Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Initial D

Yazar: weapon_X

İçindekiler

Japonca Adı: Kashiramoji D
İngilizce Adı: Initial D
Bölüm Sayısı: Stage 1 (26 bölüm x 24'); Stage 2 (13 bölüm x 24'); Extra Stage (60'); OVA (60'); Battle Stage (60')
Yapıt: Anime
Yapımcı Şirketler: Avex Inc., Pastel Studios
Yönetmen: Noboru Mitsusawa
Yazar: Shuichi Shigeno
Senaryo: Hiroshi Toda, Nobuaki Kishima
Karakter Tasarımı: Noboru Furuse
Animasyon Yönetmeni: Noboru Furuse
Sanat Yönetmeni: Masami Hata
Müzik: move
Orijinal Seslendirme: Shinichiro Miki (Fujiwara Takumi), Ishizuka Unshou (Fujiwara Bunta), Kawasumi Ayako (Mogi Natsuki), Hiyama Nobuyuki (Nakazato Takashi), Fujiwara Keiji (Shingo Shouji), Seki Tomokazu (Takahashi Keisuke), Koyasu Takehito (Takahashi Ryousuke), Iwata Mitsuo (Takeuchi Itsuki)

 


Fujiwara Takumi, Tokyo’nun kuzeyindeki Gunma Eyaleti’nin Akina dağ kasabasında yaşayan bir lise öğrencisidir. Takumi, boş zamanlarında bir benzin istasyonunda çalışmakta ve aynı zamanda geceleri, babası Bunta’nın işlettiği tofu (soya peyniri) dükkânının siparişlerini Akina Dağı ve Akina Gölü’ndeki otel ve restoranlara götürmektedir. Fujiwara Bunta gençliğinde, Akina dağının çılgın, arabalı gençlerinden biridir. Dağ yolunda kırdığı rekorlarla hâlâ yenilmezdir. Yıllarca kendisine ait olan Toyota üretimi Trueno AE86 (“Hachi-Roku” "sekiz-altı") ile dağ yollarını fetheden Bunta halen arabayı elinde tutmakta ve dükkânının servis arabası olarak kullanmaktadır. Sıkılgan bir genç olan Takumi, 13 yaşından beri her akşam araba ile servisleri yapmaktadır. Servisleri yaparken tofuların kurumaması için tofular su dolu bir kutuda tutulmaktadır. Bunta, Takumi yola çıkarken her zaman bardaklığa bir bardak su koyarak, bu su dökülmediği sürece tofuların zarar görmeyeceğini söyler. Yaz-kış, yağmur-kar demeden, sabahlara dek dağıtım işini yapan Takumi, bir an evvel eve gitmek ama suyu da dökmemek için zamanla arabasını daha hızlı ve daha dengeli kullanmayı öğrenir.

Bu sırada Takumi’nin bu becerileri kimse tarafından bilinmediği için, Hachi-Roku’nun bir hayalet olduğu gibi söylentiler, cadde yarışçısı gençler arasında dolaşmaktadır. Zira senelerdir aynı beyaz araba dağın hükümdarıdır. Takumi’nin bu sırrı bir süre sonra kasabadan arkadaşları tarafından keşfedilir. Akina Speedstars takımının üyesi arkadaşları, Takumi’yi aralarına alırlar. Zira bu sırada Akagi RedSuns adlı Akagi kasabasından gelen takım eyaletteki takımları tek tek yenerek sırayı Akina’ya getirmiştir. Takumi Speedstars’ın diğer takımın güçlü üyeleri, RX-7 FC ve FD sahibi Takahashi kardeşlere, ya da nam-ı diğer "Takahashi Brothers of the Rotary Engine" karşısında tek kozudur. Speedstars orta halli bir kasabanın takımı olarak diğer kasabalardan çıkan yüksek güçlü yüksek teknolojili arabalara karşı zayıf bir takımken, Takumi’nin gelişi onlara bir şans tanımıştır.

Bütün bu olaylar arasında, bir japon gencinin tipik problemleri de devam ediyor. Aşık olunan kızlar ve hüsranlar, araba sever kızlar, harçlık edinmek için çalışmak zorunda olmak, harçlık için eskortluk yapan liseli kızlar.

Aslına bakarsak tüm dizi ve filmler boyunca Speedstars’ın yatıp, Takumi adına yarış teklif etmesi, kabul etmesi ve Takumi’ye “atıl” komutu verilmesiyle geçiyor. Takumi her yarışta sıkılgan umursamaz yapısını kaybedip, yarış hırsıyla dolarken, rakipler gittikçe zorlaşıyor. Rakip arabaların listesi '90 senelerinin başından bile gelseler bir çok araba hastasını deli edecek türden. Takumi’nin '86 model arabası babasının yaptığı teknik modifikasyonları ile; Mazda RX-7 FC ve FD, Nissan Skyline R32 GT-R V Spec, Honda Civic EJ9, Nissan Sil-080, Mitsubishi Lancer Evolution III ve IV, Trueno AE86 Turbo...

Yine araba hastalarına hitap edecek binlerce detay mevcut: motor özellikleri, viraj teknikleri, araba dengeleme, ralli teknikleri, hızlanma teknikleri, motor modifikasyon yöntemleri....

Araba ile ilgili kısımları dışında hikâyenin pek de bir sağlamlığı yok gibi. Ancak söz konusu otomobil olunca her şey kuralına uygun. Araç hareketleri fizik kurallarından şaşmıyor. Araba seslerinin hepsi gerçek sesler, arabadan gelen her ses, eksoz, turbo, lastik sesi, flaşör uyarı sesi, 120 km/h uyarı sesi vb. kaydedilip sahnenin boyut gerçekliğine uygun şekilde stüdyoda yapılandırılmış. Yarışlar sırasında motorlardan gelen devirlenme sesleri, turbo ıslığı, atık gaz valf sesleri bir araya gelince F1 yarışı seyretmekten fazla heyecan duyulabiliyor. Hele ki; dizi boyunca değişik defalarda gerçek yarış görüntülerinde yanlama ustası sürücü Tsuchiya Keiichi, ya da nam-ı diğer “Drift King” gözüktükçe gerçekçilik artıyor.

Görsellik ise yaratıldığı 90'ların başı için mükemmel, 2 boyut ve 3 boyut görüntülerinin harmanlanması gerçekten mükemmel. Tek zayıflığı rendering’de ve lastiklerin dönel hareketinde farkedebilirsiniz. Bunun dışında yekpare obje olarak arabaların hareketleri çok gerçekçi.

 

İçindekiler


Initial D tanıtım ve karakter sayfaları WeaponX tarafından hazırlanmış, Alpin tarafından düzenlenmiştir.
   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Mushikaburi Hime
2. Spy x Family
3. Koukyuu no Karasu
4. Bubble
5. Kimetsu no Yaiba
6. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis (Encounter)
7. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis 2 (Stellar War)

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Clannad After Story
2. Fullmetal Alchemist 2
3. Steins Gate
4. Death Note
5. Baccano!
6. Hellsing Ultimate
7. Himouto! Umaru-chan

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Stone Ocean
3. Death Note
4. Steel Ball Run
5. Berserk
6. Kaichou Wa Maid-sama!
7. NANA

 

Copyright © 2000 - 2023 Anime.GEN.TR