Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

GunSmith Cats

Yazar: case2501

İçindekiler

 

Japonca adı: GunSmith Cats
İngilizce adı: GunSmith Cats
Yapıt: Manga, Anime
Bölüm sayısı: 3 OAV, 1 DVD, 76 manga
Yaratıcı: Kenichi Sonoda (Riding Bean)
İlk yayınlandığı yer: Kodansha'nın aylık manga dergisi "AFTERNOON".
Yapımcı şirketler: Kodansha, VAP, TBS, A.D. Vision Qnc.
Mangaların çevrimi: Studio Proteus
Mangaların yayımcısı: Dark Horse Comics
Anime yapımcıları: Yoshimasa Mizuo, Umeo Qtoh, Hiroo Takimoto, Toshiaki Okuno (OLM)
Anime yardımcı yapımcıları: Hiroyuki Fukumoto, Mitsuro Ohshima, Tetsuo Gensho
Yönetmen: Takeshi Mori
Senaryo: Atsuji Kaneko
Karakter yaratıcısı: Kenichi Sonoda
Anime karakter ve animasyon tasarımcısı: Tokuhiro Matsubara
Sanat yönetmeni: Kazuo Nagai
Müzik: Peter Erskine
Ses yönetmeni: Brian Risner
Editör: Shuichi Kakesu
Yaş sınırı: 15
Orjinal seslendirme: Neya Michiko ( Rally Vincent), Araki Kae (Minnie May), Hisakawa Aya (Becky Farrar), İkemizu Michihiro (Jonathan Washington), Gohri Daisuke (George Black), Ohtsuka Yoshitada (Bill Collins)
Tür: Aksiyon, komedi

      Rally Vincent ve Minnie May Hopkins Chicago'da Gunsmith Cats adlı bir silah dükkanını yürütmektedirler. Fakat silah satmanın yanında asıl gelir kaynakları pirim avcılığıdır. Silahlar ve arabalar konusunda uzman olan Rally ile patlayıcılar hakkında herşeyi bilen Minnie May'i durdurabilecek kimse yoktur. Başlarından geçen çeşitli maceralar sırasında kötüleri adalete teslim etmenin yanında intikam peşinde olanlardan da kurtulmak zorundadırlar.


     Silah ve otomobil tasarımlarının çok detaylı ve gerçekçi olmasıyla dünya çapında ün kazanan "GunSmith Cats", karakterler bakımından derinlemesine işlenmiş olmamasına karşın zevle izlenen bir anime üçlemesi ve 76 dizilik manga serisiyle adından söz ettiriyor. Birbirini takip eden çatışma ve takip sahneleri mangalarında olduğu gibi animelerinde de gerçekten iyi tasarlanmış. Özünde Amerikan aksiyon filmlerini hatırlatan GSC (animelerin başlama ve bitiş müzikleri gerçekten çok hoş ve bu öze gayet uygun), komedi öğelerini de yine bu tür filmlerden beklenebilecek şekilde sıkça kullanıyor. Hikayelerin‚ B movie tarzında planlanmış olması konudan daha çok görselliğe önem verildiği görüşünü ön plana çıkarıyor. Özellikle silahlı çatışma sahnelerinin Hong-Kong tarzı aksiyon filmlerini andırdığı da bu tarzı tanıyanların gözden kaçırmayacakları bir husus. Ünlü yönetmen John Woo'nun imzası haline gelmiş yavaşlatılmış yakın plan çekimleri GSC'nin animelerinde sık sık kullanılıyor.
Daha önce de "Riding Bean" ile benzer temaları işlemiş olan Kenichi Sonoda "GunSmith Cats"de de polisiye-aksiyon alanındaki başarısını devam ettiriyor. Her ne kadar Riding Bean karakteri "GunSmith Cats" mangalarındaki Bean Bandit'e inanılmaz derecede benzese de (malesef Bean Bandit sadece mangalarda görülen bir karakter) ve her ne kadar "Riding Bean"de Bean'in yardımcısının adı Rally olsa da Kenichi Sonoda iki hikaye arasında bir bağlantı olmadığında ısrarcı (fakat 75'inci sayıda Bean, Rally'ye partneri olmasını teklif ediyor. Rally olumsuz yanıt vermiş olsa da ileride fikrini değiştirme ihtimali de yok değil). Yani Sonoda bu sorunun cevabını açık bırakıyor.


     1997 yılında 76'nci bölümün GSC'in birinci macerasının sonu olduğunu belirtmiş olan Sonoda şimdiye kadar ikinci bir maceraya kolları sıvamış gibi de görünmüyor. Dua edelim de Sonoda bir an önce yeni bir temayla hayranlarını sevindirsin ve GSC'in ilk macerası onların aynı zamanda da son macerası olmasın.


     GSC'ten derin hikayeler ve karmaşık ilişkiler beklemek yanlış olur; ki zaten böyle bir amaç da güdülmemiş. Gerek animeleri gerekse mangaları hoşça vakit geçirmek için tasarlanmış, inandırıcılığını sadece özenle (ve mutlaka uzun incelemeler sonucunda) hazırlanmış silah ve klasik otomobiller üzerine kurmuş. Rally ve May‚ "güçlü kadın" portresi çizmeye çalışsalar da birer "cat" (Japon çizerlerin bayan karakterlere verdikleri bir lakap, Amerikalıların bayanlar için kullandıkları argo "bird" veya "chick" kelimeleri gibi) olmaktan öteye gidemiyorlar.

Chapter One - The Neutral Zone
Yayın tarihi: Kasım 1995

Chicago'da silah kaçakçılığı yapan bir çete ATF (Alcohol, Tobacco and Firearms - alkol, tütün ve silah) ajanlarını da öldürmeye başlayınca Chicago polisi alarma geçer. ATF'nin kendi bünyesinde birinin bilgi sızdırdığından şüphelenilir. Çete elemanlarından biri olan Jonathon Washington'ın Rally ve May tarafından yakalanması kahramanlarımızı da olayın içine sürükler. Chicago polisinden Bill Collins Rally'nin dükkanındaki bazı silahların izinsiz olduğu ve kendilerine yardım etmezse polisle başının derde gireceğini söylemesiyle Rally, istemese de polisin çeteyi yakalama planının anahtar parçası konumuna gelir. Şimdi yapması gereken, çeteyle Washington aracılığıyla temasa geçip ellerindeki silahları satın almak için pazarlığa girişmektir.

Bölümün sonundaki hangarda silahlı çatışma sahnesi gerçekten görülmeye değer.


Chapter Two - Swing High
Yayın tarihi: Ocak 1996

İlk bölümün devamı olan Swing High maceraya kaldığı yerden devam eder. Washington'un yakalanmasının ardından üye olduğu çete onu öldürtmek için eski bir KGB ajanını (Ladinov) kiralar. ATF koruması altındakı Wadshington Ladinov tarafından öldürülmeden önce Minnie May'e çetenin alım satımlarının kaydedildiği bir internet sayfasına girebilmek için gerekli olan şifrenin yazılı olduğu saatini verir. Bu arada ATF'de bilgi sızdıran görevliyi bulmak için yürütülen araştırmalarda oklar hep Bill Collins'i göstermektedir.

Rally gibi bir Shelby Cobra hayranıysanız bu bölümde bu güzel arabayı doyasıya izleyebilirsiniz.

 

Chapter Three - High Speed Edge
Yayın tarihi: 1996

"Spoiler" bilgi olacağı için bu bölümü anlatmıyoruz :)

Aksiyon yönünden diğer iki bölümden geri kalmayan High Speed Edge belki bir üçleme sonu olacak kadar güçlü olmasa da izlemesi keyifli bir anime.

Anime

GunSmith Cats'in üçlemesi hem video hem de DVD formatında piyasaya sürülmüş durumda. Bölümlerin her biri yaklaşık 25 dk. uzunluğunda ve yaş sınırı 15.

    

İçindekiler


Gunsmith Cats tanıtım sayfaları case2501 tarafından hazırlanmış, Skydruid ve Alpin tarafından düzenlenmiştir.
Copyright © 1995 Kenichi Sonoda / Kodansha - Vap - TBS
   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Mushikaburi Hime
2. Spy x Family
3. Koukyuu no Karasu
4. Bubble
5. Kimetsu no Yaiba
6. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis (Encounter)
7. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis 2 (Stellar War)

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Clannad After Story
2. Fullmetal Alchemist 2
3. Steins Gate
4. Death Note
5. Baccano!
6. Hellsing Ultimate
7. Himouto! Umaru-chan

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Stone Ocean
3. Death Note
4. Steel Ball Run
5. Berserk
6. Kaichou Wa Maid-sama!
7. NANA

 

Copyright © 2000 - 2023 Anime.GEN.TR