Anime Manga Türkiye BLOG

Anime Manga Türkiye BLOG

14 Mayıs 2012

2012 Tokyo Anime Fuarı

Kategori: Anime,Duyurular — Etiketler:, , , , , , — Alpin @ 14:47

Tokyo Anime Fuarı 2 senelik bir aradan sonra 22-25 Mart tarihleri arasında Tokyo ‘da düzenlendi. 2008 yılından beri her fuarda olduğu gibi yine fuarın halka kapalı olan iş günlerine resmi olarak basın (press) sıfatıyla katılıp bir tanıtım hazırladık.

(daha fazla…)

26 Ocak 2011

Comiket 79

Kategori: Etkinlikler,Japonya,Manga — Etiketler:, , — Alpin @ 10:57

29-31 Aralık 2010 tarihleri arasında Tokyo’da düzenlenmiş olan, Japonya’daki ve hatta dünyadaki en büyük çizgi roman etkinliği olan Comiket’e bu sene de resmi olarak basın sıfatıyla katıldık. Comiket’in ne olduğunu bilmiyorsanız, buraya tıklayarak 2007′de katılmış olduğumuz 73. Comiket etkinlik raporundan detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca oldukça ilgi uyandırmış olan 75. Comiket ve Türkiye tanıtımına da  buradan ulaşabilirsiniz.

Bu sene girişte ilk dikkatimizi çeken şey, etkinliğin gerçekleştiği Big Sight’ın önündeki meydanında bulunan dev sinevizyon ekranında yayınlanan manga reklamlarıydı. Ekran eskiden beri orada olmasına ve Tokyo Anime Fair’da kullanılmasına rağmen daha önceki yıllarda Comiket’te kullandığını görmemiştik.

(daha fazla…)

6 Mayıs 2010

2010 Tokyo Anime Fuarı Tanıtımı ve Sailor Moon’un Yönetmeni ile Söyleşi

Kategori: Anime,Etkinlikler,Japonya — Etiketler:, , , , , , — Alpin @ 18:05

Dünyadaki en önemli anime etkinliği olan 2010 Tokyo Uluslararası Anime Fuarı 25-28 Mart tarihleri arasında Tokyo Big Sight’da gerçekleşti. Anime.GEN.TR olarak, dünyaca ünlü Japon yönetmen ve sanatçıların da katıldığı fuara 2008 ve 2009′da olduğu gibi bu sene de Türkiye’den basın olarak davetliydik.  Fuar 25-26 Mart tarihleri arası sadece işadamları ve basına açıktı. 27-28 Mart tarihleri ise ücretli olarak halka açıktı. Her ikisine de katılıp, 3000′den fazla resim çekip, adminlerimizden Shana’nın da katkılarıyla bu seneki fuarın tanıtımını hazırladık.

Anime dünyasından, bu senenin yıldız yapımı Summer Wars‘ın yönetmeni Mamoru Hosoda, Studio Ghibli‘den Grave of Fireflies gibi unutulmaz animelerin yönetmenliğini ve yapımcılığını yapmış olan Isao Takahata, Sailor Moon başta olmak üzere Aria, Kaleido Star, Mahou Tsukai Tai!, Pretear, Keroro Gunsou gibi dünyaca ünlü birçok animenin yönetmenliğini yapmış ve ayrıca senaryosunu yazmış olan Junichi Sato gibi ünlüler fuara katılıp konuşmalar yaptı. Bazılarıyla bizzat tanışıp görüştük. Ayrıca Robert Baldwin, Danny Choo gibi birçok medyatik ünlüyle de karşılaştık.

Gelelim fuardan resimlere. Fuar 25 Mart’ta sadece işadamları ve basının katılabildiği açılış töreni ile başladı. Törende anime dünyasının önde gelen şirketlerinin temsilcileri ve Japonya’dan üst seviye bürokratlar fuar kurdelasını keserek açılışı yaptılar.  Arkalarında çeşitli şehirlerin ve şirketlerin maskotları var.

(daha fazla…)

2 Mayıs 2010

İstanbul’daki Workshop’tan Kareler ve Hajime Kamegaki’yle Sohbet

Yaklaşık 2 ay önce yayınlamamız gereken ama sürekli yoğun bir “gerçek hayat” engeline takılan ufak sohbetimizi sizlerle geç de olsa paylaşabiliyoruz. Aslında son bir kaç günü bu yazının, bu saatten sonra yayınlanıp yayınlanmaması hakkında düşünerek geçirdik ancak ortada hazırlanmış bir yazı ve resimler dururken paylaşmamak doğru olmazdı.

Çoğunuzun bildiği gibi 2010 Türkiye’de Japonya Yılı etkinlikleri kapsamında 27 Şubat’ta İstanbul’da, 1 Mart’ta İzmir’de, 2 Mart’ta Eskişehir’de ve 4 Mart’ta Ankara’da Hajime KAMEGAKI, Japon Animasyonu Semineri ve Gösterisi düzenlendi.

İzmir etkinliğine katılan arkadaşlarımızın cosplay yaptıkları birbirinden güzel karelere buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıda okuyacağınız sohbetimiz ise İstanbul’da Hajime Kamegaki’yle yapılan workshop esnasındaki tüm konuşmalardan ve soru-cevaplardan alıntılanmıştır. Workshop; animasyon seminerinin yapıldığı günün sabahı, 11 arkadaşımızla birlikte Pera Müzesi’ndeki Eğitim Salonu’nda düzenlenmişti.

(daha fazla…)

17 Nisan 2010

Japon Animasyonu Semineri – İzmir Cosplay Görüntüleri

Hajime Kamegaki‘nin konuk olarak katıldığı “Japon Animasyonu Semineri ve Gösterisi” İzmir etkinliği İzmir Ekonomi Üniversitesinde gerçekleşti. Seminer sonunda “İzmir Ekonomi Üniversitesi – Anime ve Manga Kulübü”‘nün organize ettiği cosplay yarışması yapıldı. Hajime Kamegaki’nin jüri olduğu yarışmayı “Soul Eater” karakteri cosplayi ile Ayça Yıldırım kazandı.


Hajime Kamegaki ve Ayça Yıldırım

(daha fazla…)

1 Mart 2010

Japon Animasyonu Semineri Hakkında

Herkese merhaba!

27 Şubat Cumartesi günü Anime.gen.tr ekibi ve bizleri yalnız bırakmayan dostlarımızla birlikte katıldığımız, Japonya Başkonsolosluğu’nun 2010 Türkiye’de Japonya Yılı etkinliklerinden olan Hajime Kamegaki Japon Animasyonu Semineri ve Gösterisi’nin ilk durağı İstanbul’daki seminer sona erdi.

Beklenenin çok üstünde bir katılımla salonu tamamen dolduran ve yüzlerce hayranın da bazı arkadaşlarımızla birlikte ne yazık ki dışarıda kaldığı bu katılıma olan büyük ilgi için tüm anime severlere teşekkürler ve sevgiler.

Bu kadar yoğun bir kalabalığın katılımına herkes çok şaşırdı ve özellikle dışarıda kalan arkadaşlarımız için çok üzüldük fakat inanın bu beklenenin çok üstünde bir ilgiydi.

Senimerin ve öncesindeki workshop’un fotoğraflarıyla birlikte bir incelemesini kısa süre sonra buradan, yani Anime.gen.tr’nin blogundan okuyabilirsiniz.

Diğer şehirlerde düzenlenecek olan etkinliklere de güzel katılımların gerçekleşmesini içtenlikle diliyoruz.

Önümüzdeki etkinliklerde tüm dostlarımızla görüşmek üzere!

Sevgiler,

Anime.gen.tr

1 Mayıs 2009

World Masterpiece Theater

Kategori: Anime,Uyarlamalar — Etiketler:, — Blue @ 0:09

1975–1997 yılları arasında, bir tanesi hariç (Tico of the Seven Seas) dünya edebiyatının klasik eserleri, hatta daha doğrusu batı edebiyatının klasik eserleri animeye aktarılmıştır. Fuji TV’de, her pazar akşamı, 19:30–20:00 saatleri arasında yayımlanan bu animeler; World Masterpiece Theater (Sekai Meisaku Gekijou, 世界名作劇場, Meisaku) olarak adlandırılmıştır.

Gayri resmi olarak; World Masterpiece Theater, 1969 yılında yayımlanmaya başlamıştır. Ancak bu animeler; Mushi Production ve TMS gibi firmalar tarafından yapılmıştır. Daha sonradan yani 1975 yılından sonra, bu projedeki animelerin yapımını “Nippon Animation” üstlenmiştir. 1969–1974 yılları arasında “Nippon Animation” tarafından yapılmayan bu animeler, “World Masterpiece Theater”ın resmi parçası olarak sayılmaz. Ancak bu dönem yayımlanan animeler Calpis Manga Theater adıyla taçlandırılmıştır. Bundan dolayı “World Masterpiece Theater”ın başlangıç tarihini, bir çok kaynak farklı vermektedir.

(daha fazla…)

2 Nisan 2009

2009 Tokyo Anime Fuarı

Kategori: Anime,Etkinlikler,Japonya — Etiketler:, , , , , , — Alpin @ 19:10

2009 Tokyo Uluslararası Anime Fuarı 18-21 Mart tarihleri arasında Tokyo Big Sight’da gerçekleşti. Bu sene de Türkiye’den basın olarak fuara davetliydik. Fuarda 18-19 Mart tarihleri arası, sadece işadamları ve basına açık olan business day olarak ayrılmıştı. 20-21 Mart tarihleri ise public day idi, yani ücretli olarak halka açıktı. (Tabii bize ücretsizdi). Hem business day’e hem de public day’e Japon editörümüz Naomi ile beraber katılıp aşağıdaki uzun tanıtımı hazırladık. Bu sene de çok sayıda ünlü ismin katıldığı fuarın tanıtımını beğeneceğinizi umuyoruz.

(daha fazla…)

31 Mart 2009

Basquash Tanıtım ve Gösterim Galası

Kategori: Anime,Etkinlikler — Etiketler: — Alpin @ 23:40

Proje direktörlüğünü Escaflowne, Eureka 7, Macross Zero ve Plus gibi birçok ünlü mecha animeye imza atmış olan Shoji Kawamori’nin yapmakta olduğu, yeni sezonun en iddialı anime serilerinden Basquash’ın tanıtım, söyleşi ve ilk gösterim galası 7 Mart’ta Osaka’da gerçekleşti. Tabii galaya biz de davetliydik.

Galanın gerçekleştiği Midou-kaikan binanın girişindeki Basquash afişi

(daha fazla…)

30 Ocak 2009

Chocolate Underground Film Galası

Kategori: Etkinlikler,Japonya — Etiketler: — Naomi @ 14:12

(Japon editörlerimizden Naomi, Chocolate Underground adlı yeni anime filminin Tokyo’daki açılış galasına davetliydi.  Sitemize Japonca hazırladığı tanıtım yazısını aşağıda Türkçe’ye çevirdik – Alpin)

Chocolate Underground, Alex Shearer’ın “Bootleg” adlı romanından uyarlanmış oldukça ilginç bir anime.  Bir ülkede tüm çikolata ve tatlıların satışının yasaklanmasının ardından yaşananları anlatan fantastik bir macera filmi.

Filmin açılış galası ve gösterimi 24 Ocak’ta Tokyo’da  gerçekleşti. Galaya ben de davetliyidim.

Davetiye mektubu

Gösterim Tokyo Disneyland’in yakınındaki bir sinema salonunda gerçekleşti. Gösterim mekanının çevresi filmin afişleriyle donatılmıştı.

(daha fazla…)

Eskiler » 


Powered by WordPress