Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Sakura Wars

Yazar: LORA

İçindekiler

 


Japonca Adı: Sakura Taisen
İngilizce Adı: Sakura Wars
Bölüm Sayısı: 4 OAV
Yapıt: Oyun ve Anime 
Yapımcı Şirket: SEGA,Red Company,Bandai,Animate Film
Yönetmen: Yorifusa Yamaguchi
Yazar: Hiroyuki Kawasaki
Karakter Dizaynı: Hiroyuka Matsubara(oyun),Kazuya Kurosa(OAV),Fotoshi Nagatal(mecha)
Temel Seslendirme Aktörleri: Chisa Yokoyama (Sakura Shinguuji), Kumiko Nisihara (Iris Chateaubriand), Urara Takano  (Maria Tachibana), Mayumi Tanaka (Kanna Kirishima), Michie Tomisawa(Sumire Kanzaki),Suyama Akio(Ichirou Oogami)
Tür: Drama-Mecha (buhar teknolojisi)-Botanik ^_^
Müzik: Tauhei Tanaka      Hikaye Japonya'da 1920 yılında başlar. Büyük Şeytan Savaşı’ndan sonra insanlık teknolojik gelişimi yakalar ve buhar teknolojisi gelişir. Ama dünya şeytani yaratıkların geri gelmesiyle yine korku içinde yaşamaya başlar. Stratejik olarak önemli olan Tokyo bu yeni büyük savaşın merkezi olur. İnsanlık, tüm dünya genelinde bir razı oluşla boş oturacak değildir. Tokyo’yu savunmak için yarı gizli; sadece en iyilerin ve en zekilerin katılabildiği ve bu özelliklerine göre rütbelendirildikleri bir organizasyon kurulur.

      Organizasyonun kalbi Uba Ruh Zırhı’dır. Güç zırhı takımı Kanzaki Güç Endüstrisi tarafından geliştirilir. Bu takım kullanıcıların kendi ruhsal enerjileri ile harekete geçebilmektedir. Tek sorun orduda kimsenin bu görevi yapabilecek yetenekte olmamasıdır. Neyse ki Kanzaki’nin eski elemanlarından birinin kızı bu görev için gerektiğinden de fazla ruhsal güce sahiptir ve hem de etkileyici dövüş sanatı kabiliyeti vardır. Savunma gücü,Tokyo’nun merkezindeki büyük tiyatroda kurulmaya başlar. Ikki Yoneda ve Ayame Fujieda zırhı harekete geçirebilecek ruhsal enerjiye sahip dünyanın en etkileyici grubunu toplamak üzere organizasyonun başkanlığına getirilirler.

      Kanna Kirishama, oldukça canayakın kişiliğe sahip bir sokak dövüşçüsü, üstün bir fiziki güce sahip karate ustası; Maria Tachibana, keskin gözlü Rus nişancısı; Iris Chateaubriand, olağanüstü pisişik güçlere sahip, zengin Fransız ailenin tek kızı; Sumire Kanzaki, daha önce de sözü edilen zengin ailenin şımarık kızı; Sakura Shinguujui, kılıç ile dövüş ve savunma tekniklerinde usta olabilmek için eğitim gören bir öğrenci; Ri Cohran, buhar gücü ile çalışan makine hayranı, geleceğin bilim kadını (^_^) ve ..Ichiro Oogami, ilk başlarda takımı gazetelerden takip eden yeni yetme .. 

İnceleme
      Sakura Wars anime serisine çevrilmiş bir oyundur. İlk bakışta karakterlerin kalabalıklığı kafa karıştırıcı gibi görünse de hikayede kullanılan terimler oldukça eğlenceli bir hava yaratır. Konu içindeki bir çok özel isim aslında birer çiçek ismidir. Sakura kiraz çiçeği, Iris süsen, Sumire menekşe, Cohran orkide, Maria'nın soyadı Tachibana okunuş olarak portakal çiçeği, Kanna yine okunuş olarak çiçek olmasa da uyuşturucu etkisi olan bir bitki anlamına gelir. Ayrıca ekibin adı Hanagumi hercai menekşe ekibi demektir. 

      Geçmişte geçen bir hikaye anlatılmaktadır. Karakterlerin de geçmişleri konu içine girince olaylar biraz daha karışık gibi görünse de özel dövüş ve savunma silahları teknikleri anlatılması oldukça ilginçtir. Doğaüstü ya da değil, özel yeteneklere sahip karakterlerin bu yetenekleri incelenirken ayrıca karakterlerin kişilikleri de ayrıntılı olarak işlenir. Özel yetenekleri olan kişilerin biraraya gelip bir takım oluşturabilmeleri, takım içinde birey olarak önemli olmaları dışında ekip ruhunu da yakalayabilme süreçleri, Sakura'nın kılıç ustası olabilmek için uyguladığı yoğun eğitim çalışması (bu eğitim tüm hikaye boyunca devam etmektedir), karşılaşılan kötü güçler karşısında iyilerin savaşı, doğaüstü güçler ve buhar teknolojisi ürünleri robotlar.. Tüm bunlar oldukça iyi harmanlanmıştır.

      Teknik olarak bakacak olursak; seri oldukça sağlam temellerde hazırlanmıştır. Konunun anlatıldığı arka planlar, mekanlar, kullanılan tüm malzeme oldukça detaylıdır. Öyle ki karakterlerin giysilerine kadar. Rengarenk üniformalar en ince detayına kadar çizilmiştir. Zamana ve mekana uygun olarak kullanılan giysiler tam olarak aslına uygun şekilde dizayn edilmiştir. Temel alınan kültür kesinlikle abartılmadan ancak hiçbir detayı atlanmayacak şekilde  yansıtılmıştır.

Mecha ama...

      Evet mecha ama bu Evangelion tarzında bi mecha değil. Çünkü hikaye gelecekte değil geçmişte geçiyor. Bir önceki paragrafta da belirtildiği gibi zamana uygun olmayacak bir malzeme bulamazsınız, yani kullanılan robotlar da 1920'lere uygun olabilecek tarzda. Buhar teknolojisi ürünleri... Kullanım olarak Eva'nın robotlarıyla benzerliği var sayılabilir. Bunları hareket ettirebilmenin tek yolu kullanıcı ile kurulan özel ve güçlü ruhsal bağlantıdır.

Peki ya Aksiyon?

      Yüksek bütçeli bir anime değildir. Bununla birlikte herşey oldukça iyi hazırlanmıştır: iyi uygulanmış karakterler ve yine konu içine  iyi yerleştirilmiş hareketli bölümlerle... Silahlı, yumruk yumruğa ya da kılıç ile yapılan dövüş ve savaş sahneleri, robot samuray dövüşçüler...

     Birinci bölümde iyi bir aksiyon sahnesi bulabilirsiniz, hikaye genelde yoğun dövüşten ziyade kılıç ustalığı tekniği etrafında odaklanmıştır. Sıkıcı olarak düşünülmesin, oldukça ilginçtir.      İlk iki bölümde temel olarak iki hikaye anlatılır: Grubun toparlanması ve eğitimleri eğlenceli olacak şekilde; Sakura'nın ustalık eğitimi biraz daha ciddi anlamda olmak üzere. Üçüncü bölümde bazı atlamalar varmış hissi uyansa da ilk iki bölümün devamı oma niteliği bozulmamıştır. Dördüncü bölüm ise daha önce olmadığı kadar tuhaf sembollerin ve gerçeküstü malzemelerin kullanıldığı bölümdür, yani gizem bu bölümde serinin doruk noktalarına ulaşır.

Bölüm Özetleri

      Bölüm 1-Tokyo'nun yeni savunma gücünün yaratılmasına ve Uba Ruh Zırhı'nın açılış törenine tanık oluruz. İlk sayılan üç üyenin ilk görevleri ve Sakura'nın önceki savaşta kaybettiği babasının kılıcı Arataka tarafından kabul edilip, kılıç ustası olmak için eğitime başlaması anlatılır.

      Bölüm 2 -Büyük tiyatroda kurulan ekibin tamamlanmaya başlaması, aşırı şımarık yetiştirilmiş Sumire'nin ekibe katılması, Sakura'nın Arataka tarafından kabul edilmesi anlatılır.

      Bölüm 3-Sumire'nin kişisel performansının iyiye gitmesi, Maria'nın Sakura'nın kendine güvensizliğini yenmesine yardımcı olmaya çalışması ve takımın Karanlık Güç ile ilk karşılaşması...

      Bölüm 4-Çiçek Tugayı'nın yeni lideri Ichirou Oogami. Tüm ekibi memnun edebilmek için kendine düşen görevi bir liderden daha çok işçi gibi çalışarak yerine getirmeye çalışır.

 

İçindekiler


Sakura Taisen tanıtım sayfaları Lora tarafından hazırlanmıştır.
Sakura Taisen is copyright © Red company, Sega 1996-2000   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Mushikaburi Hime
2. Spy x Family
3. Koukyuu no Karasu
4. Bubble
5. Kimetsu no Yaiba
6. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis (Encounter)
7. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis 2 (Stellar War)

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Clannad After Story
2. Fullmetal Alchemist 2
3. Steins Gate
4. Death Note
5. Baccano!
6. Hellsing Ultimate
7. Himouto! Umaru-chan

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Stone Ocean
3. Death Note
4. Steel Ball Run
5. Berserk
6. Kaichou Wa Maid-sama!
7. NANA

 

Copyright © 2000 - 2023 Anime.GEN.TR