Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Kidou Senshi Gundam ZZ Hakkında Yorumlar

Anime'nin Adı: Kidou Senshi Gundam ZZ

Yazar: Edenknight
Tarih: 12/05/2008

Yoruma 1 kişi oy vermiş. 1 kişi (%100) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 5
Video: 8
Hik.-Anlat.: 5
Karakter: 6
Tasarım: 8
İzlenebilirlilik: 6

Genel: 6.33

Genel:
U.C. evreninin belki de en iyi serisi Gundam Zeta'nın bittiği noktadan öyküyü devam ettiren Double ZZ serisi,Cpt. Bright önderliğindeki Argama gemisinin zorunlu olarak bir koloniye sığınmasıyla başlıyor,önceki seriden kalan karakterler üzerinden başlayan öykü,kaçak parçaları buloup satan bir grup gencin Gundam robotunu çalmak istemesiyle gelişiyor ve bir süre sonra onların etrafında dönmeye başlıyor,olaylar zinciri her Gundam serisinde olduğu gibi yine pek çok trajediye gebe(Zeta kadar olmasa da)ayrıca dikkati çeken bir unsur olarak komedi öğelerinin bu seride daha çok kullanıldığını görüyoruz.

İyi Yanları:
Zeta'dan kalan öyküyü ve karakterleri devam ettirmesi,izlenmesi için belki de tek sebep,aradaki pek çoık önemsiz detay bir yana yeni eklenen karakterler de başarılı sayılabilir,serinin ortalarından sonra daha karanlık ve ciddi bir tona bürünmesi de seyir zevkini arttırıyor,çizimler her zamanki Gundam kalitesinde ve pek çok noktada oldukça başarılılar ayrıca yeni eklenen Mobile Suit tasarımları da oldukça iyi.Karakter gelişimi ve savaş karşıtı mesajların da başarıyla yansıtıldığını eklemeliyim.

Kötü Yanları:
47 bölüm gerçekten lüzumsuz böyle bir seri için,25 bölümde kotarilabilecek bir hikaye iken pek çok gereksiz uzatmalar ve kimi vasat aksiyon sahneleri ile sündürülmüş gibi bir hali var,bu da cidden can sıkıcı bir duruma dönüşüyor,seriyi bitirmek gerçek bir sabır meselesi aslına bakarsanız,çünkü hem karakterler hem de olay örgüsü ilk iki seriyi aratıyor ve yanına yaklaşamıyor.Bunun dışında Gundam ruhuna ve konseptine yakışmayan pek çok komedi sahnesi ve tuhaf durum da seride mevcut(özellikle ilk 15 bölümde)düşük tempo ve filler bölümler de buna tuz biber ekiyor.İlginçtir ki kahramanlarımız sürekli hile hurda ile savaşları kazanırken düşmanlar gayet onurlu şekilde savaşıp sürekli kaybediyorlar.Serinin ortalarından sonra devreye giren neredeyse yenilmez Gundam double Zeta modeli de gerçekten çok abartılmış ve savaşlardaki heyecan,belirsizlik gibi kavramları azaltmış.Müziklerin çoğunun Zeta'dan alınmış olması da hoş değil ve serinin orjinalitesini azaltıyor.Ana karakterin motivasyon zayıflığı ve tekrar hissi veren aksiyon sahnelerini de eklersek,Double Zeta'dan geriye sadece U.C. evreninin izlenilmesi gereken bazı olaylarına ve sahnelerine sahip olduğu için bakılabilecek bir seri izlenimi kalıyor.

Sonuç:
Zeta serisinin yenilenmiş versiyonları sayesinde aslında hiç olmamış farzedilen bir seriden bahsediyoruz aslında,Zeta'yı ve yenilenmiş filmlerini izleyip,bunun tamamen yok sayıp Char's Counterattack'a geçmenizi de önerebilirim,yalnızca hardcore fanların
tahammül edebileceği ve izleyeileceği bir seri benim açımdan Gundam ZZ.Fazla zamanı olmayanlar zaten serinin ilk 5-6 bölümünde
sıkılıp bırakacaklardır,ama kimi olayları için de bir şansı hak eden,ortalama bir yapım olarak aklınızda kalacağını ve pek iz bırakmayacağını da eklemek gerek.Yazar: Akuma_Blade
Tarih: 27/04/2008

Yoruma 1 kişi oy vermiş. 0 kişi (%0) yorumu faydalı bulmuş.

Müzik: 7
Video: 7
Hik.-Anlat.: 8
Karakter: 7
Tasarım: 7
İzlenebilirlilik: 7

Genel: 7.17

Genel:
ZZ Gundam, hikayenin ilk yorumunda Zeta Gundam'ın bitişinden 8 fün kadar sonra başlıyor ve Char's Counter Attack'ın başlangıcından 2 yıl kadar önce sona eriyordu. Zeta Gundam Movie projesi "A New Translation" ile olay akışından çıkartılan bu seri yine de diğer serilerde açıklanmayan bazı noktalar hakkında cevap alabileceğiniz tek seri. Her ne kadar komedi öğeleri içermesi ve ilk bölümlerdeki drama dozunun fazla olmaması nedeniyle eleştrilse de Zeta Gundam'a kadar gelebilmiş hiçbir arkadaşa izlemeyin diyemeyeceğim bir seri. Ama zamanı kısıtlı olanlar alamayacakları bazı cevaplara rağmen Zeta Gundam Movie III finali ile doğrudan Char's Counter Attack'a geçebilirler.

İyi Yanları:
"Hepsini hissediyorum, korku ve acı... Bugün ölecek herkesin hislerini ayrı ayrı..." diyor Camille Bidan, saygı duymamak imkansız.

Öncelikle seri finali itibariyle hayatta olan tüm önemli Zeta Gundam karakteri şu yada bu şekilde gösteriyorlar kendilerini. Ki bu aslında önemli birşey.

MSV mekanlarından geçen ilk seri olması önemli bir nokta... Zeta Gundam yapıldığında UC MSV'leri henüz yazım aşamasındaydı ve hikaye genişlemeye henüz yeni başlıyordu. ZZ Gundam'da ise Genişletilmiş Evren özelliklerinin kullanılmaya başlanması ile Gundam kitaplarında (Tigerbaum gibi) yada diğer Gundam serilerinde (La Vie En Rose gibi) olan, tanıdık mekanlara gitme imkanı bulabiliyoruz.

Seri başlangıçtaki komedi denilebilecek türden son 10 bölüme doğru yavaş yavaş drama'ya kayıyor ve seri misyonunu bir drama serisi olarak bitiriyor. (L Gaim'de olduğu gibi) Ama seriyi sonuna dek izleyecek arkadaşlar Yoshiyuki Tomino serilerine has drama özelliklerini görebilecekler.

Full Armor ZZ Gundam harika bir tasarım! Ayrıca Hyaku Shiki, Gundam MK II ve Zeta Gundam'ı yeniden omuz omuza savaşırken görmek harika bir duygu.

İşlenişi içinde sorunlar da olsa da komedi öğeleri içermesi ilginç olmuş. Hatta bazı espriler gerçekten komik olabiliyor. Judhau'nun sınıfa girişi gibi:

-Judhau! Burada ne işin var?
-Merak etmeyin öğretmeyin. Fazla kalmayacağım.

Aslını söylemek gerekirse: Komedi öğeleri içermesi aslında çok gerekli bir şey değil ama Zeta Gundam'dan sonra hayli sarsılan arkadaşların rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Judhau Ashita kişisel favorilerimden olmasa da oldukça hatırlanabilir bir karakter olmuş: Seri sonlarındaki pesimist Camille Bidan'ın aksine daha optimist bir karakter. (Bazı arkadaşlar sevecek bazıları ise hoşlanmayacaktır)

Yapımcılar da bunun farkındalar ki seriden çok sonra geçen birkaç Manga'da ona yan roller vermişler. Ayrıca Camille Bidan üzerinden verilen son bölüm son sahne özrü de beni hayli etkiledi. Benzer şekilde koloni düşürme ile ilgili sahnelerin işlenişini sevdim.

Kötü Yanları:
Zeta Gundam'ı bir solukta izleyenler ve sarsıcı bir tecrübe hissedenler ne yazık ki ZZ Gundam'da beklentilerini kısmak zorunda kalacaklar. Zira seri ilk 15-20 bölümde aslında pek de güldürmeyen espriler, dramatik olmayan savaşlar ve karikatürize karakterler üçgeninde geçiyor. Hatta tümden gereksiz olmasa da sıkıcı birçok izleyici için sıkıcı gelecek bölümler var. (Moon Moon bölümleri gibi)

Mecha tasarımlarında genel bir iniş var: ZZ Gundam dışında tüm yeni MS'ler zayıf kalmışlar. Aslında Gundam serilerini izleten ana faktör Mecha'lardan çok düşman Ace Pilot'larının çeşitliliği ve son bölüm savaşlarındaki dramatizmdir ki bunların ilki zaten ZZ Gundam serisinde yok gibi birşey.

Benzer şekilde yeterli sayılabilecek açılış / kapanış müziklerinin haricinde kalan Soundtrack'ın %60'ına yakın kısmı Zeta Gundam Soundtrack'inin aynen kopyalanmış halinden oluşmakta. Gerçi bazı tanıdık müzikleri duymak güzel birşey ama serinin kendine has müziklerinin az olması kötü.

Zeta Gundam karakterlerinin karma'sı sağ kalanlar üzerinden az biraz hissettirilmeye çalışılsa da yeni yan karakterlerin tamamı ne bir Quattro ne de bir Scirocco potansiyeli içeriyor. Hamaan Karn ve Glemmy Toto karakteri ileride bizi az biraz şaşırtsa da Neo Zeon pilotlarının tamamı (belki Rakan haricinde) oradan buradan toplanıp getirilmişe benziyor. AEUG'un yeni karakterleri de istisnai birkaç yan karakter haricinde de geçerli.

ZZ Gundam'ı görebilmemiz için neredeyse serinin 5/2'sini izlemiş olmamız gerekiyor. Sonrasındaki savaşlar ise ZZ Gundam'ın aşırı yüksek gücü nedeniyle ezici bir üstünlükle geçiyor maalesef ve Zeta Gundam'ın son bölümlerinden aldığımız hissiyatı ZZ Gundam'ın ortalarına dek almamız pek mümkün olamıyor maalesef.

Kıcasası: Serinin bizde oluşturduğu tüm negatif beklentiler Zeta Gundam gibi bir serinin hemen ardından gelmesinden kaynaklanıyor. (Belki CCA sonrası bir dönemde geçseydi bu kadar eleştirilmeyebilirdi) Buradan Sunrise'a sesleniyorum: Kendilerinden karamsar yorumlu bir ZZ Gundam film üçlemesi istiyorum!

Sonuç:
Zeta Gundam'a kadarki tüm UC serilerini önerdiğim tüm arkadaşlarım oldukça beğendiler fakat ZZ Gundam'a sonuna kadar dayanabilen arkadaşlarım son derece az oldu. Bu ZZ Gundam'ın bir zaman kaybı olduğunu göstermese de serinin en iyi Gundam serisi olmadığı sanırım herkesin birleşebileceği bir gerçek.

Zeta Gundam'dan sonra böyle bir seriyi Gundam'a yakıştıramayanlar, Anime izlemeye zamanı az olanlar yada gayrı ciddi serilerden hazzetmeyen arkadaşlar Zeta Gundam TV serisinden sonra Zeta Gundam Movie'lerini izleyip Char's Counter Attack'a geçebilirler. Ama bilin ki ne ZZ Gundam en kötü Gundam serisi, ne de seri tümden atlanabilecek kadar önemsiz: Belki buna izleyici karar verecek ama ben tüm eksilerine rağmen UC izleyicilerinin atlamadan önce bir şans vermeleri gerektiğine inanıyorum.

not: ZZ Gundam'dan önce L Gaim izlerseniz daha düzgün gözle seriyi değerlendirmeniz mümkün olabilir zira farklı evrenlerde geçiyor olsalar da serilerin başlangıç ve bitişlerindeki durum farkı iki seriyi birbirine yaklaştırıyor.Bu anime hakkında kendi yorum ve puanlarınızı girmek için buraya tıklayın
   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Ushio & Tora (TV 2)
2. Ushio & Tora (TV)
3. Mirai no Mirai
4. Watashi to Watashi no Futari no Lotte
5. Detective Conan Movie 22: Zero's Executioner
6. Himouto! Umaru-chan
7. Goblin Slayer

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Fist of the North Star
2. Recorder to Randoseru
3. A.D. Police
4. Jormungand
5. Kimi no Na wa
6. Sword Art Online
7. Kimi no Na wa

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Berserk
2. Kaichou Wa Maid-sama!
3. NANA
4. Skip Beat!
5. Death Note
6. Berserk
7. Death Note

 

Copyright © 2000 - 2020 Anime.GEN.TR