Kullanıcı Adınız:

Şifreniz:

 (Şifre Sor)
Üye Ol

Site

Blog Anketler İstatistikler Üyelik Künye SSS E-mail Linkler

Haberler

Genel Türkiye'den Yurtdışından Siteden Haber Arşivi Eski Haberler

Animeler

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Kategoriye Göre Yeni Yayımlanacaklar

Mangalar

İsme Göre Türe Göre Yıla Göre Puana Göre Yeni Yayımlanacaklar

Yazılar

İncelemeler Röportajlar Detaylı Tanıtımlar Kitap İncelemeleri Etkinlikler Yazışmalar Diğer

Çizim

Julie Dillon'ın Dersleri Patrick Shettlesworth 'ın Dersleri

Kişiler Şirketler

 

Card Captor Sakura

Yazar: LORA

İçindekiler

Japonca Adı: Card Captor Sakura
İngilizce Adı: Card Captors
Bölüm Sayısı: 70 Anime, 12 Manga, 2 Film
Yapıt: Manga ve Anime 
Yapımcı Şirket: CLAMP, Kodansha, Madhouse
Temel Seslendirme Aktörleri: Sakura Tange (Sakura Kinomoto/Card Captor Sakura); Junko Iwao (Tomoyo Daidouji); Aya Hisakawa (Kero-chan); Seki Tomokazu (Touya Kinomoto)
Karakter Dizaynı: Kumiko Takahashi, Apapa Mokona
Tür: Shoujo-Fantezi-Komedi


      Card Captor Sakura manga olarak Haziran 1996'da aylık Japon magazin dergisi Nakayoshi'de yayınlanmaya başladı, Haziran 2000'de sonlandı. Anime olarak 7 Nisan 1998'de başladı, son bölüm Mart 2000'de yayınlandı. CLAMP Şirketi'nin yayınlanmış en uzun serisidir. İlk film 21 Ağustos 1999'da, ikincisi de 31 Temmuz 2000'de Japonya'da gösterildi.

     CLAMP Hakkında
     
Birlikte Çalışarak birbirinden güzel ve ilginç hikayeler, karakterler yaratan bir grup "shoujo" tarzı manga sanatçısından oluşan bir şirkettir. Orjinalde 11 üye varken bu sayı daha sonra 7'ye ve en son olarak ta 4'e düşmüştür. Lider konumunda Nanase Okhawa hikayeler, metinler ve bunların düzenlemeleri, Satsuki Igarashi de düzenlemeler ve bunları daha da geliştirme ile asıl olarak resimleme, Apapa Mokona ve Mick Nekoi çizim ve resimleme üzerinde çalışırlar.

     Hikaye
     
Sakura Kinomoto adında ilkokul öğrencisi bir kızın evinin bodrumunda tesadüfen (belki de değil...) "Clow" isimli, özel kartları saklayan bir kitap bulmasıyla başlar. Kitabın içindeki kartları kaza ile dağıtmasından sonra Cerberus isimli "Mühürlerin Hayvanı" uyanır ve ona ister hoşlansın ister hoşlanmasın kartları toplamak zorunda olduğunu anlatır. Kero Sakura'ya kartları toplamasında yardımcı olacaktır. Ona sihirli gücü olan bir anahtar verir. Büyülü kelimelerle asaya dönüşebilen bu anahtar ile kartları yakalayabilecektir.

     Sakura kart yakalayıcısı olduğunu bir tek en yakın arkadaşı Tomoyo'ya söyler. Tomoyo Sakura'nın böylesi güçlü büyülere sahip ve zor bir görev sahibi olmasından dolayı heyecanlanır. Özel görevi olan birinin özel giyinmesi gerekir diye Sakura'ya oldukça ilginç bazen komik ve sevimli kostümler hazırlar. Bu önemli görevin her anını kaydetmek gerektiğini de düşünerek video kamerasıyla Sakura'nın peşinde gezmeye başlar.

     Olaylar iyi görünen bir şekilde devam ederken Hong Kong'tan Sakura'nın sınıfına Syaoran Li adında bir öğrenci katılır. Syaoran kartları yakalama hakkının kendisinde olduğunu iddia etmektedir. Sakura'nın kart yakalayabilmek için gücünün yetersiz olduğunu defalarca söyleyerek onun güvenini zedeler ki vazgeçmesini sağlasın. Kero bu yeni çocuktan hiç hoşlanmamıştır ve onun kart yakalamayı denemesini istemez.

     İlk Film
     
Hikaye Hong Kong'da geçmektedir. Film Sakura'nın gördüğü tuhaf bir rüya ile başlar. Rüyasında yeni tanıştığı gizemli biri onu suya çeker ve ... Sakura uyanır. Ertesi gün kış tatilinin başlangıcı olduğu için Sakura çok mutludur. Alışveriş yapmak için gittiği alışveriş merkezinde yıl sonu çekilişine de katılır ve kazanır. Ödül Hong Kong seyahatidir. Sakura ile birlikte babası gelemeyecektir ama Touya ,Yukito, Tomoyo ve Kero gelirler. Orada Syaoran'ın dört kızkardeşi ve annesi ile tanışırlar. Sakura ayrıca tuhaf bir kuş ve gizemli bir kadınla daha tanışır...?

     İkinci Film
     
Bu sefer hikaye Japonya'ya geri döner. Syaoran ve Meiling Japonya'ya seyahat için geri  gelirler. -Sakura ve Syaoran arasındaki aşkın nasıl gelişeceği ve nasıl sonuçlanacağı belli olur(anime ve mangada farklıdır)- Nadesiko Parti olarak adlandırılan hareketli bir eğlence düzenlenecektir. Aynı zamanda bir de drama içermektedir. Sakura başroldedir. Ancak parti devam ederken birden gizemli bir ışık belirir ve Sakura Kart gözden kaybolur.Bu sırada biri gizemli bir ışıkla Sakura'ya gülümser...?

Bazı Eşyaların ve Terimlerin Kısa Açıklamaları     

     Clow Kart: Görüntü olarak tarot kartlarını andırırlar. Her biri simgeledikleri elementin hem ismini hem de gücünü taşır.
     Clow: Clow Kartları'nın içinde saklandığı sihirli kitap ve aynı zamanda da bu gücün adıdır. Clow Reed (Sihirli Kamış) tarafından yaratılmıştır. Sadece sihir gücü kuvvetli olanlar tarafında açılabilir ve kullanılabilir.
     Seal   Beast-Mühürlerin Hayvanı: Clow Kartları'nın ve Clow Kitabı'nın koruyucusu olan hayvandır. Kartların kaçmamaları onun sorumluluğundadır. Normal formunun dışında daha küçük ve sevimli bir hal ile görünür gerçek formuna Ateş ya da Toprak olmaksızın geçiş yapamaz. (Mühürlerin hayvanı Cerberus yani Kero'dur)

     
    Card Captor-Kart Yakalayıcısı: Kartları yakalayabilme ve esir alabilme gücüne sahip olan kişidir. Kartlarla ilgisi dışında özel güçleri olması gereken bu amaçla sihirli anahtar verilmiş kişidir.
    Sihirli Anahtar: Sakura'ya Cerberus tarafından verilmiş olan ve ihtiyacı olduğunda büyülü kelimelerle asaya dönüşebilen bir anahtardır.
    Sealin Wand-Asa: Sihirli anahtarın asaya dönüşmüş şekli. Sakura bu asa ile Uçma kartının gücünü kullanarak uçabilir.
    Büyülü Kılıç: Syaoran Li'ın kullandığı gibi özel bir silahtır.
    Ofuda: Üzerinde özel sihirli, büyülü sözlerin yazılı olduğu küçük kağıtlardır. Kötü ruhlara karşı koruyucu amaçla kullanılırlar. Syaoran'ın as taktiğidir.

      İnceleme

   Karakterlerin çoğu Sakura ve sınıf arkadaşlarıdır. Şirin ve sevimli yüzlere sahip karakterler... Sadece küçük karakterlerin değil yetişkin karakterlerinde en az küçükler kadar, ince detaylarda, şirin ve sevimli özelliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Çoğunun ilkokul öğrencisi ve kız olması hikayenin basit olarak düşünülmesine sebep olabilir ancak aksine hiç de basit değildir. Hemen her bölümde ayrı bir sürpriz ile karşılaşmanız çok olasıdır. Gerek kartların her birinin ayrı ayrı taşıdığı gizem ile ilgili gerekse karakterlerin kişilikleri ya da sırları ile ilgili olarak. Karakterlerin aslında ne kadar karmaşık olduğunu bir kaç bölüm izlediğinizde farkedebilirsiniz.

      Sihir ve büyü ile ilgili güçlerin yanında karakterlerin kendi kişisel güçleri hakkında küçük ipuçları veriliyorsa da gücün ve /veya sırrın açığa çıkması size tam olarak gösterilmeden ya da söylenmeden kesin bir yargıya varamıyorsunuz. Kartların ismini taşıdıkları elementten gelen güçlerini kontrol altına alabilmek bazen zorlu ve uzun mücadele gerektirir, bazen de oldukça yakın ve arkadaşça. Ancak yakalayabilmenin sırrını anlamadıkça asla kolay değildir.

     Teknik Olarak      

    Nelvana'nın (Amerika'da yayın haklarını alan şirket) Card Captors'ı ile Card Captor Sakura arasında isimden çok daha fazla fark olduğunu söylemeliyiz. Aslında aynı olduklarını sadece bir çok anime seride olduğu gibi isminin değiştirildiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bazı sahneler kesilmiş ve yine her zamanki gibi konu ile tamamen alakalı olan isimler değiştirilmiştir. Hikaye tamamen action (hareketli-macera) tarzına dönüştürülmeye çalışılarak aslında içerdiği Japon kültüründen öğeler silinmeye çalışılmıştır. Card Captor Sakura içinse söyleyecek kötü eleştirim yok O_o CLAMP tarafından yapılmış her esere olduğu gibi buna da hayranım ^_^Tarz olarak "shoujo" sayılabilir ancak konu içindeki büyü, sihir ve mistik öğeler karakterlerin güzelliği ile çok iyi karıştırılmıştır. Çizimler canlıdır ve hemen her anime seride olduğu gibi ayrıntılar atlanmamış ya da abartılmamıştır. Clow Büyüsü

      İlk bölümde (ANİME 1-45) Sakura Kero'nun Clow Kartları'nı toplamasına yardımcı olur Clow Büyüsü'nü kullanır.Karanlığın saklı gücü,mühürlenmiş kitap Clow'u açabilen tek anahtar, gücün mührünü açabilir.

Sihirli Gücün Sakura'ya Transferi

     Clow'un sihirli gücünü alabilmek için Sakura'nın anlaşma yapması gerekir ve sonra güç anahtara geçer. Kelimeler Clow Gücü'ne emreder. Anahtar Clow Kitabı'nın mührünü açtığında Clow'un Gücü'nü kazanır.

      Sakura Büyüsü

    Kaho Mizuki Sakura'ya Clow'un efendisi olabilmesi için yardım eder. Artık Clow Gücü'nü kullanmayacaktır. Artık yeni ve kendisine ait olan gücünü kullanacaktır. Ancak bu aynı zaman da çok tehlikelidir. Kendi Büyü Çemberi'ni(Mahoujin) yaratır ve bir kart doğar: Sakura Kart. Clow Kart'tan daha güçlüdür. Tüm kartlar Sakura tarafından yeniden yaratılır.

 

İçindekiler

 

Card Captor Sakura tanıtım ve link sayfaları Lora tarafından hazırlanmıştır.
Card Captor Sakura is copyright © CLAMP, Kodansha, Nelvana, Nakayoshi.   

 

Son Girilen Anime Tanıtımları

1. Mushikaburi Hime
2. Spy x Family
3. Koukyuu no Karasu
4. Bubble
5. Kimetsu no Yaiba
6. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis (Encounter)
7. The Legend of the Galactic Heroes: New Thesis 2 (Stellar War)

Son Girilen Manga Tanıtımları

1. Rurouni Kenshin: Master of Flame - Hidden Chapter
2. Rurouni Kenshin: Restoration
3. Yume no Shizuku - Ougon no Torikago
4. Tonari no Kaibutsu-kun
5. Lady Victorian
6. Hadashi no Bara wo Fume
7. Anne no Aijou

En Son Yorum Girilmiş Animeler

1. Clannad After Story
2. Fullmetal Alchemist 2
3. Steins Gate
4. Death Note
5. Baccano!
6. Hellsing Ultimate
7. Himouto! Umaru-chan

En Son Yorum Girilmiş Mangalar

1. Steel Ball Run
2. Stone Ocean
3. Death Note
4. Steel Ball Run
5. Berserk
6. Kaichou Wa Maid-sama!
7. NANA

 

Copyright © 2000 - 2023 Anime.GEN.TR