Futari no Lotte
5. Detective Conan Movie 22: Zero's Executioner
6. Himouto! Umaru-chan
7. Goblin Slayer

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Fist of the North Star
2. Recorder to Randoseru
3. A.D. Police
4. Jormungand
5. Kimi no Na wa
6. Sword Art Online
7. Kimi no Na wa

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Berserk
2. Kaichou Wa Maid-sama!
3. NANA
4. Skip Beat!
5. Death Note
6. Berserk
7. Death Note

 

Copyright © 2000 - 2020 Anime.GEN.TR