Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Macross Plus Movie Edition Hakkında Yorumlar

Anime'nin Adı: Macross Plus Movie Edition

Yazar: Akuma_Blade
Tarih: 04/11/2007

Yoruma 2 kişi oy vermiş. 1 kişi (%50) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 8
Video: 9
Hik.-Anlat.: 10
Karakter: 8
Tasarım: 10
İzlenebilirlilik: 9

Genel: 9.00

Genel:
Macross denince aklınıza neler geliyor bilmiyorum ama Macross Plus için cevabım "Kendi içindeki yanlızlıktan dolayı zarar gören karakterlerin ikilemi" olacaktır: Dürüst olmak gerekirse bunun şu ana kadar birçok filmde yada romanda alamadığım bir vuruculukta yapıldığını da itiraf etmem gerekecektir.

Macross Plus tipik bir devam serisi (sequel) değil , aslında başlıbaşına incelenmesi ve tekrar tekrar üzerinde düşünülmesi gereken bir yapım demek daha doğru olur.

İyi Yanları:
Tüm konu birkaç cümlede özetlenebiliyor olmasına rağmen çok derin. Hatta işleniş -emin olun- en iyiler listenize girecek kadar başarılı. Anlatım OAV ve Movie versiyonları için kısmı değişiklikler gösterse de ikisi de kendi çapında gerçek bir anlatımsal şölen olarak geçiyor , her izleyişinizde farklı bir detay görüyor şaşırıyorsunuz. Hepsi bu da değil. Masif çizimler 1994 yılına ait olamayacak kadar başarılı. CGI kullanımının kanımca çok da başarılı olmamasına rağmen kullanılan masif çizimler adeta CGI'dan ileri bir beğeni uyandırdı bende.

Mekanik tasarım ve kurgunun olaya aktarılışı tek kelimeyle birince sınıf. Bunda Shoji Kawamori'nin yönetmenliği ve mekanik dehasının payı büyük. Karakterlerin ve konunun işlenmesinde ise Cowboy Bebop'dan hatırlayabileceğiniz Shnichiro Watanabe'nin senaryo işlenişindeki payı çok büyük. Karakterlerin daha önce hiçbir Anime'de olmadığı şekilde işlendiğini gördüm ve ister istemez hayret etmeden yapamadım. Tabii böyle bir senaryoyu her cepheden işleyebilmek de kolay bir iş olmadı tabii... Ekipten başta Shoji Kawamori (Şef Yönetmen) , Shnichiro Watanabe (Storyboard) , Ichiro Itano (Aksiyon Kareografisi) , Kazutaka Miyatake (Mekanik Tasarım) ve Yoko Kanno (Müzikler) olmak üzere geniş bir ekip 4 yıla yayılan bir tempoda çalıştılar. Hatta Shoji Kawamori ve prodüksiyon ekibi aerodinamik olayların savaş uçaklarına etkileri ve prototiplerin fiziksel sınırlarını bizzat görmek için California'daki Edwards Stratejik Hava Komutanlığı üssüne giderek gözlemler yaptılar , Northrop Grumman'ın X30'u ve YF23'ü ile Lockheed-Martin'in F22 Raptor'unun tasarımcıları ve test pilotlarıyla bizzat görüştüler , Rus Sukhoi SU 27 Flanker'inin tasarım bilgileri ve manevra yetenekleri konusunda Rus Hava Kuvvetleri'nden dökümanlar istetip incelediler. Daha sonra el kameralarıyla San Fransisco'dan Palm Springs'e dek bir Amerika turu yaparak Eden kolonisinin şehirlerinin , bitki örtüsü ve yer şekillerinin nasıl olması gerektiği konusunda notlar aldılar.Storyboard üzerinde uzun süre düzeltmeler yaparak bunu insan ruhundan doğan karanlık bir öykü haline getirdiler: İnsan kullanılan emeği görünce takdir etmeden geçemiyor doğrusu.

Kötü Yanları:
Pek bir kötü yan göremedim ben: Gerçi seri bir filmden oluşsa ve OAVdeki tüm sahneler aktarılabilmiş olsa dedim, bir de CGI'lar sadece rüya ve HUD sahnelerinde kullanılmış gibime geldi gerçi ama Movie'de yeralmayan mekanik sahneler zaten az ve filmdeki masif çizimler zaten CGI'dan kat be kat güzel duruyor: Eksiler de bu yüzden göze çarpmıyor zaten.

Sonuç:
Genel manada OAV'lerinden daha çok sevdiğim bir çalışma oldu Movie Edition...

Macross Plus , Macross sevin sevmeyin mutlaka arşivinizde bulundurmanız gerektiğine inandığım bir yapım. Bir Mecha serisi gibi görünse de -daha önce de dediğim gibi- insan ruhunun karanlık köşelerine bakmaya cesaret eden ender psikolojik denemelerden biri aslında. İnsan Anime denilen şeyin nasıl da sınırları zorladığını bu ve bunun gibi yapımlarla çok daha iyi anlıyor doğrusu.Bu anime hakkında kendi yorum ve puanlarınızı girmek için buraya tıklayın
   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Mushikaburi Hime
2. Spy x Family
3. Koukyuu no Karasu
4. Bubble
5. Kimetsu no Yaiba
6. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis (Encounter)
7. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis 2 (Stellar War)

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Clannad After Story
2. Fullmetal Alchemist 2
3. Steins Gate
4. Death Note
5. Baccano!
6. Hellsing Ultimate
7. Himouto! Umaru-chan

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Stone Ocean
3. Death Note
4. Steel Ball Run
5. Berserk
6. Kaichou Wa Maid-sama!
7. NANA

 

Copyright © 2000 - 2023 Anime.GEN.TR