Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

The Rose of Versailles

Yazar: Abyss

İçindekiler

Japonca adı: Berusaiyu no Bara
İngilizce adı: Rose of Versailles
Türkçe adı: Versay’ın Gülü
Türkiye'de yayınlayan: BRT
Bölüm sayısı: 41 anime bölümü, 11 manga
Yapıt: Manga, Anime, Tiyatro, Live-action film
Yazar: Riyoko İkeda
Yapımcı şirket: Tokyo Movie Shinsa
Başlıca seslendirenler: Tajima Reiko (Oscar François de Jarjeyes), Mizushima Yuu (André Grandier), Ueda Miyuki (Marie Antoinette), Nazawa Nachi (Hans Axel von Fersen), Yoshida Noriko (Anlatıcı)
Karakter dizaynı: Shingo Araki, Michi Himeno
Yönetmen: Tadaho Nagahama (18. bölümden sonra Osamu Dezaki)
Tür: Romantik,Tarih, Dram, Shoujo

 


Yazar Hakkında:

Riyoko İkeda, 18 Aralık 1947’de Osaka’da doğdu. Üniversite'de Felsefe okudu. Manga artistliğindeki profesyonel kariyeri, 1967’den sonra Kashihonya adlı magazinde ilk yapıtlarını sergilemeye başlamasıyla gelişti.İlk yapıtları; Bara Yoshiki no Shoujo (Gül Şeklli Kız) ve Soyokaze no Mary (Mary’nin Rüzgarları)’dır.

En çok beğenilen eseri şüphesiz 1972’de Margaret dergisinde yayımlanmaya başlanan Berusaiyu no Bara’dır. Bunu izleyen mangalar:

-Jootei Katarina (İmparatoriçe Catherina) (1972),

-Orpheus no Mado (Orpheus’un Penceresi) (1975-1981),

-Shoji no Etude (Shoji'nin müziği),

-Claudine (1974-75),

-Heroika(Berusaiyu no Bara’nın devamıdır ve Napoleon’un zamanını anlatır),

-Oniisama E...(Kardeşim, Sevgili Kardeşim) (1973).

İnceleme:

Japonca'da 'Versailles(Versay)' 'Berusaiyu' şeklinde telafuz edildiği için orjinal adı Berusaiyu no Bara olan Versay'ın Gülü ilk olarak Japonya'da 1979 Ekim'inden 1980 Eylül'üne kadar yayınlandı.

Baş karakterler 3 tanedir:Oscar, Marie Antoinette ve Fersen. Animede belirli bir olay tekrarlanmaz, genelde olaylar bir kaç bölüme yayılır ve çözümlendikten sonra bambaşka bir olay çıkar. Olaylar saray entrikalarından ve halkın isyanlarından ortaya çıkar. Hikayede Oscar, André, Bernard, Alain ve Gerodere dışında bütün karakterler tarihte yaşamış insanlardır. Hatta General Jarjeyes'in bile adı tarih kitaplarında geçer. Ama Oscar François ile bir bağlantısı yoktur, Oscar tamamen Riyoko İkeda'nın yarattığı bir karakterdir.

En önemlisi de hem anime hem de mangada karakterlerin 20 yılı konu alınır. Bu yüzden karakterlerin 20 yıl içindeki fiziksel ve ruhsal olgunlaşmaları açık şekilde görülür.

Ne Kadar Popüler?

Rose of Versailles’ın mangaları Japonya’da ilk olarak 1972’de başladı. Toplam 11 volume ve 1700 sayfadan oluşur. Kısa zamanda özellikle genç kızlar arasında inanılmaz popüler hale geldi. Daha sonra 1974’te Takarazuka tiyatro grubu Rose of Versailles’ın tiyatrosunu canlandırdı. 1978’de Versailles’da Live-Action filmi çekildi. Ve nihayet 1979’da Türkiye ve dünyadaki pek çok ülkede de yayınlanan anime serisi yapıldı. Rose of Versailles’ın animesi Avrupa’da Lady Oscar adıyla gösterildi ve ne yazık ki Türkiye’de de olduğu gibi bazı sahneleri kesildi. Rose of Versailles’ın popülaritesi 30 yıl sonra da hala devam etmektedir.

 

Bu sene Takarazuka Berusaiyu no Bara:2001 adı altında tiyatroyu tekrar sergilemeye başladı. Yine bu yıl(2001), Japonya’da 30 yıl sonra anılmak için posta pullarının üzerine Oscar’ın resmi basıldı. İtalya ve Japonya’da DVD’leri piyasaya sürüldü. Ayrıca Riyoko İkeda, yakında Rose of Versailles Operası’nın İtalya’da sergileneceğini bildirdi.

 

Live-Action Film:

1978’de ‘Lady Oscar’ başlığı altında bir film çekildi. Filmi Jaques Demy yönetti ve film Versailles’da çekildi. Ne yazık ki bu film çoğu Rose of Versailles hayranı için büyük hayal kırıklığı yarattı(Ben dahil). Özellikle sonu olmak üzere fimin bazı sahnelerinde senaryo değişikliği yapılmış ve çok önemli bazı sahneleri çıkartılmıştır. Bu yüzden de Rose of Versailles’ın insanın içine işleyen duygusallığı kaybolmuştur.

Oscar - Catriona McColl
André - Barry Stokes
Marie Antoinette - Chiristine Böhm
Fersen - Jonas Bergstörm
Luis Vl - Terence Budd
Marquis de Boulainvilliers - Rosemarie Dunham
Robespierre - Christopher Ellison
Jeanne de la Motte - Anouska Hempel
Rosalie - Shelag McLeod
Bernard Chatelet - Michael Osborne
General Jarjeyes - Mark Kingston

 

Takarazuka:

Takarazuka Revue tiyatro grubu 400 kadın üyeye sahiptir ve 5 bölüme ayrılır:çiçek, ay, kar, yıldız, evren. Grup her sene 60-70 kadın oyuncunun rol aldığı 8 yeni prodüksyon yapar. Sahneledikleri oyunlar genelde romantik aşk hikayeleridir ve izleyicilerinin %99’u bayandır.

Rose of Versailles ilk olarak 29 Ağustos 1974’te sahnelendi. 1991 yılına kadar yılda en az bir kere sergilendi ve 2.998.000 kişi tarafından izlendi. Tiyatro 2 bölüme ayrılır;’Fersen ve Marie Antionette Versiyonu’ ve ‘Oscar ve André Versiyonu’. İki bölümde de Oscar ve André’nin birbirlerine aşklarını itiraf ettikleri sahne Takarazuka tarihinin çok önemli anlarından biridir. Tiyatroda Oscar’ı normalde bir erkek oyuncu canlandırır ama 1991’deki en son oyunda Oscar, Ay grubunun top starı Mayo Suzukaze tarafından canlandırıldı. Ve bu yıl Rose of Versailles 10 yıl sonra Berusaiyu no Bara:2001 adıyla Takarazuka tarafından tekrar sahneleniyor.

Oscar vs. Utena:

Son birkaç yılda yapılan popüler animelerden biri de Shoujo Kakumei Utena (Revolutionary Girl Utena)’dır. Serinin yapımcısı Chiho Saito Utena’yı Oscar’dan ilham alarak yarattı. İki seri arasındaki benzerlikler oldukça açık.Utena küçüklüğünde kendisine yardım eden prensten çok etkilenip onun gibi bir prens olmayı amaç edinir. Kendi prensesi kabul ettiği Anthy Himemiya’yı okulun arkasında yapılan gizli düellolarla korumaya çalışır. Utena da okulunda erkeklerin giydiği üniformayı giyer ve tıpkı Oscar’ın Marie Antionette’i koruduğu gibi Anthy’yi kılıcıyla korur. Anthy düellolarda her iki düellocunun göğsüne gül yerleştirir. Güllerin rengi düellocuların duygularını ifade eder ve Utena bütün düellolarda beyaz gül taşır. Oscar, Fransa’daki sınıf ayrımını ve sefalete karşı mücadele verirken, Utena dünyanın zannettiği kadar masum olmadığını görüp dünyaya ‘devrim’ getirmeye çalışır.

Bunun dışında Utena’nın gittiği okul tıpkı eski sarayların mimarisini hatırlatıyor. Aynı Oscar’ın kadın elbisesi giyerek baloya gittiği gibi Utena da düelloyu kaybettiğinde okula kız üniforması giyerek gider. Okul partilerinde çalan klasik müzik ise Barok dönemini anımsatıyor.

 

Hikaye:

1755 yılının Noel akşamında Jarjeyes ailesinin altıncı kız çocuğu dünyaya gelir. General Jarjeyes’in bir oğlan çocuğu babası olma ümidi de bir kere daha suya düşer ve General pes eder. Yeni doğan kızına Oscar François ismini verir ve onu herkesten uzak, bir oğlan çocuğu gibi yetiştirmeye karar verir.

Yıllar geçer Oscar diğer kardeşlerinden uzak, sadece dadısı ve onun torunu André ile birlikte büyür. 14 yaşına geldiğinde Avusturya Prensesi Marie Antoinette’i koruma görevini üstlenmesi istenir. Fakat Oscar bu görevi istemez ama babasının ısrarıyla kabul etmek zorunda kalır ve bu görevle birlikte bütün kadınsı duygularına elveda der.

Oscar, Versailles’ın entrikaları arasında bir yaşam sürmektedir. Bu söylentilere de hiçbir zaman kulak asmaz. Birkaç yıl sonra Marie Antoinette’in kalbini çalan İsveçli Kont Hans Axel von Fersen gelir ve işler karışır. Oscar, Marie Antionette ve Fersen arasındaki yakınlaşmayı sezer ve bundan rahatsız olur.Çünkü her ne kadar erkek gibi davransa da sonuçta duygularına engel olamaz.Bir anda kendini ilk aşkıyla karşı karşıya buluverir. André, Oscar’ın Fersen’e aşık olduğunu görür ve bütün dünyası yıkılır. Oscar’la tanıştığı günden beri ondan başkasını sevmeyeceğine ve onu sonsuza dek koruyacağına yemin etmiştir.

Yıllar birbirini takip eder ve Fersen, Marie Antoinette’le olan gizli aşkının tehlike yarattığını anlar. Bütün Fransa o ve kraliçenin her gece buluştuğu dedikodularıyla çalkalanmaktadır. Bu yüzden Fersen kaçmaktan başka çare bulamaz ve Amerikan bağımsızlık savaşına giden gönüllü orduya katılır. Fersen’in gitmesiyle Oscar ve Marie Antoinette yıkılır. Oscar karşılık görmeyen aşkının arkasından içki içmeye başlar. André de onun bu halini üzüntü içinde seyreder. Kendisinin de durumu pek farklı değildir.

Fersen yedi yıl sonra sağ olarak döner. Bu yedi yıl içerisinde olan olaylar pek iç açıcı değildir. Halkın kraliyet ailesine olan güveni azalmıştır. Bu arada halkı kraliçeye iyice düşman eden gerdanlık olayı meydana gelir. Halk ağır vergiler altında ezilmekte ve açlık çekmektedir.

Fersen geri döndüğünde Fransa’nın bu kadar çok değişmesine şaşırmıştır. Oscar ise aşkını tekrar gördüğü için mutluluktan havalara uçar. Birgün çok büyük bir cesaretle baloya kadın elbisesi giyerek gider. Fersen dahil hiç kimse bu yabancının Oscar olduğunu anlamaz. Oscar bütün gece Fersen’le dans eder ve güzelliğiyle onu büyüler.

Birkaç ay sonra Fersen, Oscar’la konuşurken onun baloda dansettiği yabancı kontes olduğunu anlar. Oscar, Fersen’e karşı olan duyguları açığa çıktığı için çok üzülür ve Fersen’le olan arkadaşlığını bitirmek zorunda kalır.

Bunca yıl sessizlik içinde bekleyen André gerçek duygularını Oscar’a açıklar. Oscar, Fersen’den kaçmak için Tugay Komutanlığı görevini bırakıp Güvenlik Muhafızlığı’na geçer ve André’nin iyiliği için ona ihtiyacı olmadığını söyler. André, Oscar’la yollarını ayırdıktan sonra kendini iyice içkiye verir. Bu sırada André, Alain adında bir askerle tanışır. Onun Oscar’ın kumanda edeceği orduda görevli olduğunu öğrenir ve Alain’den kendisine bir iyilik yapmasını ister. Oscar ilk teftiş gününde karşısında André’yi görünce çok şaşırır ama onu uzaklaştırmak için birşey yapmaz. Zamanla Oscar gerçek duygularının farkına varır ama bunları André’ye açıklayacak cesareti yoktur.

Yıllar geçtikçe Fransız İhtilali’ne daha çok yaklaşılır. Oscar soylu olmasına rağmen halkın sefil durumunu adil görmez. Bütün Fransa’nın yıllardır açlık içinde yaşadığını çok geç farkettiği için vicdan azabı çeker. Verilen bir emire karşı gelir ama suçu affedilir.

12 Temmuz 1789 günü Oscar saldırı için emir alır ama André’yle Paris’e dönerken isyancıların saldırısına uğrarlar ve ormanda mahsur kalırlar. Ve nihayet Oscar, André’ye hissettiklerini açıklama fırsatı bulur. Tarihin en kanlı olaylarından Fransız İhtilalinin ortasında birlikte olmak için doğmuş iki aşık kendilerini bekleyen kadere doğru birlikte yürürler...

 

Bölüm Listesi:

Japonca

İngilizce

Türkçe

1

Oscar, bara no unmei

Oscar, the destiny of a rose

Oscar, gülün kaderi

2

Mae! Ausutaria no choo

Fly! An Austrian butterfly!

Uç! Avusturyalı kelebek!

3

Berusaiyu ni hibana chiru

A spark in Versailles

Versay'da bir kıvılcım

4

Bara to sake to takurami to...

Rose, wine, and conspiracy...

Gül, şarap ve komplo...

5

Kedakasa o namida ni komete

Tears with dignity

Değerli göz yaşları

6

Kinu no doresu to borofuku

A silk dress and a rugged dress

İpek elbise ve paçavra

7

Ai no tegami wa dare no te de?

Who wrote the love letter?

Aşk mektubunu kim yazdı?

8

Waga kokoro no Oscar

Oscar in my heart

Oscar kalbimde

9

Hi wa shizumi, hi wa noboru

Sun sets, sun rises

Güneş batar, güneş doğar

10

Utsukushii akuma Jeanne

A beautiful devil, Jeanne

Güzel şeytan Jeanne

11

Fersen kitaguni e saru

Fersen departs for the Northland

Fersen kuzeye dönüyor

12

Kettou no asa Oscar wa

Oscar, at the duel at dawn

Oscar, şafakta düello

13

Aras no kaze yo kotaete...

The wind of Arras, please respond...

Aras'ın rüzgarı, lütfen cevap ver...

14

Tenshi no himitsu

The secret of the angel

Meleğin sırrı

15

Casino no hakushaku fujin

Countess of Casino

Casino'nun kontesi

16

Haha, sono hito no na wa...

Mother, her name is...

Annem, onun adı...

17

Ima meguriai no toki

Now the time of encounter

Şimdi karşılaşmalar vakti

18

Totsuzen Ikarusu no you ni

Suddenly, like Icarus

Aniden, İkaros gibi

19

Sayonara imouto yo!

Farewell, my sister

Elveda, kız kardeşim

20

Fersen nagori no rimbu

Fersen, a farewell rondeau

Fersen, veda buluşması

21

Kurobara wa yoru hikaru

Black rose blooms at night

Siyah gül geceleri açar

22

Kubikazari wa fukitsuna kagayaki

The necklaces shines ominously

Gerdanlık uğursuzca parlar

23

Zurugashikokute takumashiku

Cunning and tough

Kurnaz ve güçlü

24

Adieu watashi no seishun

Adieu, my youth

Adieu, gençliğim

25

Katakoi no menuetto

A minuet of unrequited love

Karşılıksız aşkın minueti

26

Kuroikishi ni aitai

I want to see the Black Knight!

Kara Şövalyeyi görmek istiyorum!

27

Tatoe hikari o ushinau to mo?

Even if I lose the light...

Eğer ışığı kaybetsem bile...

28

André aoi lemon

Andre, a green lemon

André, yeşil limon

29

Akuriki hajimeta ningyoo

A marionette starting to walk

Bir kukla yürümeye başlar

30

Omae wa hikaru, ore wa kage

You're the light, I'm the shadow

Sen ışıksın, ben de senin gölgenim

31

Heiei ni fuku riira no hana

A lilac blooming in the barracks

Barakalarda bir leylak açıyor

32

Arashi no pureriudo

The prelude to the storm

Fırtınanın başlangıcı

33

Tasogare ni choushou wa naru

A funeral bell tolls in the twilight

Alacakaranlıkta cenaze çanları çalar

34

Ima 'Tenisu kooto no chikai'

Now 'The Tennis Court Oath'

Şimdi 'Tenis Kortu Yemini'

35

Oscar, ima, su hanare no toki

Oscar now splits away...

Artık Oscar ayrılır...

36

Ai kotoba wa 'sayonara'

The watchword is 'au revoir'

Parola 'au revior'

37

Atsuki chikai no yoru ni

On the night of passionate vows

Tutkulu yeminlerin gecesi

38

Unmei no tobira no mae de

In front of the door of destiny

Kader kapısının önünde

39

Ano bishoo wa mou kaeranai

His smile is forever gone!

Gülümsemesi sonsuza dek kayboldu!

40

Sayonara waga aishi no Oscar

Adieu, my beloved Oscar

Adieu, sevgili Oscar

41

Berusayu no Bara to onnatachi

Series recap

Serilerin özeti

 

İçindekiler


The Rose of Versailles tanıtım ve karakter sayfaları Pinky ve Abyss tarafından tarafından hazırlanmıştır. The Rose of Versailles is copyright © Tokyo Movie Shinsa

    

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Mushikaburi Hime
2. Spy x Family
3. Koukyuu no Karasu
4. Bubble
5. Kimetsu no Yaiba
6. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis (Encounter)
7. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis 2 (Stellar War)

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Clannad After Story
2. Fullmetal Alchemist 2
3. Steins Gate
4. Death Note
5. Baccano!
6. Hellsing Ultimate
7. Himouto! Umaru-chan

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Stone Ocean
3. Death Note
4. Steel Ball Run
5. Berserk
6. Kaichou Wa Maid-sama!
7. NANA

 

Copyright © 2000 - 2023 Anime.GEN.TR