Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Macross Plus

Yazar: ApoLLon

İçindekiler

 

Japonca Adı: Macross Plus
İngilizce Adı:Macross Plus
Bölüm Sayısı: 4 OAV, 1 Film
Yapıt: Anime ve Oyun
Yapımcı Şirketler: Bandai Visual Co, Ltd, Big West Co, Ltd., Hero Co, Ltd., Mainichi Broadcasting System Inc., Shogakukan Inc.
Yönetmen ve Mecha Tasarımı: Shoji Kawamori
Yardımcı Yönetmen: Shinichiro Watanabe
Sanat Yönetmeni: Katsufumi Hariu
Senaryo: Keiko Nobumoto
Orjinal Karakter Tasarımı: Masayuki
Müzik: Yoko Kanno ve İsrail Flarmoni Orkestrası Üyeleri
Orjinal Seslendirme: Yamazaki Takumi (Isamu Alva Dyson), Fukami Rika (Myung Fang Lone), Ishizuka Unsh (Guld Goa Bowman), Nishimura Tomohiro (Yang Neuman), Hayashibara Megumi (Lucy), Hayami Shou (Marjl), Utsumi Kenji (Millard), Takano Urara (Kate), YaraYusaku (Morgan), Wakamoto Norio (Dr. Worth), Chiba Isshin (Operator A)

 Milattan sonra 2040 yılı, ilk Zentradi saldırısı gerçekleşeli 30 yıl olmuş ve insanoğlu gerek asi zentradilere karşı savunma hattını güçlendirmek gerekse kendine yeni ufuklar açmak için uzayda kolonileşmeye başlamıştır. Guld Goa Bowman Eden Kolonisi'ndeki New Edward üssünde test pilotu olarak çalışmaktadır. Bir sınır devriyesi olan Isamu Dyson ise sorumsuzca ve başıboş hareketlerine artık dayanamayan komutanı tarafından Eden Kolonisi'ndeki SuperNova projesi için test pilotu olarak gönderilir. Bu sırada galaksinin en büyük süperstarı olan Sharon Apple da konser vermek amacıyla Eden Kolonisi'ne gelir. Üç çocukluk arkadaşının raslantılar sonucu Eden'de buluşmasıyla gelişmeye başlayan olaylar OAV'larında ve filminde farklı biçimde ilerlediği için ikisinin de ayrıca ele alınması gerekir. Her iki yapıtta da aynı senaryo kullanılmasına rağmen, gerek odaklanmalardaki farklılık gerekse filme yapılan rötüşlar sayesinde OAV'larla film arasında büyük farklılıklar meydana gelmiştir. Yani filmini apayrı bir senaryoymuş gibi izleyebilirsiniz :). Size tavsiyem önce filmini sonra ise OAV'ları izlemeniz. Macross Plus'ı izlerken alıcağınız zevki azaltmamak için senaryodan bahsetmemem en iyisi olacaktır.

 

OAV

Bu arada şunuda belirtmemde yarar varki bahsi geçen 3. arkadaş tam olarak Sharon Apple değil onun yapımcılarından biri olan Myung Fang Lonedur (şimdi siz nasıl tam olarak değil diyeceksiniz bende izleyin görün diyecem *^__^*). OAV'lar 3 karakterin kendileriyle ve geçmişleriyle hesaplaşması üzerine kurulu, hikaye bütünüyle kahramanlarımızın ruhlarındaki iyi ve kötünün çarpışması sonucu gelişiyor ve hemen hemen herşey bunların üzerinde dönüyor. Aslında hikayenin ana konusu olmamasına rağmen üçlümüzün üstüne fazla odaklanma sonucu istenen denge kurulamıyor fakat buna karşın filme oranla daha romantik bir hikaye oluşuyor. Malesef ilk 3 OAV'nın kalitesi 4. OAV'dada sürdürülemediği için yapımcılar gelmiş geçmiş en iyi seriyi yapmayı kılpayı kaçırıyorlar (Tabi bu benim şahsi fikrim, siz kafanıza göre takılın genede, ama ne yapın ne edin Macross Plus'ı izleyin).

 

FİLM

Macross Plus'ın filmi en pahalı anime projelerinden biridir, yapımı 4 yıl almış olup bir sonraki Macross olan Macross 7'ın filmi bu film ile beraber verilmiştir. (Ne büyük bir talihsizlik, Macross serisinin en iyi filmini izlemek için salona giriyorsunuz ve ilk olarak size Macross serisinin en kötü filmini izletiyorlar). Yapımcıları gerçekten tebrik etmek lazım, OAV'larla aynı senaryodan oluşmasına rağmen OAV'lardaki bir iki kısmın çıkarılması ve bir kaç yeni bölümün eklenmesiyle genel senaryo akışını bozmadan yepyeni bir eser meydana getirmişler. Macross Plus'ın filmi defalarca kez izleyebileceğiniz türden bir film, her izlediğinizde yeni bir ayrıntısını farkedip şaşırabilirsiniz. Zaten film ilk izlendiğinde her ayrıntısını yakalayamayacağınız kadar hareketli. Tabi bu filmden maximum zevki almanızı engelliyor ama elden ne gelirki... Siz arkanıza yaslanıp keyif almaya bakın, bırakın işin felsefik kısmını filozaflar halletsin.

 

Filmin başarısını yakalamasındaki en önemli unsur hiç bir ayrıntının atlanmayıp en ufağının bile üstünde uzunca bir müddet çalışılmış olması gibi gözüküyor (adamların 4 sene aylaklık yapmadığı belli oluyor yani). Doğrusunu söylemek gerekirse bu güne kadar seyrettiğim en iyi sinema eseri değil ama (adamların kamerası yok tabi), en derin filmdi, bir fikriniz olsun diye söylüyorum, Dostoyevski'nin Budala isimli kitabındaki performansına baya bir yaklaşıyorlar, zaten hemen hemen aynı şeyi çok benzer bir senaryo ile anlatıyorlar. Sonuç olarak ne yapılıp ne edilip izlenmesi gereken bir film.

YF-19 ve YF-21, test edilen 2 mecha, bu ikiliyi filmde bol bol göreceksiniz !!!

 

İçindekiler


Macross Plus tanıtım, karakter, link sayfaları GeLanor ApoLLon tarafından hazırlanmıştır. Macross Plus is copyright © 1994-95 Big West/Macross Plus Project.
   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Mushikaburi Hime
2. Spy x Family
3. Koukyuu no Karasu
4. Bubble
5. Kimetsu no Yaiba
6. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis (Encounter)
7. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis 2 (Stellar War)

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Clannad After Story
2. Fullmetal Alchemist 2
3. Steins Gate
4. Death Note
5. Baccano!
6. Hellsing Ultimate
7. Himouto! Umaru-chan

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Stone Ocean
3. Death Note
4. Steel Ball Run
5. Berserk
6. Kaichou Wa Maid-sama!
7. NANA

 

Copyright © 2000 - 2023 Anime.GEN.TR