Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Kidou Senshi Gundam 0080: Pocket no Naka no Sensou Hakkında Yorumlar

Anime'nin Adı: Kidou Senshi Gundam 0080: Pocket no Naka no Sensou

Yazar: Edenknight
Tarih: 12/05/2008

Yoruma henüz oy verilmemiş

Müzik: 9
Video: 10
Hik.-Anlat.: 8
Karakter: 10
Tasarım: 7
İzlenebilirlilik: 7

Genel: 8.50

Genel:
Gundam 0080:War in Pocket çok büyük beklentiler ile izlemediğim ama sonuçta büyük keyif aldığım bir OAV serisi oldu.Çok küçük bir çerçevede sınırlı karakter sayısı ile anlattığı ve tüm o büyük savaşlar yanında belki de hiç etkisi olmayan bir olayı anlatıyor,bizim haber bültenlerimizde 2 belki 3 dakikalık yer kaplayacak bir olay bu.Ama bu mücadeleyi öyle karakterler üzerinden ve öyle incelik li anlatıyor ki,6. bölümün sonunda ciddi anlamda hüzünlenmeniz olası,ayrıca gördüğüm en değişik senaryoya sahip Gundam serisi olduğunu da rahatlıkla söyleyebilirim.

İyi Yanları:
Gundam serilerindeki tüm bilindik kavram ve karakterlerin olmadığı,devasa savaşların sadece birkaç sahne olarak yer aldığı bir seri bu,her zaman merak ettiğim konu olan koloniler içindeki yaşamı,en ince detaylarına kadar göstermesi bile takdirimi kazanmasına yetse de bu ufak seride görünenden fazlası olduğu bir gerçek.Öncelikle yüksek animasyon kalitesi ve çizimlerdeki detay seviyesinin yüksekliği görsel keyfi arttırırken,seçilen açılar ve hareket çeşitliliği de serinin gerçekçiliğini olumlu yönde destekliyor.Senaryo çok fazla dallanıp budaklanmadan ve trajediyi abartmadan temiz bir akışa sahip,çocukların dünyasına yaptığı gözlemler ve farklı bir dostluğu anlatması da yine artı yönleri,savaş karşıtı mesajlar burada da var,ama çok daha incelikli ve farklı anlatım yolları denendiği için etkisi daha yüksek.Yine çocukların savaşa bakışları olaylara yükledikleri anlamlar ve doğalarının saflığı da işlenişte önemli yer tutuyor,az ama öz aksiyon sahneleri tempoyu ayakta tutarken,derinlikleri olan karakterler de sizi öyküye bağlamada oldukaç başarılı bir performans sergiliyorlar,özellikle Bernie karakteri unutulmayacak anime karakterleri içinde kendine özel bir yer edinecek kadar başarılı,gaza getirme amaçlı olmayan ruhani müzikleri de atmosfere tam uyuyor.

Kötü Yanları:
Kimi seyirciler aksiyon azlığından yakınabilir,ama bu kesinlikle bir eksi değil,çünkü serinin nihai amacı aksiyon değil.Çok daha derin ve anlamlı bir mesajı olan böylesi benzersiz bir yapıt için olabilecek maximum aksiyonu içerdiğini düşünüyorum,bunun dışında eksi olarak yazılabilecek tek şey serinin çok kısa olmasıdır kanımca.

Sonuç:
Rafine bir anlatım,sağlam görseller ve içten karakterlere sahip özel bir mecha denemesi,savaşın çocuklar üstündeki etkisi ve inandığı şeyler üzerine fedakarlık yapan küçük insanların büyük hikayesi,hayli yüksek dram dozajının yanı sıra çok samimi ve komik anlar da barındıran,bir oturuşta rahatlıkla izlenilip bitirilebilen bu mini-seriyi Gundam ile alakası olan olmayan hemen herkese rahatlıkla önerebilirim.Yazar: Akuma_Blade
Tarih: 28/03/2008

Yoruma henüz oy verilmemiş

Müzik: 8
Video: 9
Hik.-Anlat.: 10
Karakter: 9
Tasarım: 10
İzlenebilirlilik: 7

Genel: 8.83

Genel:
U.C. serileri zihnimde yeri doldurulamayacak bir değere sahip ki bunun tek sebebi öncesi ve sonrasıyla bir "evren" olabilmiş seriler dizisi olması ki çok az yapımda bu özelliği görebilmişimdir. Gundam 0080 de bu anlamda U.C.'nin diğer yapımlarındaki yorumlara yeni ve farklı tadlar katmış, sonuçta ise eğlendirme kaygısı değil izleyiciyi sarsma amacı güden bir misyona, farklı bir finale sahip özgün bir yapıt çıkmış.

İyi Yanları:
Konuya baktığımızda en orjinal Mecha senaryolarından birisi olduğunu görüyoruz: Newtype'lar yok, kazara pilot olan gençler yok, baldır bacak teşhiri yada aynı anda bir sürü düşmanla yapılan düellolar da yok. Öte yandan önceki serilerde bize düşman olarak anlatılan Zeon'ların kendi yaşamları ve hayat öyküleri olduğunu görüyoruz. Aynı şekilde çoğu seride tek karaktere yıkılan pratagonist'lik yükü içi kof bir kavram olmaktan çıkartılmış, farklı karakterler, farklı özellikleriyle hikayenin tek bir karaktere yüklenmesinin önüne geçmiş.

Karakterler az ama akılda kalıcı: Özellikle Chris ve Bernie karakterleri orjinal Anime karakterleri için eskimeyecek bir şablon olabilirdi.

Askere gitmeden izlediğim ilk 3 bölümü itiraf etmek gerekirse aslında etkisini tam olarak göstermemişti. Hatta son bölüm kapanış müziğine 3 saniye bile tahammül edemeyip kapatmıştım. Aylar sonra döndüğümde ilk yapmak istediğim şeyin sonraki bölümleri izlemek olduğunu hissettim ve nihayet son bölüm ile gerçekten hikayenin aslında neye adandığını gerçek anlamda hisssettim: O tahammül edemediğim kapanış müziği bile ( Megumi Shiina - "Distant Memory" ) son bölüm akabinde ilk kez dinleyişimle birlikte ilk kez bir Anime izlerken göz yaşlarıma hakim olamadığımı farketmeme neden olmuştu.

Toparlamam gerekirse, Gundam 0080 "oldschool" Anime geleneği için yeri asla doldurulumayacak bir hazine. Eğer U.C. kolleksiyonuna başlmak gibi bir düşünceniz varsa senaryoyu ister sevin, ister sevmeyin, bu seriyi edinin ve beklentilerinizle yüzleşin. Zira bu seri size şimdilerde asla ulaşılamayacak tadların en olgun zamanına bir dönüş vaadediyor.

Kötü Yanları:
Pata küte bir aksiyon yada bolca bayan karakter teni görmek isteyenlerin uzak durması gerektiğini söyleyebilirim sadece. Bir de aksiyon sahnelerinin süreleri sayıca az ve kısa, ama bu birkaç eksik seriye hiçbir eksi katmıyor kanımca. Zira hikayenin amacı en baştan bu değil zaten.

Sonuç:
Yabancı bir analiz sitesinde okuduğum bir yorum bu serinin durduğu yeri kısa ve kesin bir şekilde özetliyor:

"Kimi serilerin tek bölümünde bile 100'lerce kişi ölür ve sonradan dikkatinizi çeker ki bunlar hiçbir anlam içermeyen ölümlerdir. Oysa ki bu serinin son bölümünde sadece 1 (bir) kişi ölüyor ve bu sizi izledikten bir süre daha üzülmekten alıkoyamıyor: Kurgusal bir karakterin oradaki hiçkimsenin farketmeyeceği bir amaç uğruna ölüme gitmesini gerçekten üzerinde düşünmekten edemiyorsunuz: İşte bu, iyi bir serinin işaretidir"

Sonuca gelirsek başta MS IGLOO olmak üzere, birçok U.C. gibi temelinde askeri bir hikaye taşıyan ciddi ve unutulması güç bir öykü. Yeni nesle vereceği birşeyler var mı diye sormayın ve izleyin, zira şu ana dek yapılmış belki de en iyi 10 Mecha denemesinden birine bakmaktasınız.Bu anime hakkında kendi yorum ve puanlarınızı girmek için buraya tıklayın
   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Ushio & Tora (TV 2)
2. Ushio & Tora (TV)
3. Mirai no Mirai
4. Watashi to Watashi no Futari no Lotte
5. Detective Conan Movie 22: Zero's Executioner
6. Himouto! Umaru-chan
7. Goblin Slayer

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Fist of the North Star
2. Recorder to Randoseru
3. A.D. Police
4. Jormungand
5. Kimi no Na wa
6. Sword Art Online
7. Kimi no Na wa

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Berserk
2. Kaichou Wa Maid-sama!
3. NANA
4. Skip Beat!
5. Death Note
6. Berserk
7. Death Note

 

Copyright © 2000 - 2020 Anime.GEN.TR