Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Magic Knight Rayearth

Yazar: iori yagami


İçindekiler

ÜLKEMİZDEKİ İSMİ: Sihirli Şövalyeler
YAPIM: CLAMP-Kodansha-YTV-Dentsu-TOKYO MOVIE SHINSA CO.,LTD.
YAPITLAR: 6 bölümlük manga, 49 bölümlük çizgi dizi,3 OVA,2 tane Konsol-RPG oyunu.
ORİJİNAL HİKAYE: Nanase Ohkawa, Keiko Maruo (CLAMP).
ORİJİNAL KARAKTER TASARIMI: Mokona Apapa, Mick Nekoi (CLAMP).
KARAKTER DİZAYNI: Atsuko Ishida, Masahiro Yamane.
ORİJİNAL SESLENDİRME(Anime): Shiina Hekiru (Hikaru Shidou), Yoshida Konami (Umi Ryuuzaki), Kasahara Hiroko (Fuu Hououji).
FON MÜZİKLERİ(Anime): Hayato Matsuo
YÖNETMEN(Anime): Toshihiro Hirano
YAPIMCILAR(Anime): Michihiko Suwa, Shigeki Nakamura, Masahito Yoshioka.
TÜR: Fantezi-Macera  


Magic Knight Rayearth (kısaca MKR), ilk olarak CLAMP tarafından 6 bölümlük manga serisi olarak çıkarılmıştır. Daha sonra ise; CLAMP, Kodansha, YTV, Dentsu ve TOKYO MOVIE SHINSA CO., LTD.’nın ortak yapımı ile çizgi dizi olarak televizyonlarda gözüktü. Ayrıca, Türkiye’de de birkaç televizyon kanalında, baştan sona tüm bölümleri yayınlanan nadir animelerden birisidir. Bunlarla beraber üç OVA bölümü ve iki tane de konsol oyunu (SuperFamicom ve SegaSaturn için) yapılmıştır.

Hikaye

HIKARU SHIDOU UMI RYUUZAKI FUU HOUOUJI

 

Magic Knight Rayearth’ın hikayesi;Japonya-Tokyo’da yaşayan, Hikaru Shidou, Umi Ryuuzaki ve Fuu Hououji isimli üç genç bayanın Prenses Emeraude tarafından adına “Cephiro” denilen mistik bir dünyaya çağırılmasıyla başlıyor.Hikaru, Umi ve Fuu (Türkiye'deki televizyon kanallarındaki isimleri ile Lucy, Marina, Anemon) hikayede baş kahramanları oluşturuyorlar.

Hikaru, Umi ve Fuu,Yüksek Rahip Zagato tarafından kaçırılan Prenses Emeraude'yi kurtarmaları için Cephiro'ya çağırılırlar. Fakat bundan önce uzun bir yolculuğa çıkmaları,bu yolculuk esnasında Cephiro’nun üç efsanevi tanrısını diriltmeleri ve bununla beraber efsanevi “Magic Knights (Sihirli Şövalyeler)” olmaları gerekmektedir. Çünkü bunu sadece başka bir dünyadan çağrılan kişiler yapabilir, efsaneye göre...

Yolculuk boyunca kızlar,değişik arkadaşlarla tanışırlar. Usta Büyücü GuruClef, onlara gelişebilen zırhlar verir ve sihir öğretir; Presea ise “Escudo” isimli efsanevi mineraldenkızlara gelişebilen kılıçlar yapar. Mokona isimli, tavşan benzeri sevimli yaratık ise kızlara efsanevi tanrıların(Mashin) uyudukları tapınaklara kadar rehberlik eder.

Yolculuk boyunca kızlar çeşitli canavarlarla savaşırlar,yardıma muhtaç insanlara yardım ederler. Duruma göre kılıçları ve zırhları gelişir, ayrıca yeni sihirli güçler keşfederler. Uğraşmaları gereken şeylerin başında ise; kızların Prenses Emeraude’ye ulaşmalarına engel olmaya çalışan, Zagato’nun dalkavuklarıdır (Alcyone, Ascot, Caldina, Lafarga ve Inouva). Hikaru, Umi ve Fuu birlikte pek çok zorluğu atlatırlar. Bu sırada aralarında güçlü bir dostluk bağı oluşur. Gördüğünüz gibi Magic Knight Rayearth’ın hikayesi adeta bir Konsol-RPG oyununa benziyor. Zaten Umi ve Fuu da bunun farkındalar ki seriyi izleyenler, Umi ve Fuu'nun bu konu hakkında konuştuklarına şahit olmuşlardır.

Magic Knight Rayearth, hikayenin akışına göre iki sezona ayrılıyor:

-İlk sezonda, yukarıda bahsettiğim gibi Hikaru, Umi ve Fuu, Prenses Emeraude’yi kurtarma mücadelesi veriyorlar. Aslında burada konu klasik “prensesi kurtar”dan daha derin ve gizemli; ama bunu burada açıklayıp seriyi henüz izleme fırsatı bulamayanların hevesini yok etmek de benim haddime düşmez.

-İkinci sezonda ise kızlar, Cephiro’yu istilaya gelen komşu gezegenlerden (Autozam, Chizeta ve Fahren) korumaya çalışırken aynı zamanda Cephiro’nun kendi yıkımıyla yani Debonair’le savaşmak zorundalar.

CEPHIRO NEDİR?


Cephiro, çekirdek sistemine dayalı mistik bir gezegendir. Her şey irade gücüne bağlıdır. İradesi güçlü olan bir kişi, yapmayı istediği herhangi bir şeyi eğer çok isterse kolaylıkla yapabilir. Bu yüzden Cephiro'da sihir gibi şeyleri yapmak imkansız değildir. Cephiro’nun çekirdeği olan kişi, aynı zamanda iradesi en güçlü olan kişidir. Çekirdek, sadece Cephiro’yu düşünmeli, Cephiro’nun huzuru ve barışı için sürekli dua etmelidir. Aksi takdirde Cephiro yıkılmaya, ölmeye başlar. Bünyesinde canavarlar oluşur ve tüm dünyada terör ile korku hüküm sürer. Canavarları yaratan ise insanların kalplerindeki korkunun ta kendisidir.

 
MASHIN NEDİR?

Mashin, Cephiro'nun koruyucu tanrılarının ortak ismidir. Diğer dünyadan çağrılan kişiler Sihirli Şövalye olmak için üç Mashin'i diriltmek ve aynı zamanda onlara kalplerinin gücünü ispatlamak zorundadırlar. Üç Mashin de üç ayrı mekanda uyumaktadır:

  • Celes(Ejderha görünümüne sahiptir), okyanusun altındaki su tapınağında
  • Windam(Anka Kuşu görünümüne sahiptir), havada asılı duran rüzgar tapınağında,
  • Rayearth(Alevden yeleli bir aslan görünümüne sahiptir), volkanın içindeki ateş tapınağında uyumaktadır.

Taaki Sihirli Şövalye olmak için diğer dünyadan çağırılan kişiler, onları diriltinceye kadar...

SON OLARAK:

Magic Knight Rayearth, her yönü ile baştan sona izlenmeye değer bir animedir. Gerek çizimleri, gerek karakterleri, gerek hikayesi, gerekse müzikleri olsun her yönüyle oldukça kalitelidir. Özellikle hikaye; "arkadaşlık, dostluk, aşk, birlik ve beraberlik" temaları üzerine kurulmuştur. Seslendirmeler ise hem orijinal Japonca olarak hem de ülkemizde Türkçe olarak çok profesyonelce yapılmıştır. Ülkemizde de gösterilen seriyi ben, ilk gösteriminden itibaren takip etmeye başladım ve daha sonrasında yayınlanan tekrarlarını da aynı zevkle izledim. Hatta bazı kanallarda aynı bölüm hem sabah hem akşam verilirdi, ben de aynı bölümü bıkmadan usanmadan günde iki defa izlerdim. O derece etkisinde kalmıştım yani. Eğer siz de fantezi-macera türündeki animelerden hoşlanıyorsanız Magic Knight Rayearth'ı izlememiş olmanıza imkan yoktur. Ama nasıl olmuşsa,hala izleyememişseniz, ilk fırsatta izlemelisiniz. Hatta bununla da yetinmeyip bir yerlerden mangasını da bulup okumalısınız.

Video oyunlarına gelince, her ne kadar Magic Knight Rayearth'ın Konsol-RPG oyunlarının yapılması isabet olsa da bu oyunların animesi kadar çok tutulmadığına inanıyorum. Büyük ihtimalle animesini izlemenin verdiği heyecanı ve zevki, video oyunları veremiyor.

 

İçindekiler


Magic Knight Rayearth tanıtım ve karakter sayfaları Iori Yagami tarafından hazırlanmış, Blue ve Alpin tarafından düzenlenmiştir.   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Mushikaburi Hime
2. Spy x Family
3. Koukyuu no Karasu
4. Bubble
5. Kimetsu no Yaiba
6. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis (Encounter)
7. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis 2 (Stellar War)

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Clannad After Story
2. Fullmetal Alchemist 2
3. Steins Gate
4. Death Note
5. Baccano!
6. Hellsing Ultimate
7. Himouto! Umaru-chan

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Stone Ocean
3. Death Note
4. Steel Ball Run
5. Berserk
6. Kaichou Wa Maid-sama!
7. NANA

 

Copyright © 2000 - 2023 Anime.GEN.TR