Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

CLAMP

Yazar: Blue

 

Yumegari

Yayım Tarihi: 1996
Yayıncı: Asuka

Tatsumi Houji 17 yaşında genç bir Yumegari (Rüya Avcısı) ve Kyousuke Kaga 28 yaşında bir Yumemori (Rüya İzleyicisi), bu sıra dışı güçlerini kontrol altına alabilmek ve bunlar hakkında daha çok şey öğrenmek için kader onları beraber yaşamaya zorlar. Ama bu beraberlik iş ilişkisinden daha da öteye gidecek gibi görünmektedir. Böyle önce Synopsis yazmayı seviyorum neyse hikayeyi biraz daha açalım:)

Tatsumi Houjyou, Houjyou kabilesinden bir Yumegaridir. Yumegari bir başka insanın rüyasına girebilen kişi anlamına gelir. Tatsumi’nin annesi de yumegari'ydi ve babası da annesinin yumemori'siydi:) Yumemori bir başka insanla aynı rüyayı paylaşabilen ve bir Yumegari'yi uykunun uç noktalarından düşmesini ve asla uyanamamasını engellemek için gözetleyen kişi anlamına gelir. Yumegari ve Yumemori kaderin bağladığı bir çifttir.

Bu aile, annesi bir gün uykusundan uyanmayana ve babasını da peşinden sürükleyene kadar mutlu bir şekilde yaşar. Varis olarak, Tatsumi kendi Yumemorisini bulmak için Tokyo’ya gider. Kyousuke Kaga, yazardır. Yumegari ve Yumemori ideal bir çift olduklarından birbirlerinden ayrılmamaları, birbirlerini iyice anlamaları, kalplerini birbirlerine açmaları, ve de birbirlerine güvenmeleri gerekmektedir. Yoksa bu bir rüyadan geriye hiç dönememelerine neden olur.

Bu yüzden, Tatsumi, Kyousuke'nin malikanesine taşınır ama Kyousuke'nin gerçek kimliği hakkında hiçbir şey bilinmemektedir. Hyoujou Kabilesi bile onun hakkında hiçbir şey bulamamıştır ve Tatsumi bu konuda uyarılmıştır. Ama yine de, onu takip etmeye karar verir çünkü, kendi Yumemori'sine inanır. Ben de Yumegarimi arıyorum:PP

"Yumegari", Clamp tarafından aylık olarak 1996’da Asuka Magazine’de yayımlanmaya başladı. Ancak bir cilt bile çıkamadan yayını durdu. Aslında güzel bir şey olacakmış hissi veriyor ama ne yazık ki bunu galiba asla öğrenemeyeceğiz.

Yumemori, aynı zamanda Kakyou, Hinoto ve Kotori’nin paylaştıkları aynı yetenek olup "X"de de karşımıza çıkmıştı. "X"de Hinoto'nun kardeşi Konoe de bir rüya izleyicisi idi ama sadece Hinoto'nun rüyalarını izleyebiliyordu. Tatsumi o cansız üniformayı giydiğinde "X"den Arashi’ye oldukça benzemektedir. Son olarak, Kyousuke’nin görünümü "Clover"dan Kazuhiko’yu andırıyor.

 

Wish

Manga: 4 Cilt / 1 Müzik Video
Anime: Müzik Video
Yayım Tarihi: 01.06.1996 - 01.08.1998
Yayıncı: Kadokawa Shoten - Asuka Comics DX

"Wish", Hisui adlı kaybolan baş meleği aramak için dünyaya inen Kohaku adlı bir meleğin etrafında dönüyor. Gideceği yere vardığı anda kargalar tarafından saldırıya uğrar, ama bir adam onu kurtarır. Suuichirou adlı bu adamın yaptığı bu iyiliği karşılıksız bırakmak istemediğinden, Kohaku bu adamın en büyük dileğini gerçekleştirmek için onunla yaşamaya karar verir. Kohaku'nun işi  oldukça zordur ama. Suuichirou'nun kişiliğinin karanlık yönü ve onu takip eden bir şeytanla uğraşmak zorundadır.Bu esnada Hisui'nin şeytanla olan ilişkisinin ortaya çıkması durumu daha da karıştırır.

Kohaku’nun gökyüzündeki görevi yeni meleklerin doğması için melek yumurtalarına şarkı söylemekti. Bu yumurtalar "Angelic Layer"da ki melek yumurtalarını anımsatıyor. Manga TOKYOPOP® tarafından lisanslı.

 

Card Captor Sakura

Manga: 12 Cilt
Anime:
70 Bölüm (TV Serisi) - 2 Film
Yayım Tarihi : 22.11.1996 - 31.07.2000
Yayıncı: Kodansha - KC Deluxe

Garip bir olay Sakura Kinimoto’yu kaybolmasına neden olduğu Clow Kartlarını, dünyaya felaket getirmeden önce tekrar toplaması için Card Captor Sakura’ya çevirir. Bu olay, ufaklığın ve çevresindekilerin hayatlarını değiştirecek olaylar zincirinin ilk halkasıdır. Sakura'nın annesi, o çok küçükken vefat etmiştir.   Sakura'da babası ve onunla sürekli uğraşan abisi Touya ile birlikte yaşamaktadır. Abisinin en yakın arkadaşı olan Yukito'ya da derinden bir aşkla bağlıdır. Clow kartlarını yakalamak isteyen bir tek Sakura değildir. Clow ile aynı soydan gelen Syaoran'ın, Hong Kong'dan Japonya'ya gelmesiyle olaylar daha da eğlenceli bir hal alır.

'Card Captor Sakura', Sailor Moon veya Wedding Peach gibi bir sihirli kız serisi. Ama diğerlerinde gördüğümüz kıyafet değişimi burada farklı. Kıyafetlerini Tomoyo hazırlıyor ve Sakura her bölümde farklı bir kıyafetle karşımıza çıkıyor. Bu da Sakura'nın her bölümde daha sevimli olarak karşımıza çıkmasına neden oluyor. İnsanın direk Sakura'yı mıncıklayıp öldüresi gelmiyo değil. Sadece Sakura değil tüm karakterler KAWAİİİ. Şunu da belirtmem lazım Yue'nin kıyafet dizaynı süper. Mokono'ya bir 10 puan daha. Söylenecek tek kötü şey, serideki bu mutluluk ve sevimlilik havasının insanı bir süre sonra rahatsız etmesi.

Ek olarak bu hikaye hiç şüphesiz CLAMP’ın son yıllarda yapmış olduğu en popüler çalışmadır. Sakura Kinomoto ve "Tokyo Babylon"dan Seishiroou Sakurazuka nın doğum günleri aynı; 1 Nisan. Kero da bir "Angelic Layer" hayranı. Manga TOKYOPOP® tarafından, anime Nelvana tarafından lisanslı. Daha çok bilgi için buraya tıklayın.

 

Shin Shunkaden

Manga: 1 Cilt
Yayım Tarihi : 15 Aralık 1996
Yayıncı: Hakusensha - Serie Mistery

Bu hikayenin baş kahramanı olan 14 yaşındaki Chu Nyan, annesiyle beraber Kore’nin küçük bir kasabasında yaşamaktadır. Annesi Mo Fa, ülkenin baş rahibesi ve en güçlü büyücülerden biri olmasının yanı sıra, Chu Nyan dövüş sanatlarında bir uzman olmuştur.

Zalim bir adam olan bölge yöneticisinin tehdidiyle karşılaşınca Chu Nyan köyünü korumaya zorlanır. Burada yardımına 17 yaşında genç bir gezgin olan delikanlımız Muron koşar. Yöneticinin asıl amacı sessizce Chu Nyan’ı ortadan kaldırmak ve annesini haremine katmaktır. Ne yazık ki bu hiç de göründüğü kadar kolay değildir. "Shin Shunkaden"in hikayesi eski bir kore efsanesinden alınma. Elbette Clamp, bu eski aşk hikayesinin üzerine kendi öyküsünü yazar. Yönetici, "RG Veda"dan Taishaku-ten'e oldukça benziyor. Anchon da "X"den Nataku'yu anımsatıyor.

 

Clover

Manga: 4 Cilt
Anime: 1 Müzik Video
Yayım Tarihi : 06.06.1997 - 09.08.1999
Yayıncı: Kodansha - Amie

Gelecek, her şeyin toplumun arkasında halledildiği belirsiz bir yer. Bu yeni toplumda, normal olmayan yetenekleri olan insanlar Clover (yonca) olarak sınıflandırılıyor ve düzeyleri de “yapraklarına” göre belirleniyor. Suu, dört yapraklı bir yonca, askeri haber alma teşkilatı tarafından tutsak tutuluyordu ama kaderini izlemesi için birden serbest bırakılır. Kazuhiko adlı yüksek rütbeli bir subay, onu koruma görevine tayin edilir. Clover karakterlerinin ikamet ettiği dünya ileri düzeyde gelişmiş teknoloji içermektedir. Öyle ki, bir insan istediği anda bir protez kola, ve yanında uzun bir sibernetik bir kılıca sahip olabilmektedir. Gerçek ve hayal artık birbirleriyle çelişmiyor aksine iç içedirler.

İlk ciltte, Kazuhiko bilinmeyen bir yere “özel bir paket” götürmesi için askeriye tarafından resmi bir şekilde görevlendirilir. Paketin bulunduğu yere varana kadar paketin ne olduğu hakkında hiçbir şey bilmemektedir. Bu gizemli paketi teslim aldığında, bunun genç bir kız olduğunu görür. Bu kız Suu adında var olmaması gereken ama var olan “4 yapraklı bir yoncadır”. Görünüşte, - bazı özel durumlarda kullandığı mekanik kanatları haricinde -, garip ve üzücü bir yalnızlık içinde olan tamamıyla normal bir kızdır.

Kazuhiko’ye verilen emire göre Suu’yu istediği herhangi bir yere götürecekti. Suu, bunu kabul eder ve Fairy Park denen bir yere gitmek istediğini söyler. İkili Kazuhiko’nun birkaç arkadaşının da yardımıyla Fairy Park a doğru yola koyulur. Teknoloji, Teleportasyon makinesi sayesinde çok uzak yerlere seyahat etmeyi olanaklı kılıyordur. Her nasılsa, bir şeyler ters gider ve ikili gidecekleri yer yerine döküntü bir yere bırakılırlar. Orada ilk önce Kazuhiko’nun eski bir düşmanı tarafından saldırıya uğrarlar ve sonra kendilerini daha da kötü bir yer bulurlar... Hikaye ilerledikçe “Yonca”nın ne anlama geldiğini öğreniriz.

Ardından hikaye bir yıl öncesine Kazuhiko’nun sevgilisi Oruha’nın hayatının dönüm noktasına götürür bizi. Şimdi Oruha’nın neye benzediğini ve hiç karşılaşmasalar da Suu’nun hayatına nasıl etki ettiğini öğreniriz. Oruha, -bu hikayeye eklenen ilginç bir öğe- güzel, cana yakın ve nazik bir şarkıcı...

Bütün olarak, bu kesinlikle CLAMP’nın kariyerinin doruk noktası olarak kabul edilebilir. "Clover", bir siber bilim kurgu olsun olmasın, teknolojisinden önce yaşattığı karakterle okuyan herkesin üstünde etkisi bırakacak bir yapıt. Burada bahsetmemiz gereken bir nokta var. Bunu son kısıma atmak istemedim. Clamp, her çalışmasıyla görülüyor ki kendi tarzı ile çeşitli türlüleri birleştirmeye çalışıyor. "Magic Knight Rayearth" ile mecha, "Card Captor Sakura" ile sihirli kız, "Miyuki-chan in Wonderland" ile echii, "Angelic Layer" ile pokemon tarzı... gibi. Clover da ise bilim kurgu ile kendi tarzını birleştiriyor. Diğerleri için ne kadar başarılı, birşey diyemem ancak "Clover" kesinlikle bu övgüyü hakkediyor. Clamp çok sevmesem de bu manga kesinlikle favorilerim arasında. Zaten "Clover"dan sonraki mangalarında bilim kurgu öğeleri, doğa üstü öğelerden bir adım öne çıkıyor. Elbette fantastik atmosferden kolay kolay vazgeçeceğe benzemiyorlar. Ancak bilim kurgu öğelerinin sadece Clover'da başarılı olarak kullanıldığını söyleyebilirim.

Bir de diğer çalışmalarından farklı olarak öncelik karakterlerde değil teknolojidedir. Suu ve Kazuhiko baş karakter gibi gözükse de "Clover", "Clover Projesi" ile ilgili çocukların mutluluk ve özgürlük arayışlarını anlatır. Diğer mangalarındaki gibi Suu ve Kazuhiko baş karakterdir ama onların başından geçeni anlatmaz. Herkesin kendi öyküsü vardır ve esas olarak olaylar "Clover Projesi" etrafında döner.

Ancak "Clover", Amie KC'nin kapanmasının ardından durur. Ama Clamp'ın sitesinde devam eden mangalar bölümünde duruyor. Dilerim yakın zamanda devam ederler.

Lan, 3 yapraklı bir yonca, "Card Captor Sakura"daki Touya'ya çok benziyor. Suu’nun mekanik kanatları, Kamui (X) ve Ashura (RG Veda) nin taşıdıkları gibi. Manga TOKYOPOP® tarafından lisanslı.

 

CLAMP Campus : Strange Phenomenon Society Case

Manga: 1 Cilt
Diğer:
2 Audio Drama
Yayım Tarihi: 17.12.1997
Yayıncı: Kadokawa Shoten - Asuka Comics

Adından da anlıyacağınız gibi Clamp Campus'e ufak bir geri dönüş denilebilir bu manga için. Bu çalışma CLAMP ve Tomiyuki Matsumoto tarafından ortaklaşa yapılmıştır. Hikaye, sıra dışı güçleri olan 5 genç insanın Clamp Campus'ün etrafını saran garip olayları çözmek için kurdukları "Clup of Strange Phenomena" adı verilen bir grubu anlatır. Bu grubun üyelerini kısaca tanıtalım.

 

Takayuki Usyagiya:
Diğerlerine nazaran daha kibar ve zeki biridir. 16 yaşındaki bu genç adam hayalet bir hizmetçi çağırma yeteneğine sahip. Audio-dramada Nanase Ohkawa tarafından seslendirildi.

 

Mifuu Mizukagami:
18 yaşındaki bu genç kız Toratetsu diye adlandırılan bir kılıç taşımaktadır. Audio-dramada Satsuki İgarashi tarafından seslendiriliyor.Rion İbuki:
Masum görünüşünün aksine, Rion’ın çok büyük psişik güçleri vardır. 14 yaşındadır, ruhları dinlemek ve nesneleri yerinden oynatmak gibi yetenekleri vardır. Audio-dramada Mick Nekoi tarafından seslendirilmiştir.

 

Kouji Takamura:
11 yaşındaki Kouji psişik yetenekleri olan bir ninjadır. Soyadından da anlaşılacağı gibi Kouji, Clamp Campus Dedectives'den Suoh'un akrabası. Audio-dramada Mokona Apapa tarafından seslendirilmiştir.

 

Yuuki Ajiadou:
Sıra dışı güçlerinin yanı sıra, Yuuki kendini iyi giyinmek ve bir artist olma üstüne odaklamıştır. Ama küçük bir ayrıntıyı unutmuştur kendisi bir travestidir. Audio-dramada Takeshi Okazaki tarafından seslendirilmiştir.

Takayuki ve Seishirou (X) arasındaki benzerlik dikkat çekiyor. Ayrıca Usyagiya’nın hayalet hizmetçisi daha sonraları CLAMP’ın web sitesini süsleyen bir unsur oldu. Saçını bir tarafa bırakırsak Mifuu, "Magic Knight Rayearth"deki Hikaru’ya benzemektedir. Ayrıca kılıcı taşıma şekli "X"deki Arashi’ninki ile aynı.

 

                         

Clamp tanıtım sayfaları Blue ve Abyss tarafından hazırlanmıştır.
© CLAMP   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Ushio & Tora (TV 2)
2. Ushio & Tora (TV)
3. Mirai no Mirai
4. Watashi to Watashi no Futari no Lotte
5. Detective Conan Movie 22: Zero's Executioner
6. Himouto! Umaru-chan
7. Goblin Slayer

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Fist of the North Star
2. Recorder to Randoseru
3. A.D. Police
4. Jormungand
5. Kimi no Na wa
6. Sword Art Online
7. Kimi no Na wa

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Berserk
2. Kaichou Wa Maid-sama!
3. NANA
4. Skip Beat!
5. Death Note
6. Berserk
7. Death Note

 

Copyright © 2000 - 2019 Anime.GEN.TR