Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

CLAMP

Yazar: Blue

 

DOUJINSHI
(Shoten)

Sayı: 6 doujinshi ve 1 special
Yayım:1988-1990

Daha önce Clamp'ı anlatırken birçok doujinshi'leri olduğundan bahsetmiştik. "Shoten"i diğerlerinden ayırıp örnek olarak vermemizin sebebi daha sonraki birçok Clamp eserine esin kaynağı olmasından dolayıdır. Başka Doujinshi'leri hakkında bilgi için buraya tıklayın. "Shoten"in, "RG Veda", "Tokyo Babylon", "Combination", "CLAMP Campus Detectives"...vb. gibi diğer eserlerine etkisi büyük. Çizim konusunda şimdiki eserlerine göre oldukça yetersiz kaldığı bir gerçek ama bu esere diğer çalışmalarına ışık tuttuğunu da hesaba katarsak daha çok Clamp'ın deneysel çalışması diyebiliriz. Yandaki resimde görülen karakterler, Tokyo Babylon'un ana karakterleri olan Subaru ve Seishirou ile aynı. Leeza Sei, Clamp'dan ayrıldıktan sonra da Shoten'i baz alan başka mangalar da çıkarmıştır.

Clamp'ın douhinshi çalışmaları elbette bu kadarla sınırlı değil... Doujinshi çıkarmaya mangaları yayınlanırken de devam ettiler. Biz esas olarak 22 sayıyı içeren "Clamp Book" ve 14 sayıyı içeren "Clamp News"i baz aldık tanıtımda... "Clamp Book" tamamen doujinshilerini içerirken, "Clamp News" in çoğunluğu hayranlarından gelen yazıları içeriyordu. Bunların dışında "Clamp Laboratory", "Clamp News Paper" gibi başka fanzinleri de var.

 

Derayd

Manga: 1 Cilt
Yayım: 22.12.1989
Manga ve Senaryo: Tamayo Akiyama
Hikaye ve Manga Dizaynı: Nanase Ohkawa
Çizim Asistanları: Mick Nekoi, Mokona Apapa, Satsuki Igarashi, Leeza Sei, Sei Nanao
Yayıncı : Shinkigensha

Tamayo Akiyama'nın çalışması. Profesyonel hayata ilk adım denilebilir. Hikaye tanıdık, sıradan öğrencimiz Kenichi bir akşam Kendo çalışmasından eve dönerken aniden ayın, gökyüzünde ikiye ayrıldığını görür ve şiddetli bir deprem başlar. Bilinçsiz bir halde yatan Kenichi, bir kadının sesini duyar. Ses ona dünyanın sonundan, şeytanlardan ve anahtardan bahseder. Kenichi, uyandığında kendini harabeye dönmüş garip bir dünyada bulur, yolda bir peri olan Bessy ve Prens Ledan ile karşılaşır. Kenichi, dostlarıyla birlikte kendi ve dostlarının dünyasını kurtarmak için yola çıkar. Bu manga hakkında spoiler vermeden konuşmak imkansız ama tam bir aile draması olduğunu söyleyebilirim. Hikayeye Nanase'nin fazla dokunmadığı belli. Ama başka dünyadan çağrılan savaşçı "Magic Knight Rayeart" i anımsatmıyor değil!

 

Cluster

"Cluster", Tamayo Akiyama'nun Clamp'tan ayrılmadan önce yaptığı mangadır. Ayrıldıktan sonra "Cluster"ı yapmaya kendi hesabına devam etmiştir. "Cluster", Shoujo - Fantastik tarzında Shinkigensha tarafından yayınlandı. "Cluster" için belli bir sayı veya tarih verebilmek oldukça güç, tahminlerin ışında 1990 - 1995 tarihleri arasında devam ettiğini ve (0-5) Cilt olduğunu düşünmekteyim. Ancak "Cluster"e sonradan da bir nokta konulmuş değil. 1995 yılında 5. ciltten sonra Tamayo Akiyama "Cluster"ın devamını getirmedi.

"Cluster", yabancı bir evrende kutsal gezegende yaşayan 3 kız kardeşin hikayesini anlatır. Bu kutsal gezegen diğer 12 gezegen tarafından çevirilidir ve kız kardeşler de kutsal gezegenin prensesleridir. Bir gün en büyük kız kardeş eğitim çalışmasına gider ama geri dönmez, ortanca kızkardeş de hastadır. Bunun üzerine kahramanımız olan Kaneda (3 kız kardeşlerin en küçüğü), ablasını kurtarmaya gider ve hikayemiz başlar. Yolculuğu esnasında sürekli kendisine kur yapıp baştan çıkarmaya çalışan bir playboy, çift kişilikli bir erkek ve ilk görüşte Karena'ya vurulan bir büyücü ile karşılaşır ve bu karakterlerle macera devam eder. Karena, "Gakuen Tokkei Duklyon" dan Erii'yi anımsatıyor.

RG VEDA

Manga:10 Cilt
Anime: 2 Bölüm OVA
Yayım:10.02.1990 - 15.05.1996
Yayıncı:Shinshokan
Hikaye: Nanase Ohkawa
Kitap: Mokona Apapa
Yönetmen: Mokona Apapa
Çizim Asistanları: Mick Nekoi, Satsuki Igarashi

 

Kutsal imparator Tentei yönetimi altındaki kutsal dünya, barış içindeydi. Taishaku-ten, Tentei'nin savaşçılarından biri, ona karşı isyan etti ve Tenkai'i ele geçirmek için Tentei'yi öldürdü. Sonra da yeni Tentei olarak taç giydi. 300 yıl sonra, yıldızbilimci Kuyou, 6 yıldızın bir araya geleceğini ve Taishaku-ten' nin Tenkai daki hükmüne son vereceği kehanetinde bulunur. Kuyuo, Yasha kabilesinin kralına ormanda bulacağı bebeğin bir gün onu öldüreceğini söyler. Yasha-ou bunu bilmesine rağmen yine de ormana gider ve çocuğu, Ashura’yı, köyüne getirir. Bunu yaparak Yasha-ou (ou kral anlamına gelir. Yasha isimken, Yasha-ou, Kral Yasha anlamına gelir. Yasha klanın da adı olduğundan klanın kralı manasında da kullanılır.) kabilesinin de sonunu getirir. Kabilesindeki herkesin ölümüyle Yasha ve Ashura intikam için tehlikeli bir yolculuğa çıkarlar. Görevleri efsanedeki 6 kişiyi bulup, Taishaku-Ten'i zorla ele geçirdiği tahttan indirmektir. RG Veda, Hint mitolojilerinden esinlenip, kaleme alınmıştır. Rig Veda, dört Vedalardan ilkidir. Sanskrit edebiyatının en eski eseridir.

RG Veda, açıkçası fazla trajedi yapılmaya çalışılmış bi manga. Fazlasıyla sırıtıyor bu durum. Katliam konusunda "Ayashi No Ceres" i bile geçmiş:))) Ama Clamp ilk gerçek başarısını RG Veda ile yakalar. "X"de oldukça sık kullanılan "Kekkai (bariyer)" kavramını ilk kez bu mangada kullandı Clamp. Hatta tüm çalışmalarında sıkça kullanılan kanat figürü de ilk kez "RG Veda" da kullanıldı. "RG Veda" ilk kez 1998 de çıkan "Seiden -Disco Version-" ve “Guerilla Book”da işlendi. Yasha ve birçok erkek karakter de "Shoten"in ilk sayısında gözüktü. Bu arada “Guerilla Book” bir yaoi parodisidir. Manga TOKYOPOP® tarafından, anime Central Park Media tarafından lisanslı.

 

20 Mensou Ni Onegai (Man Of The Many Faces)

Manga: 2 Cilt
Yayım: 15.06.1990 - 01.11.1991
Yayıncı: Kadokawa Shoten - New Type

Clamp School evrenine ilk bakış. Hikaye, Akira Ijyuin'ın "Clamp School Dedectives"e katılmadan önceki halini ve gizli kişiliğini (20 Maske) anlatıyor. Ayrıca Akira ve Utako'nun ilk karşılaşmaları da bur mangada işleniyor. "20 Mensou Ni Onegai"nin tam anlamını bilmiyorum ama "20 Yüzlü Hırsız" veya "Gizemli 20 Maske" (Thief with 20 Faces veya Mysterious 20 Masks) olarak geçmiş çoğu yerde. "Man Of The Many Faces" Tokyopop'un sitesinde geçen adı. Açıkcası Clamp'ın bazı sayıların kapaklarında "20 Mensou Ni Onegai" nin adının değiştirdiği de söylenmekte.

Dedim ya ilk kez karşılaşmaları diye, belki kafalarda soru işareti oluşturabilir. Akira ve Utako, daha önce "Shoten" de gözüküyorlar. "20 Mensou Ni Onegai"de ise, Akira ve Utako'nun nasıl tanıştıkları, ilk görüşte nasıl birbirlerine aşık olduklarını ve sonsuza kadar nasıl mutlu olduklarının hikayesini anlatıyor. 10 yaşında da zaten Akira, "Clamp Campus Dedectives"e katılıyor.

Akira 9 yaşında, bir nevi kül kedisi. Tabi kütü üvey anne ve kardeşler yok ama Akira annelerini mutlu etmek için evi temizler, yemek yapar, çamaşır yıkar, bilimum ev işlerini yapar yani. Ancak annelerini mutlu edebilmek bu kadar kolay değildir. Onları mutlu edebilmek için geceleri de hırsızlık yapar. Fakir olduğu için çalmışa benzemiyor. Bu bir gelenek. Hırsız olmak pardon "20 Maske" olmak bu ailede bir gelenek yani:)) Bu arada iki annesi dikkatinizi çekmiştir. Nasıl var bilmiyorum ama ikisi de öz annesi:))) Aile fantezisi bu kadarla kalmamış Clamp'ın. Akira, 24 Aralık doğumlu yani Noel'de doğmuş. Her sene Noel Baba ziyaretine gelip bir çok hediye bırakıyor. Noel Baba diyorum çünkü Noel Baba gerçek babası (Shigetoshi Ijyuin). Clamp'ın hayal gücü beni gerçekten dumur ediyor bazen. Keşke bu kadar geniş olmasaydı:))

Durumu dramatikleştirip şöyle diyelim. Akira 9 yaşında bir çocuktur. Zalim anneleri ona ev işleri yaptırmanın yanı sıra ona hırsızlık da yaptırmaktadır. Daha 9 yaşında kötü yollara düşmüş bu talihsiz genç aslında çok iyi kalpli, saf ve centilmen biridir. Bir gece işi bittikten sonra Akira, polisi ekmek için bir balkona saklanır. Orada kadere bakın ki 5 yaşında şirin mi şirin Utako ile tanışır. Utako o gece Akira'ya aşık olur. Bu olaydan Akira, Utako ile sonra her cuma akşamı saat 10 da buluşmaya başlarlar. Bazı siteler 5 yaşında bir kızın gece 10'da dışarıda ne işi var yorumunu da yapmış eee haksız değiller de hani:)) Manga TOKYOPOP® tarafından lisanlı.

 

                     

 

Clamp tanıtım sayfaları Blue ve Abyss tarafından hazırlanmıştır.
© CLAMP   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Bubble
2. Kimetsu no Yaiba
3. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis (Encounter)
4. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis 2 (Stellar War)
5. Belle: Ryuu to Sobakasu no Hime
6. Evangelion: 3.0+1.0: Thrice Upon A Time
7. Yuukoku no Moriarty

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Hellsing Ultimate
2. Himouto! Umaru-chan
3. Kanojo to Kanojo no Neko
4. Claymore
5. Brynhildr in the Darkness
6. Fist of the North Star
7. Recorder to Randoseru

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Death Note
2. Steel Ball Run
3. Berserk
4. Kaichou Wa Maid-sama!
5. NANA
6. Skip Beat!
7. Death Note

 

Copyright © 2000 - 2022 Anime.GEN.TR